דלג אל

חומרי הוראה

חומרי הוראה

לפניכם חומרי הוראה ולמידה המותאמים ליחידות הגיל השונות ולנושאי רוחב בתחום זכויות ילדים וזכויות תלמידים. חומרי הלמידה כוללים למידה רעיונית ומושגית של התחום, היכרות עם מסמכים מכוננים כגון אמנת זכויות הילד הבין-לאומית וחוק זכויות התלמיד, חקר מקרים ושיח עמיתים, הנעה לפעולה של תלמידים להובלת שינויים בסביבות החיים לשם יישום זכויות, קבלת אחריות אישית ואזרחית ופרואקטיביות חברתית.

חזרה לראש הדף

אחריות אזרחית – בשבילי הזכויות – المسؤولية المدنية بالنسبة لي حقوق

אחריות אזרחית – בשבילי הזכויות – المسؤولية المدنية بالنسبة لي حقوق

תוכנית דו לשונית המציגה מנקודת מבטם של התלמידות והתלמידים מצבי חיים ואתגרים בדרך לקבלת אחריות על עצמם ועל אחרים, שיח ערכי וחברתי במצבים אלה והזמנה לפעולה והשפעה ליצירת שינוי

חזרה לראש הדף

בשביל הזכויות – דיון בדילמות מוסריות וחברתיות

בשביל הזכויות – דיון בדילמות מוסריות וחברתיות

תוכנית דו לשונית להנחיה ופעילות לתלמידים בדבר יישום האמנה לזכויות הילד והילדה בחינוך העל יסודי. חינוך לזכויות הוא כלי חברתי. הזכויות מחנכות לעצמאות, ובה בעת לשיקול דעת, לביקורת חברתית, לאחריות ולכבוד כלפי הזולת. בחוברת סיפורי אירוע הדנים ביישום האמנה בחברה רבת תרבויות, שוויון בחינוך, נגישות בחינוך, טוהר מידות בחינוך, הזכות להישמע, הפרת משמעת, גבולות ההשתתפות של תלמידים, ילדים עובדים וכו'.

חזרה לראש הדף

Youth Can Do It

Youth Can Do It

תוכנית לימודים בשפה האנגלית בדבר יישום האמנה לזכויות הילד והילדה בסביבות חיים משתנות של ילדים ובני נוער במדינות ובתרבויות שונות בעולם

חזרה לראש הדף

הרשת לא שוכחת

הרשת לא שוכחת

הזכות להישכח מתמקדת בשיפור זכויות אישיות של ילדים ונוער באמצעות הרחבת השליטה במידע האישי. זו אפשרות ישירה של ילדים והורים להגן על הזכות לפרטיות מפני פלישה לתוך חייהם האישיים של הילדים גם בבגרותם. במערך הלמידה שיעורים העוסקים בסוגיות ערכיות ואתגרים מעשיים במימוש הזכות לפרטיות והזכות להישכח במרחב המקוון.
יחידת הוראה לתלמידי החינוך העל יסודי (ניתנת להתאמה לתלמידים בכיתות ה-ו) בדבר טביעת הרגל הדיגיטלית שלהם, ההשלכות והמשמעויות של טביעת רגל זו על מימוש זכויותיהם

חזרה לראש הדף

חדר מורים לומד

תיק חינוך מס' 27 - "ניתוח אירועים במערכת החינוך" חלק 1 | חלק 2 | חלק 3 | חלק 4 

חזרה לראש הדף

שירים וקטעי ספרות

חזרה לראש הדף

שיריקוד - תוכנית זכויות לגני הילדים

שיריקוד - תוכנית זכויות לגני הילדים

לכל נושא בתוכנית ארבעה מרכיבים:

  1. מבוא שבו תיאור הערכים המרכזיים שבהם עוסק השיר וזכויות הילדים כפי שהן באות בו לידי ביטוי.
  2. כרזת 'זכותי ואחריותי' – כל כרזה מציגה ארבעה זוגות של זכויות ומולן דוגמאות לסוגי אחריות הנגזרים מהן. אפשר לעבוד על כל זוג בכל שבוע, כלומר, הפעילות בכל כרזה מותאמת לחודש ימים.
  3. שיריקוד הכולל שיר מוקלט וריקוד מתאים.
  4. הצעות לצוותים החינוכיים:

