חפש ב:

ישראל - מיקום וגבולות

ישראל - מיקום וגבולות

גבולות מדינת ישראל מגדירים את השטח עליו חל המשפט, השיפוט והמנהל של המדינה וכן את השטחים שבהם היא מחזיקה בתפיסה לוחמתית.

מדינת ישראל גובלת בארבע מדינות: לבנון, סוריה, ירדן ומצרים, וכן ברצועת עזה שבשלטון חמאס ובאזור יהודה ושומרון, בו צה"ל העביר סמכויות שלטוניות מסוימות לרשות הפלסטינית. לישראל גם שלושה גבולות ימיים: בים התיכון, בים המלח ובים סוף, בהם יש חשיבות לגבול המים הטריטוריאליים ולגבול המים הכלכליים של ישראל.

מדינת ישראל לא הצהירה על גבולותיה במגילת העצמאות שלה. גבולותיה נקבעו בתהליך הדרגתי, שראשיתו בהסכם סייקס-פיקו בבין המעצמות ששלטו באזור כ-30 שנה קודם להכרזת המדינה, המשכו בכתב המנדט, עבור בתוכנית החלוקה, מלחמת העצמאות, ובהסכמי שביתת הנשק בתום מלחמת העצמאות, לאורם נקבע הקו הירוק - גבולה בפועל של ישראל עד למלחמת ששת הימים. במלחמה זו כבשה ישראל שטחים נרחבים משכנותיה - סוריה, ירדן ומצרים. הסכם השלום בין ישראל למצרים, במסגרתו חזר חצי האי סיני לשליטת מצרים, הביא להסכמה על גבול ישראל-מצרים. הסכם השלום בין ישראל לירדן הביא לייצוב קו הגבול בין ישראל לירדן, תוך הסכמה על שינויים זעירים בו.

חלק מגבולותיה של מדינת ישראל נחשבים גבולות זמניים: "קווי שביתת נשק", "קוי הפרדת כוחות" או "קווי הפסקת אש". שליטתה של ישראל ברמת הגולן נמצאת בלב המחלוקת בין ישראל לסוריה על גבולן המשותף. על הגבול בין ישראל ללבנון קיימת הסכמה, למעט שטח קטן של חוות שבעא. מאז שנות ה-90 מתקיים משא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית על קביעת גבול ביניהן.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

היכרות עם המפה של ישראל

כיתה ו, נושא מרכזי: מאפיינים ייחודיים של אזורי הארץ הראשיים
ביחידת לימוד זו נכיר את המפה של ישראל ואת גבולותיה של הארץ ונלמד אילו מהגבולות טבעיים ואילו מלאכותיים. כמו כן נכיר את הארצות הגובלות עם ישראל ונלמד באיזו יבשת נמצאת ישראל. לבסוף נכיר את האזורים הטבעיים ואת מיקומם של היישובים המרכזיים בארץ

מיקומה של ישראל בעולם, גבולותיה

כיתה ו, נושא מרכזי: תבחינים לחלוקת הארץ לאזורים

חלוקה לאזורים טבעיים על פי מאפיינים טבעיים

כיתה ו, נושא מרכזי: תבחינים לחלוקת הארץ לאזורים

סרטונים

 חדשות מהעבר: תכנית החלוקה
חדשות מהעבר: תכנית החלוקה
כ"ט בנובמבר- הצבעה באו"ם
כ"ט בנובמבר- הצבעה באו"ם
מלחמת יוה"כ והסכמי השלום
מלחמת יוה"כ והסכמי השלום
חדשות מהעבר: המנדט הבריטי
חדשות מהעבר: המנדט הבריטי
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.