חפש ב:

תחבורה

תחבורה

היבטים של תחבורה

'תשתית תחבורתית' היא מונח כללי המציין את התשתית המשרתת את התחבורה ובכלל זה: כבישים, מסילות רכבת, שבילי אופניים, תחנות אוטובוס, תחנות רכבת, תעלות ונתיבי אוויר, מסופים, שדות תעופה, נמלים וכד'.
המשתמשים בכלי הרכב נעזרים בתשתית המתאימה להם כדי להגיע ליעדם. על הקרקע נוסעים על כבישים או על פסי רכבת ואילו באוויר ובים נוסעים על נתיבי אוויר ומים ומחנים בנמלים.
הכְוונת התחבורה נעשית בעזרת רמזורים, תמרורים וסִימָנוֹרִים המשמשים לבקרת תנועת הרכבות.
תכנון תשתית ועיצובה שייכים לתחומי ההנדסה האזרחית והתכנון העירוני. תכנון כלי רכב ועיצובם יכולים להיות תחת הנדסת מכונות, או בתת-תחומים כגון אווירונאוטיקה או הנדסת חלל-אוויר.
אחד המאפיינים של חיי היום-יום הוא הצורך להגיע למקומות רבים (למשל לעבודה, ללימודים, לבילוי) ולהעביר דברים ממקום למקום. לשם כך אנו זקוקים לרמת ניידות גבוהה, כלומר, לאמצעים שיאפשרו לנו לנוע במהירות ממקום למקום; ולרמת נגישות גבוהה, כלומר, אפשרות להגיע אל מקומות שונים בדרך קצרה נוחה וזולה. נגישות המקומות וניידות בני האדם גדלות ככל שמערכת התחבורה העומדת לרשותנו מגוונת ומפותחת יותר.
במערכות התחבורה המודרניות, התשתיות משולבות זו בזו באמצעות מסופים שבהם נעשה שינוע. נמל תעופה ותחנת רכבת הם דוגמאות למסופים. אלו מקומות הומים שבהם אנשים ומטענים עוברים מאמצעי תחבורה אחד למשנהו. למשל, אנשים מגיעים לנמל התעופה באוטובוס, סחורות מגיעות לשם במשאית. גם האנשים וגם הסחורות עוברים למטוס וטסים ליעדם.

תחבורה יבשתית

מערכת התחבורה היבשתית כוללת כבישים, כלי רכב פרטיים וציבוריים (המובילים נוסעים), משאיות (הנושאות מטענים), מסילות ברזל ורכבות (המובילות נוסעים ומטענים).
תחבורה יבשתית מתקיימת על הדרכים, בשונה מתחבורה מסילתית שבה התחבורה מתקיימת על מסילות שעליהן נעות בעיקר רכבות. בעבר התקיימה תחבורה יבשתית בעיקר על ידי סוסים. ואולם כיום היא כוללת בעיקר כלי רכב.

תחבורה ימית

תחבורה ימית כוללת את התשתיות ואת אמצעי התחבורה המאפשרים תנועה בים ממקום למקום כגון נמלים ואניות.

תחבורה אווירית

תחבורה אווירית כוללת את התשתיות ואת אמצעי התחבורה המאפשרים תנועה אווירית כגון נמלי תעופה ומטוסים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

הקו האוטומטי של המטרו בפריז
הקו האוטומטי של המטרו בפריז
רכבת קלה תל אביב
רכבת קלה תל אביב
תחבורה שיתופית בישראל?
תחבורה שיתופית בישראל?
סקר: תחבורה ציבורית בשבת
סקר: תחבורה ציבורית בשבת
תריץ אחורה - נתב"ג
תריץ אחורה - נתב"ג
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.