א. 'בואו נדבר על זה' – הצעות לעיבוד שיח סביב נושאים ערכיים העוסקים בזכויות ילדים מתוך שירים שיש בהם פוטנציאל לעַניין את הילדים.
ב. 'כדאי לדעת' – נושאים נוספים להרחבת התפיסה והתובנות של צוותי החינוך בשיח עם הילדים.
ג. 'חינוך לתנועה' – היבטים של חינוך גופני ותנועה בגיל הרך ודגשים שמושמים בו.
ד. כרזות שאפשר להדפיס ולתלות בכיתה או בגן (או לחלק לילדים ולהורים) לפי הנושא הנלמד באותו חודש. הכרזות מצורפות בקישור או בברקוד.

  • שיריקוד זכויות
    תוכנית הפעלה בריקוד ובתנועה המזמנת שיח בנושא זכויות לילדי הגן והכיתות הצעירות

ריקודי התוכנית

חזרה לראש הדף

ילדים בצל המלחמה

ילדים בצל המלחמה

למלחמה באוקראינה השפעה ניכרת על חייהם של ילדים ובני נוער, זכויותיהם הבסיסיות נשללות. בשיעור זה נבחן את השפעות המלחמה על סביבות החיים של צעירים באוקראינה לצד דרכי הזדהות ופעולה שלנו למענם.

חזרה לראש הדף

הזכות לשוויון ואיסור אפליה

הזכות לשוויון ואיסור אפליה

תערוכה מפעילה

בתערוכה דינמית מיוחדת, הכוללת צפייה פעילה בכרזות ובסרטונים בנושא, אתם מוזמנים לסייר בכיתה או במחשב האישי בתערוכה ולענות על השאלות. כמו כן, אנו מציעים לכם לקיים דיון בכיתה לאחר הפעילות.
מצורפים:
קישורים לכניסה לתערוכה, דף מפעיל שאפשר לשכפל לכיתה, המלצות לפעילות ודיון נוסף

זכות מגדרית

יש חשיבות רבה בחינוך להכרת האחר גם כאשר הוא שונה בנטייתו המינית או בזהותו המגדרית, כמו גם בהשקפת עולמו, וזאת מתוך גישה פלורליסטית המכבדת ומכילה כל אדם - צעיר או מבוגר - בזהותו הייחודית. כיום אנו נוכחים בתמורות משמעותיות ובשינוי בדיון הציבורי הנוגע למקומה של הקהילה הלהט"בית במארג היחסים בחברה הישראלית. תוספת איסור האפליה מטעמי נטייה מינית או זהות מגדרית, במסגרת חוק זכויות התלמיד, מרחיבה את הראייה של תלמידות ותלמידים להט"בים שלהם צרכים ייחודיים במרחב החינוכי. תוספת זו חשובה, משום שהיא מקדמת דיון בסוגיות הנוגעות לתלמידות ולתלמידים חברי הקהילה הלהט"בית, שבעבר לא ניתנה להם במה. התוספת נותנת לגיטימציה לצרכים הייחודיים של תלמידים אלה ומטילה על כולנו אחריות ומחויבות להיות רגישים לצרכים אלה.

אולי תתעניינו גם ב...

דבר הממונה על זכויות התלמיד והתלמידה
דבר הממונה על זכויות התלמיד והתלמידה
תוכניות הסברה
תוכניות ההסברה נועדו לקדם מודעות ולמידה של ידע בדבר זכויות של בני נוער בתחומי חיים שונים – עבודה והליכים פליליים.
חוזרי מנכ"ל
ההנחיות המתפרסמות בחוזר המנכ"ל מבטאות את עקרונות המדיניות החינוכית והניהולית של משרד החינוך ואת דרכי היישום שלהם.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.