חפש ב:

נחלי ישראל

נחלי ישראל

שלוש קבוצות עיקריות בנחלים

נחל איתן הוא נחל שהמים זורמים בו כל ימות השנה. נחלי האיתן של ישראל מוזנים ממֵי הגשמים (בעונת החורף) וממֵי מעיינות (בכל עונות השנה). דוגמה לנחל איתן: הירדן ומקורותיו.
נחל אכזב הוא נחל שזורמים בו מים רק בחלק מימות השנה, לרוב בעונת החורף, והוא מקבל את מימיו בעיקר ממֵי גשמים או ממעיינות עונתיים. דוגמה לנחל אכזב: נחל תבור.
נחל שיטפוני הוא נחל הזורם זמן קצר אחרי רדת הגשם ומפסיק כעבור שעות אחדות או ימים ספורים. הזרימה השיטפונית מושפעת לרוב מאגן היקוות גדול, מקרקע הנאטמת בקלות וממיעוט צמחייה באזור. נחלים רבים בישראל הם נחלים שיטפוניים ויש המכנים אותם נחלי אכזב.

חלקי הנחל

 • אפיק - שקע שנוצר מבליה מתמדת ונושא את מי הנחל;
 • פשט - שטחים משני צדי הנחל הנתונים להצפה עונתית;
 • קרקעית - תחתית הנחל;
 • מעיין - הנקודה שבה הנחל פורץ מנתיב תת קרקעי בין שכבות או מתוך מערה. הנחל יכול לזרום מעל פני האדמה ומתחתיה (בעיקר במערות);
 • מפל מים - נקודה שבה יש ירידה פתאומית באפיק הנחל הנוצרת ממים הזורמים על שכבות עמידות לבליה המגיעים לשכבה עמידה פחות;
 • ברֵכה - חלק הנחל שבו המים עמוקים וזורמים לאטם;
 • יובל - נחל שאינו מגיע לים אלא מצטרף לנהר אחר (נהר האֵם);
 • שפך - הנקודה שבה הנחל מרוקן את מימיו ישירות או בצורת דלתה לתוך גוף מים עומד כגון אגם או ים;
 • אגן ניקוז או אגן היקוות - כל האזור המנוקז על ידי הנחל. כל אגן ניקוז בנוי מאגני ניקוז קטנים יותר, לדוגמה: אגן הניקוז של נחל מורכב מאגני הניקוז של יובליו. קו הגבול התוחם את שטח אגן הניקוז נקרא 'קו פרשת המים' אשר מגדיר מעבר בין אגני ניקוז שונים. קו פרשת המים הארצי בישראל מחלק בין אגני ההיקוות של הנחלים הזורמים לים התיכון לאגני הניקוז של נחלים הזורמים לים המלח.

מאפיינים של נחלים

 • דירוג - הנחלים מדורגים לפי מספר היובלים הנשפכים אליהם. נחל מדרגה ראשונה הוא נחל שלא נשפך אליו שום יובל. נחל מדרגה שנייה הוא נחל הנוצר משני נחלים של דרגה ראשונה וכן הלאה.
 • שיפוע - שיפוע הנחל הוא גורם משמעותי בקביעת אופיו. השיפוע נקבע על פי הפרש הגבהים בין ראש הנחל לבסיס הסחיפה שלו, כלומר, לנקודה שבה הנחל נשפך למקווה (ים או אגם).
 • נפתול - נפתולים הם שינויים בכיוון הזרימה של הנחל שנוצרו בשל סחיפה ושקיעה של חומרים בגדות הנחל. עם הזמן הפיתולים נודדים במורד הנחל. פיתול הנחל נמדד על ידי היחס בין אורכו הממשי של הנחל לבין המרחק בין ראש הנחל ושפכו. כשנפתול נהר מתנתק מהזרם העיקרי עקב חסימה, הנהר פורץ דרך צוואר הנפתול ויוצר גוף מים דמוי קשת המכונה 'ימת נפתול'.

נחלי ארץ ישראל

רוב הנחלים בישראל זורמים מזרחה-מערבה או מערבה-מזרחה ומקצת מהם זורמים צפונה-דרומה ולהפך. את נטיית הנחלים לזרום מזרחה-מערבה מייחסים להעתקי משנה רבים של השבר הסורי-אפריקאי המרכזי. במרכז ההעתק המרכזי זורם הנחל המרכזי ביותר, הירדן, צפונה-דרומה. הכיוון הפוך לתנועת הלוחות בשל הבקע הרחב הסורי-אפריקאי אשר במרכזו ערוץ נחל המרכז את אגן הניקוז של שטח הבקע.
לכן נוצרו העתקי משנה רבים שכיוונם הפוך לזה של ההעתק המרכזי. באופן דומה נוצרו נחלים רבים בכיוון הנגדי להעתק, כלומר, מזרח-מערב.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יישומון מערכת המים בישראל

כיצד הוקם מוביל המים הארצי? אילו מתקני התפלה קיימים בישראל? מהו השפד"ן וכיצד הובילו מים בתקופות קדומות? על כל זאת ועוד ביישומון החווייתי שפיתחנו במיוחד עבורכם.
היישומון כולל קטעי מידע, פעילויות, סרטונים והצעות למשימות חקר קבוצתיות לתלמידים מזווית מעניינת וקצת אחרת.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

סרטונים

מפעל הטיית נחלי מנשה
מפעל הטיית נחלי מנשה
שיטפונות בנגב
שיטפונות בנגב
קו פרשת המים
קו פרשת המים
שיקום נחל קישון
שיקום נחל קישון
מי הזיז את נהר הירדן
מי הזיז את נהר הירדן

"קול הנחלים" – סדרת הרצאות מקוונות למורים

האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה בשיתוף זווית בחינוך גאה להציג את "קול הנחלים", סדרה שמטרתה הנגשת נושא נחלי ישראל ממגוון רחב של זוויות.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.