מגלי ארצות

מגלי ארצות

מגלה ארצות הוא חוקר או מטייל שערך מסעות חקר ותגלית בחבלי ארץ ובתרבויות שלא היו מוכרים לאנושות, או שלא היו מוכרים בקרב בני תקופתו ותרבותו. מגלי ארצות מונעים ממניעים שונים ומגוונים: מציאת נתיבי מסחר חדשים, גילוי משאבים ואוצרות, השגת יוקרה לאומית ואישית או משיכה אנושית בסיסית לחקור את הלא נודע.

 

הכינוי 'מגלה ארצות' מתייחס בתרבות המערב בעיקר לחוקרים האירופאים בני המאות ה-15-17 שגילו את ארצות אפריקה, אמריקה, אוסטרליה והמזרח הרחוק. בעידן התגליות מגלי העולם האירופאים גילו עמים וארצות חדשים שלא היו מוכרים בעבר.

הבולטת והידועה בתגליות אלו היא כמובן יבשת אמריקה, שבתחילה זוהתה בכלל על ידי כריסטופר קולומבוס כיבשת הודו.

בין מגלי הארצות המפורסמים ביותר של עידן התגליות ניתן למצוא את כריסטופר קולומבוס - מגלה יבשת אמריקה; וסקו דה גמה - מי שגילה את הנתיב הימי להודו; פרדיננד מגלן - האירופאי הראשון שהגיע לאיי התבלין שבאינדונזיה על ידי הפלגה מערבה והראשון שספינותיו הצליחו להקיף את העולם; ג'יימס קוק - מגדולי חוקרי האוקיינוסים בהיסטוריה; פרנסיס דרייק- מגלה ארצות ויורד ים אנגלי, האדם השני שהפליג מסביב לעולם, ברתולומיאו דיאש - חוקר ארצות פורטוגזי, שגילה את כף התקווה הטובה, ועוד.

 

מגלי הארצות מצאו נתיבים ימיים ישירים לארצות רחוקות, כמו הודו וסין, ופגשו בני עמים שלא היו ידועים לפני כן, כמו בני התרבות האצטקית ובני תרבות האינקה של אמריקה הדרומית. הפריצה אל העולם שמסביב התרחשה תודות לפיתוחים טכנלוגיים שונים בתחום הקרטוגרפיה, הניווט הימי, בפיתוח כלי נשק ובניית ספינות בעלות יכולות שלא היו קיימות קודם לכן. למעשה גם מלכי ספרד, פורטוגל ואנגליה חיפשו ארצות רחוקות ודרכים בים וביבשה להגיע אליהן. חלק מהם ניסה לשוט ולהקיף את העולם. היו מי שניסו למצוא נתיב לארץ רחוקה ועשירה בתבלינים וסחורות, כמו הודו וסין. אחרים ניסו להגיע ליעד שיוסיף יוקרה לממלכה. היו שחקרו נהרות ארוכים ולא נודעים, או ביקשו להכיר שבטים ותרבויות נסתרות. לעתים בדרך להגשמת המטרה הם הקריבו את חייהם ואת חייהם של אנשי צוות וספנים רבים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

שרגא ביש גדא: קולומבוס
שרגא ביש גדא: קולומבוס
חדשות מן העבר: ליוינגסטון
חדשות מן העבר: ליוינגסטון
שרגא ביש גדא: מרקו פולו
שרגא ביש גדא: מרקו פולו
שוסטר ושוסטר: קולומבוס
שוסטר ושוסטר: קולומבוס
חדשות מן העבר: מגלי הקוטב
חדשות מן העבר: מגלי הקוטב
מגלן ומסע הקפת העולם
מגלן ומסע הקפת העולם

סרטונים באנגלית

וסקו דה גמה
וסקו דה גמה
אמריגו וספוצ'י
אמריגו וספוצ'י
פרדיננד מגלן
פרדיננד מגלן
כריסטופר קולומבוס
כריסטופר קולומבוס

פודקאסט לילדים עם יובל מלחי, כאן חינוכית

פודקאסט לילדים עם יובל מלחי, כאן חינוכית

דייויד ליוינגסטון גילה מקומות חדשים באפריקה שלא היו ידועים לאנשי אירופה. כשהוא הלך לאיבוד הנרי מורטון סטנלי יצא לחפש אותו. שניהם יהפכו לאנשים מפורסמים מאוד בימי חייהם. סיפור הרתפקאות מסעיר במיוחד. 

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.