דלג אל

הצהרת נגישות

גז טבעי

גז טבעי

בשטחי המים הכלכליים של ישראל נעשו קידוחים אחדים והתגלו מאגרים מסחריים של גז טבעי. בשנת 1999 התגלה בקידוח מול חופי אשקלון גז טבעי בכמות מסחרית. משנת 2004 הוא משמש את חברת החשמל בהפעלת כמה מתחנות הכוח שלה במקום מזוט.
בשנת 2009 התגלו שלושה מאגרי ענק של גז טבעי בקידוח תמר 1 מול חופי חיפה, דלית 1 מול חופי חדרה ומאגר לווייתן.
בד בבד עם גילויו של גז טבעי בישראל יובא ארצה גז טבעי משדות הגז במצרים. ואולם יבוא זה פסק עקב חבלות חוזרות ונשנות בצינורות הגז בסיני וההפיכה במצרים.
היום ישראל מספקת את צורכי הגז שלה בעיקר ממאגרי גז ישראליים. בישראל משמש הגז הטבעי לרוב להפעלת תחנות כוח של חברת החשמל ושל יצרנים פרטיים.
חוק הנפט התשי"ב-1952 מסדיר חיפוש והפקה של גז טבעי בישראל. ואילו הולכת גז טבעי לצרכנים מוסדרת בחוק משק הגז הטבעי התשס"ב-2002.
שימוש עיקרי בגז טבעי בישראל הוא להנעתן של תחנות כוח של חברת החשמל.
בשנת 2010 כ-45% מתפוקת החשמל בישראל סופקה מגז טבעי, כ-50% מפחם והשאר מסולר ומזוט.
בשנת 2018 קרוב ל־70% מתפוקת החשמל בישראל סופקה באמצעות גז טבעי.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

אוכלוסיית ישראל
אוכלוסיית ישראל מגוונת: יש בה רוב יהודי ומיעוט ערבי, תושבים ותיקים ועולים חדשים, אנשים ממדינות מוצא רבות וקבוצות שונות של השתייכות דתית לאומית ותרבותית. יש ב...
קשרי גומלין טבע - אדם כגורם בעיצוב המרחב במזרח התיכון
הפעילות האנושית במזרח התיכון (חקלאות, התיישבות, תעשייה, מסחר, תיירות) מושפעת מהגאוגרפיה הפיזית של האזור: טופוגרפיה, נוף, אקלים, קרקע פורייה ומקורות מים
תחבורה יבשתית בישראל
מצב התחבורה בישראל קשה בעיקר במטרופולינים הגדולים: תל אביב, ירושלים וחיפה. אלו מאופיינים בפקקי תנועה גדולים, במחסור במגרשי חניה, בהיעדר תחבורה ציבורית יעילה,...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.