דלג אל

מטרופולינים בישראל

מטרופולינים בישראל

מהי מֶטְרוֹפּוֹלִין?

מטרופולין היא רצף עירוני גדול של יישובים עירוניים ויישובים כפריים המקיימים קשרים בעוצמות שונות עם עיר מרכזית שעל שמה קרויה לרוב המטרופולין. העיר המרכזית מספקת לערי הלוויין וליישובי הלוויין שירותים בתחומי התעסוקה, החינוך, התרבות ושירותים נוספים.

מטרופולינים בישראל

בישראל נקבעו ארבע מטרופולינים: מטרופולין תל אביב (או גוש דן) שעיר הליבה שלה תל אביב; מטרופולין ירושלים, מטרופולין הבירה המתאפיינת, בין השאר, בהיותה דו-לאומית; מטרופולין חיפה הכוללת את הקריות, נשר, טירת הכרמל והאזור; מטרופולין באר שבע.
אפשר לזהות עוד מטרופולינים קטנות יותר שלא הוגדרו ככאלה בידי הרשויות: מטרופולין נצרת המשמשת גוש עירוני ומרכז חשוב באזור הגליל בקנה מידה דומה לבאר שבע.
מטרופולין תל אביב היא המטרופולין הגדולה ביותר בישראל (מבחינת מספר התושבים); מטרופולין חיפה היא המטרופולין הצפונית בישראל; מטרופולין באר שבע היא המטרופולין הקטנה (מבחינת מספר תושבים), הדרומית והחדשה בישראל.
במטרופולין תל אביב מתגוררת כשליש מאוכלוסיית המדינה; במטרופולין ירושלים מתגוררת כ-14% מהאוכלוסייה; במטרופולין חיפה מתגוררים כ-9% מהתושבים ובמטרופולין באר שבע מתגוררת כ-7% מאוכלוסיית המדינה.
על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2018, מטרופולין תל אביב, מנתה כ-3.985 מיליון תושבים. היא משמשת מרכז התעסוקה והעסקים של ישראל ובמידה רבה גם מרכז היוֹמְמוּת שלה ושאר תחומי החיים שבה.
במטרופולין ירושלים מתגוררים כ-1.314 מיליון תושבים.
מטרופולין חיפה מנתה כ-950 אלף תושבים.
מטרופולין באר שבע מנתה כ-395 אלף תושבים.
רוב הפעילויות הכלכליות והשקעות ההון הגדולות של מוסדות המדינה ושל יזמים פרטיים מתקיימות בתחומיהן של ארבע מטרופולינים. כל אחת מהן מתפקדת בתחום הכלכלה כמו יישוב אחד ענק שמרוכזים בו מפעלים ועובדים, עסקים וסוחרים, עורכי דין, רואי חשבון ובנקים – וכל אלה מספקים שירותים, מספר גדול של צרכנים וריכוז גדול של משאבים. כשמתרחקים ממרכזי המטרופולינים, משתנים ענפי התעסוקה. בשולי המטרופולינים עוסקים בתעשייה, בחקלאות ובשירותים שונים. באזורים אלה צמחו בשנים האחרונות גם פארקים טכנולוגיים ובהם ריכוז של תעשיות היי-טק. במטרופולינים מתנהלת כל הזמן תנועה עצומה של אנשים, של סחורות, של כלי תחבורה ושל מידע לצורכי תעסוקה, מסחר, בידור וכדומה.
נוסף על תנועות יומיות אלה מתנהלות במטרופולינים תנועות של הגירה פנימית. התנועות השונות מתרחשות באמצעות מערכות תחבורה ותקשורת המקשרות את יישובי המטרופולין אלה לאלה ומקשרות אותם עם המרחב שמחוץ למטרופולין. בכל המטרופולינים בישראל מתקיימות גם תנועות גדולות של יוֹמְמִים – אנשים היוצאים לעבודה בכל בוקר וחוזרים לביתם בכל ערב. לכל אחד מהיישובים במטרופולין יש רשות מקומית משלו, והיא האחראית לניהול ולארגון של ענייני היישוב בתחומים שונים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

סרטונים

ארץ קטנה גדולה: תל אביב
ארץ קטנה גדולה: תל אביב
ת"א: 100 שנה ב-15 דק'
ת"א: 100 שנה ב-15 דק'
חיפה
חיפה
באר-שבע 2016
באר-שבע 2016
העיר ומאפייניה
העיר ומאפייניה
בנייה צפופה או מרווחת?
בנייה צפופה או מרווחת?
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.