דלג אל

תוכניות הלימודים בחקלאות בחטיבה העליונה

חזרה
תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים בחקלאות בחטיבה העליונה כוללת שלושה תחומים: תחום צומח, תחום בעלי חיים ותחום תזונה.
על התלמידים לבחור באחד משלושת התחומים האלה.
תחום צומח כולל נושאים המשותפים לכל הלומדים והנבחנים בתחום זה ובחירה בין ענפי השדה ובין ענפי הנוי.
בענפי השדה אפשר לבחור באחד מן הנושאים האלה: גידולי שדה, גידול ירקות, מטעים.
בענפי גן ונוי אפשר לבחור באחד מן הנושאים האלה: צמחי עציץ, גננות נוי.
תחום בעלי חיים כולל נושאים המשותפים לכל הלומדים והנבחנים בתחום זה. אפשר לבחור באחד מן הענפים האלה: בקר וצאן, עופות, סוסים, דבורים, כלבים.

טיוטת תוכנית לימודים חדשה בחקלאות

טיוטת תוכנית הלימודים החדשה לתלמידי התיכון מיועדת לעיון המורים. הערות להצעה זאת יש להפנות לרונית נאמן בכתובת: ronitn63@gmail.com.

חזרה לראש הדף

התוכנית להשכלה כללית בחקלאות

התוכנית להשכלה כללית בחקלאות

תוכנית השכלה כללית בחקלאות בהיקף של 30 שעות לימוד מיועדת לתלמידי כיתה י'. התוכנית מכילה פרקי לימוד כלליים שנועדו לחשוף את תלמידי כיתה י' למקצוע החקלאות, מתוך מגמה ליצור עניין ורצון ללמוד בצורה מעמיקה ולהיבחן במקצוע בהיקף של 5 יחידות לימוד. התוכנית להשכלה כללית תפגיש את הלומד עם מגוון בעיות שהחקלאות מתמודדת עימן, בעיות סביבתיות, אנושיות מדעיות וטכנולוגיות, מתוך הצגת אופני ההתמודדות ופתרונות שמצאה החברה האנושית עד היום. במרכז לימודי החקלאות נמצא המדע המשמש את הלומד לחקירה של תהליכים טבעיים ולהתאמתם לצורכי האדם. החקלאות חוקרת טכנולוגיות ייצור עוד בטרם נודע הבסיס המדעי שלהן ומיישמת ידע מדעי בפיתוח טכנולוגיות ייצור. לימוד המדע רלוונטי ללומד ותורם ללמידה משמעותית של מושגים ועקרונות מדעיים.

חזרה לראש הדף

לימודי ביולוגיה כמבוא ללימודי החקלאות

לימודי ביולוגיה כמבוא ללימודי החקלאות

אפשר ללמוד לימודי ביולוגיה בהיקף של 270 שעות – מבוא ללימודי החקלאות. תלמיד שילמד במסלול זה יהיה פטור מחובת למידה של שני מקצועות ההשכלה הכללית (30 + 30 שעות לימוד) ומיחידת החובה במדעים (90 שעות לימוד).

חזרה לראש הדף

תעודת גמר בחקלאות

תעודת גמר בחקלאות

תעודת גמר היא תעודה המעידה שהתלמיד סיים 12 שנות לימוד ונבחן בהיבחנות חיצונית לבגרות בהיקף של יחידה אחת לפחות. תעודת גמר תונפק לבוגר שאינו זכאי לתעודת בגרות מלאה או לתעודה טכנולוגית אשר נכח ב-80% מתוכנית הלימודים בחטיבה העליונה.
תלמידים הלומדים לתעודת גמר חקלאית נדרשים לעמוד בהיקף לימודים של 180 שעות: 90 שעות עיוניות ו-90 שעות מעשיות, לפי הסילבוס המצורף. התלמידים יוכלו להיבחן במבחן פנימי בית ספרי. המבחן הפנימי מורכב ממבחן עיוני (אשר צריך להיות מאושר בידי המפמ"ר לחקלאות) וממבחן מעשי.
עמידה במבחן פנימי זה תקנה לתלמיד תעודת גמר חקלאית המעידה על לימודיו והכשרתו המעשית. תעודה זו תיחתם בידי משרד החקלאות ומשרד החינוך.
בתי ספר המגישים את תלמידיהם לתעודת הגמר יְלמדו ויִבְחנו את תלמידיהם לפי הסילבוס כמופיע בתוכניות הלימודים האלה.

אולי תתעניינו גם ב...

עבודות גמר בחקלאות
מטרת עבודת הגמר לאפשר לתלמיד להתנסות בתחום מדעי החקלאות מתוך מגע הדוק עם חוקר, הכרת דרך עבודתו, רכישת מיומנויות חשיבה וביצוע עבודה מחקרית בפועל על כל המתלווה...
בגרות והערכה בחקלאות בחטיבה העליונה
שאלוני בגרות, מחוונים ונספחים בחקלאות למורי החטיבה העליונה
ספרי לימוד מאושרים, אתרים ומאגרי מידע בחקלאות בחטיבה העליונה
רשימת אתרים, ספרי לימוד מאושרים ומקורות מידע למורי חקלאות בחטיבה העליונה לסיוע בתהליכי ההוראה
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.