חפש ב:

אנרגייה בישראל

אנרגייה בישראל

יבוא דלקים

בשנת 2010 הוציאה ישראל על יבוא חומרי דלק אליה 10 מיליארד דולרים. בשנת 2009 ייבאה ישראל נפט גולמי בעיקר מאזרבייג'ן (יותר מ-80%) ומרוסיה. נפט מזוקק הגיע מארצות הברית (יותר מ-50%) וממדינות נוספות כגון רוסיה, איטליה, רומניה והולנד.
ישראל מייבאת את רוב הפחם מקולומביה (יותר מ-80%). מדינות נוספות הן אוסטרליה, אירלנד ואנגליה. יבוא גז טבעי ממצרים פסק בשנת 2012 אחרי שנתיים.

לאן מגיע הדלק המיובא לישראל

- יצוא לרשות הפלסטינית
- זיקוק מוצרי נפט בבתי הזיקוק
- הפקת חשמל
- חימום מים ביתי
רוב היצוא מישראל, למעט יצוא חומרי פלסטיק חומרי הדברה ומינרלים, הוא יצוא של תעשיות דלות אנרגיה יחסית כגון מחשבים או שירותים פיננסיים. לעומת זאת ישראל מייבאת מוצרים שמהלך הייצור שלהם עתיר אנרגייה דוגמת מכוניות, חומרי בניין, מתכות ומחצבים נוספים. נראה שטביעת הרגל האנרגטית של ישראל גבוהה יותר מצריכת האנרגייה הישירה שלה.

התפלגות צריכת החשמל בישראל בשנת 2006

צריכה ביתית 31%;
צריכה מסחרית ציבורית 29.9%;
צריכה תעשייתית 22.5%;
צריכה ביישובים חקלאיים 3.8%;
שאיבת מים 6.1%
העברות למזרח ירושלים ולרשות הפלסטינית 6.7%

צריכת אנרגייה בתחבורה

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2010 צריכת הבנזין עלתה ל-3.36 מיליוני ליטרים וצריכת הסולר לתחבורה הגיעה ל-2.79 מיליוני ליטרים. בסך הכול צרכה התחבורה 6.1 מיליון ליטרים של דלק נוזלי בשנה. מכוניות פרטיות הן הרוב המכריע של כלי רכב בישראל.

מאגרי הגז תמר ולווייתן

בשנים האחרונות נתגלו מאגרים של גז טבעי מול חופי עזה, לבנון וישראל. המאגרים הגדולים ביותר שהתגלו "תמר" ו"לוויתן" צפויים להספיק לכמה עשרות שנים בקצב הצריכה הנוכחי של ישראל. הגז צפוי לשמש ברובו להפקת חשמל.
נוסף על תגליות הגז היו בשנים האחרונות השקעות צנועות בהיקפן באנרגייה מתחדשת בעיקר אנרגייה סולארית. היקף האנרגייה המתחדשת גדל בישראל אף שעודנו קטן ביחס למדינות רבות במערב.

זיהום אוויר

חלק ניכר מזיהום האוויר בישראל נגרם משרֵפה של פחם גז טבעי וסולר בתחנות כוח ובתעשייה, כמו גם מהתחבורה. בתי זיקוק לנפט המפיקים תוצרי נפט מנפט מיובא תורמים חלק מהותי מזיהום האוויר בחיפה. תוצרי נפט (סולר ומזוט) נשרפים במפעלי תעשייה שונים. הבנזין שנשרף במכוניות תורם במידה רבה לזיהום האוויר בישראל, והוא בגרועים בעולם המערבי וחמור במיוחד במרכזי הערים.
בשנת 2014 חשף ערוץ 10 כי חוות מכלי הנפט בחיפה שנבנתה בזמן הבריטים נמצאת במצב תחזוקה ירוד, וכי הקרקע במקום מזוהמת לעומק בשל כמות גדולה של נפט גולמי. התעורר חשש כי הנפט חדר למי התהום וזיהם אותם וכך תרם לתחלואה גדולה בסרטן הקיימת בשכונת קריית חיים בחיפה.
נוסף על כך נודעו אירועים של מפגעים וזיהומי מים נקודתיים עקב דליפות נפט בתחנות תדלוק מקומיות ומכלי נפט ברחבי הארץ. על פי נתונים של המשרד להגנת הסביבה, שתי תחנות הכוח הפחמיות הגדולות אורות רבין בחדרה ורוטנברג באשקלון אחראיות לרוב הפליטות של מזהמי האוויר.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

הפקת חשמל מדלקים מאובנים
הפקת חשמל מדלקים מאובנים
הפקת חשמל מגז טבעי
הפקת חשמל מגז טבעי
הפקת חשמל על ידי הרוח
הפקת חשמל על ידי הרוח
הפקת חשמל מאור
הפקת חשמל מאור
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.