מטרופולינים בישראל

מטרופולינים בישראל

מהי מטרופולין

מטרופולין היא רצף עירוני גדול של יישובים עירוניים ויישובים כפריים המקיימים קשרים בעוצמות שונות אל עיר מרכזית, שעל שמה קרויה לרוב המטרופולין. העיר המרכזית מספקת לערי ויישובי הלוויין שירותים בתחומי התעסוקה, החינוך, התרבות, ושירותים נוספים. הקשרים לעיר הראשית מתבטאים בין השאר בנסיעות תדירות אליה. רוב המטרופולינים בנויות בצפיפות יחסית, המתגברת עם הקירבה לאזור הליבה, ומכילות יישובים השונים זה מזה בגודל, באופי וברמה  הסוציו-אקונומית, מה שהופך את המטרופולין למארג אנושי מורכב המשקף פעמים רבות את אופי האוכלוסייה במדינה.

מטרופולינים בישראל

בישראל מקובל להבחין בין 4 אזורים מטרופוליניים עיקריים: מטרופולין תל אביב (או גוש דן) - עיר הליבה היא תל אביב; מטרופולין ירושלים - מטרופולין הבירה המתאפיינת, בין היתר, בהיותה דו-לאומית; מטרופולין חיפה – הכוללת את הקריות, נשר, טירת הכרמל והאזור; מטרופולין באר שבע. 

ניתן לזהות מטרופולינים נוספות, קטנות יותר, שלא הוגדרו ככאלה על ידי הרשויות:
מטרופולין נצרת - המשמשת גוש עירוני ומרכז חשוב באזור הגליל, בקנה מידה דומה לבאר שבע. ישנן מדי פעם תוכניות להתייחס אל מטרופולין נצרת כמטרופולין רשמי אך עד כה זה לא יצא לפועל. 

כ-75% מאוכלוסיית ישראל גרה במטרופולינים. מטרופולין תל אביב היא הגדולה ביותר, ומונה כ-3,642 אלף נפש ו-301 יישובים (לפי נתוני הלמ"ס לחודש דצמבר 2013).

רוב הפעילויות הכלכליות והשקעות ההון הגדולות של מוסדות המדינה ושל יזמים פרטיים מתקיימות בתחומיהן של ארבע המטרופולינים. כל אחת מהן מתפקדת בתחום הכלכלה כמו יישוב אחד ענק שמרוכזים בו מפעלים ועובדים, עסקים וסוחרים, עורכי דין, רואי חשבון ובנקים - וכל אלה מספקים שירותים, מספר גדול של צרכנים וריכוז גדול של משאבים. כשמתרחקים ממרכזי המטרופולינים, משתנים ענפי התעסוקה. בשולי המטרופולינים, עוסקים בתעשייה, בחקלאות, ובשירותים שונים. באזורים אלה צמחו בשנים האחרונות גם פארקים טכנולוגיים ובהם ריכוז של תעשיות היי-טק. במטרופולינים מתנהלת כל הזמן תנועה עצומה של אנשים, של סחורות, של כלי תחבורה ושל מידע - לצורכי תעסוקה, מסחר, בידור וכדומה.

בנוסף לתנועות יומיות אלה מתנהלות במטרופולינים תנועות של הגירה פנימית. התנועות השונות מתרחשות באמצעות מערכות תחבורה ותקשורת, המקשרות את יישובי המטרופולין אלה לאלה ומקשרות אותם עם המרחב שמחוץ למטרופולין. בכל המטרופולינים בישראל מתקיימות גם תנועות גדולות של יוממים - אנשים יוצאים לעבודה מדי בוקר, וחוזרים לביתם מדי ערב. לכל אחד מהיישובים במטרופולין יש רשות מקומית משלו, והיא האחראית לניהול ולארגון ענייני היישוב בתחומים שונים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

ארץ קטנה גדולה: תל אביב
ארץ קטנה גדולה: תל אביב
 ירושלים
ירושלים
ת"א: 100 שנה ב-15 דק'
ת"א: 100 שנה ב-15 דק'
חיפה
חיפה
באר-שבע 2016
באר-שבע 2016
העיר ומאפייניה
העיר ומאפייניה
בנייה צפופה או מרווחת?
בנייה צפופה או מרווחת?
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.