דלג אל

הצהרת נגישות

משקפיים

משקפיים

פרויקט של התלמידה: נעם בן שלום

 

מנחה: מירב פליישר

 

בית ספר אופק עברון

 

בפרויקט הגמר שלה עיצבה נעם סדרה של משקפיים בהשראת בעלי חיים. "תמיד רציתי לעצב משקפיים ותמיד נמשכתי לבעלי חיים. הפרויקט הזה היה הזדמנות בעבורי לשלב בין השניים", אומרת נעם.

 

לכל אחד מבעלי החיים בטבע מבנה עיניים ייחודי וצורת ראייה ייחודית המותאמים לצרכיו בטבע, מסבירה נעם.  כל אחד מהם רואה את העולם ובוחן אותו אחרת ולכן ההסתכלות דרך עיניהם של בעלי החיים היתה דרך מצוינת בעבורי להרכיב משקפיים שונים ולראות את העולם לא כפי שמוכר לנו, בני האנוש.

 

תהליך החקר של נעם כלל לימוד מעמיק על מבנה העיניים ועל צורת הראייה הייחודית לחרקים ולמעופפים שונים דוגמת שפירית, דבורה, פרפר וזבוב. כך למשל למדה נעם כי לזבובים ולשפיריות יש עיניים שהחוקרים מכנים עיני-תשבץ (Crossword eyes). עיני החרקים האלה מורכבות מאלפי עיניות זעירות. אף שאינם רואים דרכן בבירור עצמים שונים, עיניהם הצפופות מאפשרות להם לאתר בקלות תנועות בזק סביבם. יכולת ראייה זו נדרשת להם כדי לשרוד בטבע. השפירית למשל משתמשת בשתי עיניה המשוכללות לאתר טרף במהירות ולוודא שתהיה מסוגלת לזהות בזמן ציפורים המאיימות לטרוף אותה. בכל אחת מעיניה יש לא פחות מ-29,000 עדשות המציגות לה תמונת עולם מדויקת להפליא בזווית של כמעט 360 מעלות.

 

התוצרים הסופיים של נעם היו סדרה של משקפיים בהשראת מבנה העין של שפירית, דבורה ופרפר. החומרים הסופיים שבהם השתמשה היו עץ ופרספקט שקוף בהדפסת תלת ממד. התוצאה המרהיבה חושפת יצירתיות מרשימה המבטאת חיבור יוצא דופן בין עולם החי ועולם העיצוב.  

 

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

לצאת מהקופסא
שיתוף פעולה מרתק שנרקם בין תלמידי מגמת אומנויות העיצוב לתלמידות מגמת המחול בתיכון מדעים ואמנויות ע"ש רבין בנהריה הניב תוצרים יוצאי דופן בתחום הבמה: כרזות, הז...
כלבים וחתולים - מחקר צורני
במסגרת פרויקט בעיצוב צורני בחרה התלמידה איילת שפר להתמקד בהולכים על ארבע. מתוך אהבתה הגדולה לבעלי חיים בחרה איילת בכלבים ובחתולים לתיעוד באמצעות צילום ואחר כ...
עיצוב תחנת אוטובוס - שימוש בהגדרת פרסונה כמודל בחשיבה עיצובית
אחד המודלים המקובלים כיום בתהליך העיצוב הוא שימוש בדמות (פרסונה) ואפיון מסע משתמש. בתרגיל זה נדרשו התלמידים לעצב תחנת אוטובוס ולהשתמש לשם כך במודל זה.מטרת הת...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.