דלג אל

תוכניות הלימודים בביולוגיה ללא מתמחים

חזרה
פתיח

זכאות לתעודת בגרות מותנית בלימוד "מבוא למדעים" כמפורט בחוקת הזכאות לבוגרי שנה"ל תשע"ז ואילך, באתר של המִנהל הפדגוגי.
המקצוע ביולוגיה נמנה עם המקצועות שאפשר ללמוד במסגרת מבוא למדעים, בהיקף של 3 שעות שבועיות במשך שנה אחת. במבוא לביולוגיה מושם דגש על אוריינות מדעית.

מורים מלמדים שינויי אקלים

משרד החינוך חותר לפתח מודעות בקרב התלמידים לתופעת שינוי אקלים המתבטאות בעליה בתדירות ובעוצמה של אירועי מזג אוויר קיצוניים, להשלכות של תופעות אלו ולהבנה כי תופעות אלו הן תוצאה של הפעילות האנושית. פיתוח הבנה, מיומנויות אחריות וחוסן רגשי יאפשרו לתלמידים להתמודד עם המציאות החדשה והשלכותיה ולפעול באחריות ברמה האישית, המקומית, הלאומית והגלובלית להפחתת הפגיעה במערכות כדור הארץ. לפיכך, החל משנה"ל תשפ"ג נושא שינויי האקלים ילמד כנושא חובה.

מבוא לביולוגיה שאלון 043183

בהוראת מבוא לביולוגיה, לכלל התלמידים הלומדים את המבוא, יש ללמד את הנושאים שינויי האקלים והמגוון הביולוגי. תלמידים הלומדים מבוא ואינם מתמחים בביולוגיה ילמדו את נושא שינויי האקלים ופרקים מתוכנית העוסקת בגוף האדם, בה מומלץ לשלב גם את יחידת הוראה בנושא חיסון ונגיף הקורונה, או אחד ממסלולי הבחירה האחרים.

תוכנית זו מומלצת לתלמידים שאינם לומדים ביולוגיה. התוכנית מתאימה גם לתלמידי משנה (בוגרים), ורק הם בלבד יוכלו להיבחן בבחינה חיצונית בשאלון 043182 (ראו פירוט במדור בחינות בגרות).

תוכנית זו מוצעת לתלמידים שאינם מתמחים בביולוגיה ולתלמידים שמתמחים בביולוגיה (בבתי ספר שבהם אין אפשרות ללמד מבוא מתחום מדעי אחר).
התוכנית כוללת ארבעה נושאים שמתוכם על המורה לבחור לפחות שניים:

ניתן לבחור מהיחידות הבאות, בהתאם למספר השעות ואופי הכיתה.

  • חיסון
  • הובלת חמצן בגוף האדם
  • אלכוהול ובריאות

ליחידות ההוראה מבוא למדעים

פרקים בביולוגיה לתלמידי מגמת חקלאות בבתי הספר לחינוך התיישבותי

תוכנית הלימודים בביולוגיה היא מקצוע מוביל לתלמידים הלומדים במגמות חקלאיות, והתוכנית תילמד בהיקף של כ-270 שעות. בתוכנית נכללים ארבעה נושאי חובה:

1. גוף האדם בדגש הומאוסטזיס
2. התא, מבנה ופעילות
3. אקולוגיה
4. התפתחות, רבייה והגנה בצמחים

בכל מרכיבי התוכנית מיושמים עקרונות כלליים של פיתוח אסטרטגיות חשיבה ולמידה ועקרונות ייחודים לתחומי התוכן בביולוגיה.
חשוב לשלב בתוכנית ניסויים במעבדה וקריאת מאמרים פופולריים. כל אלה מאפשרים להעמיק את הבנת התכנים מתוך הבניית ידע של התלמידים.
להלן הצעה לשני מסלולים אפשריים לתלמיד הלומד במגמת חקלאות:
1. לסיים את התוכנית בביולוגיה של כ-270 שעות ולקבל ציון בהערכה פנימית.
2. להמשיך ל-5 יח"ל ביולוגיה. במקרה זה עליו להשלים את כל דרישות הלימודים ואת כל המבחנים (חיצוניים ובית ספריים) שנקבעו ל-5 יח"ל.

חזרה לראש הדף

תוכנית להשכלה כללית

תוכנית הלימודים לתעודת בגרות מחייבת שני מקצועות להשכלה כללית, כל אחד מהם בהיקף של 30 שעות שנתיות. בביולוגיה קיימות כמה תוכניות לימודים מותאמות להשכלה כללית. ראו במדור תוכנית לימודים (השכלה כללית) באתר הפיקוח על הוראת הביולוגיה. בתי הספר מוזמנים להתאים את התוכניות הקיימות לאופיים ולאופי התלמידים והקהילה. ההתאמה מותנית בקבלת אישור מהפיקוח.

יחידות הוראה בביולוגיה וסביבה

יש לשלב את היחידה בנושא שינויי האקלים, באם לא שולבה במסגרת מבוא לביולוגיה.
ניתן לבחור אחת מבין יחידות ההוראה הבאות
- חיסון
- מבוא לשינויי האקלים
- השפעת שינויי האקלים על הטבע והסביבה
- פתרונות לשינויי האקלים
- הובלת חמצן בגוף האדם
- אלכוהול ובריאות

אגף המדעים פרסם כמה תוכניות להשכלה כללית ובהן: מניעים את הגלגל מחדש, דלקים חלופיים, מוט"ב, בריאותי כסביבתי ועוד.

אחד מהקורסים האוניברסיטאיים כמפורט בתוכנית מבוא לביולוגיה - ראו סעיף

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.