דלג אל

גרשונה שונה

שם המרצה:
נאוה סמל
קהל יעד:
תלמידים
תחום דעת:
עברית, העשרה
שכבות גיל:
ו-ט
שפה:
עברית
קוד שידור:
AC1026
גרשונה שונה

תיאור השידור

נאוה סמל לוקחת אותנו למסע, ובו היא מנסה לחדד את הקונפליקט הנצחי בין הרצון להיות דומה ושייך לרצון להיות שונה ומיוחד.

נאוה מציגה את הקונפליקט מנקודות מבט שונות בעזרת סיפורה האישי, היותה בת להורים שורדי שואה שהגיעו ארצה וניסו להתאקלם בה, כמו גם בעזרת ספריה המרתקים כגון "גרשונה שונה", "לעוף מכאן", "ילדת הפעמון", "איך מתחילים אהבה" ו"ישן הוא ער במקום אחר".

מסר מרכזי בשידור

כל אחד הוא גם דומה וגם שונה. האדם הוא יצור שמטבעו רוצה להיות שייך ודומה לכולם אך גם רוצה להיות שונה ומיוחד. בכל אחד נוכל לראות את השונה מאיתנו אך גם את הדומה לנו.

הכנה מוקדמת לשידור

מחברות וכלי כתיבה

בשידור שישה חלקים שבהם יוצגו בפני התלמידים שאלות על הספרים שנאוה סמל מציגה. מומלץ לעצור את השידור ולקיים דיון בכיתה על השאלות הללו או לתת לתלמידים להשיב עליהן לבד.
אפשר גם לחלק את השידור לכמה שיעורים בכיתה ולקיים דיונים ופעילויות על כל חלק בנפרד.

תיאור המרצה

נאוה סמל ז"ל (2017-1954) הייתה סופרת, מחזאית ומתרגמת, בת להורים שורדי שואה. נאוה פרסמה עשרות ספרים למבוגרים ולצעירים, מחזות, ליבריות לאופרה, שירה ותסריטים. במרכז יצירתה עומדים גיבורים ילידי הארץ המתמודדים עם הזהות הישראלית ועם צלקות השואה.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.