חפש ב:

יונה, תהילים

יונה, תהילים

סיפורו של יונה הנביא עוסק בדילמה של נביא המתמודד עם קושי לממש את שליחותו הנבואית. יונה נשלח לעיר נינווה, עיר הבירה של האימפריה האשורית, אויבתה של מלכות ישראל ונדרש לקרוא לה לשוב בתשובה. יונה מנסה להימלט משליחותו בלא הועיל. הקב"ה כופה עליו לקיים את שליחותו לנינווה. הסיפור מלמד ערכים חשובים כמו מחויבות הנביא לשליחות שהוטלה עליו; כוחה של התפילה; חשיבותה וערכהּ של התשובה ושל מידת הרחמים ועוד.

ספר תהילים הוא ספר התפילות הארוך בספרי התנ"ך (מאה וחמישים פרקים). הוא כולל מזמורים אישיים לצד מזמורים העוסקים במצב האומה ובקורותיה. יש בו סוגים שונים של תפילות – הלל ושבח לצד בקשות ותחינות לעזרה; מזמורי הודיה והכרת תודה לצד מזמורים המשקפים תלונות; מזמורים המיועדים להיאמר במקדש לצד מזמורים המיועדים לכל נפש. לפי המדרש בקהלת רבה דוד המלך "נעים זמירות ישראל" היה שותף מרכזי בחיבור המזמורים ולצידו היו שותפים משוררים נוספים למן תחילת ימי האנושות (אדם הראשון) ולעד לסוף ימי התנ"ך (עזרא). כך הוא משקף את תפילת האדם לאורך כל ימי התנ"ך.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יונה
  • פרק א-ב: יונה בורח מלפני ה', יונה במעי הדג, תפילת יונה
    Word | Pdf
  • פרק ג: שליחותו של יונה, אנשי נינווה חוזרים בתשובה
    Word | Pdf
  • פרק ד: מעשה הקיקיון
    Word | Pdf
תהילים

שימו לב! בשנת הלימודים תשפ״ב לא ילמד הפרק הבא: מזמור ל.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.