דלג אל

הצהרת נגישות

התחממות כדור הארץ

התחממות כדור הארץ

סוגיית התחממות כדור הארץ (ההתחממות הגלובלית) נחקרת כבר עשרות שנים על ידי אלפי מדעני אקלים שאוספים מידע וחוקרים את שינויי האקלים.

 

התחממות גלובלית היא למעשה עלייה עקבית בטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ שמחוללת שינויי אקלים בקצב מהיר במיוחד בשנים האחרונות וגורמת לתופעות שכבר מתרחשות בעולם, דוגמת: גלי חום קיצוניים, משקעים עזים וקיצוניים שעלולים לגרום לשטפונות, בצורות ושריפות, פגיעה ביבול החקלאי, המסת קרחונים, הקטנת כמות המים הזורמים בנחלים והכחדת מינים ביולוגיים. שינויי האקלים נובעים מפעילות האדם, ובעיקר מפליטת גזי חממה דוגמת פחמן דו חמצני (CO2) וגז המתאן.

 

באוגוסט 2021 פרסם ארגון IPCC מטעם האו"ם (הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים) דו"ח שנכתב על ידי 234 מדעני אקלים מיותר מ-60 מדינות. מהדו"ח עולה, כי ניכרת הסכמה מלאה לתרומתו הגדולה של האדם בהתגברות שינויי האקלים ותופעות הקיצון המתרחשות.

 

אין ספק, כי הפחתה משמעותית של פליטות גזי החממה עשויה להביא למיתון הקצב והעוצמה של השינוי האקלימי ושל השלכותיו הנרחבות בעולם בשנים הבאות וכי בידינו הדבר.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

שיעורים מצולמים

  • התחממות גלובלית ומשבר האקלים חלק א, זאב שטסל: הרצאה | מצגת 
  • התחממות גלובלית ומשבר האקלים חלק ב, זאב שטסל: הרצאה | מצגת
  • התחממות גלובלית, רלי אהרוני: הרצאה | מצגת
חזרה לראש הדף

מאמרים לצעירים

מאמרים לצעירים

מאמרים מדעיים שפורסמו בכתב העת המדעי המקוון Frontiers for Young Minds. המאמרים נכתבו על-ידי מדענים מובילים בשפה הנגישה לקוראים צעירים ועל פי הערותיהם והארותיהם.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

אוכלוסיית ישראל
אוכלוסיית ישראל מגוונת: יש בה רוב יהודי ומיעוט ערבי, תושבים ותיקים ועולים חדשים, אנשים ממדינות מוצא רבות וקבוצות שונות של השתייכות דתית לאומית ותרבותית. יש ב...
הרי געש
הר געש הוא מבנה גאולוגי הנוצר כאשר מַגְמָה פורצת דרך סדקים בקרום כדור הארץ ונפלטת אל פני השטח בתהליך הנקרא "התפרצות געשית". "וולקנו" הוא המונח הלועזי להר געש.
עליות שנות ה-50 וה-90
חשיבות העלייה לישראל באה לידי ביטוי כבר במגילת העצמאות, בה נקבע כי "מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות".
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.