דלג אל

מעורבות שותפות ואחריות

מעורבות שותפות ואחריות

התוכנית להתפתחות אישית ולמעורבות חברתית בחטיבת הביניים מבוססת על תוכנית הליבה של החינוך החברתי ומציעה דרכים להבנות את ההתנסויות וללוות אותן בתהליכי הכנה, בשיח ערכי ובעיבוד רפלקטיבי לקידום ההתפתחות האישית והמודעות הערכית של התלמידים. התוכנית משלבת התנסות מעשית במעורבות חברתית עם למידה עיונית, ערכית ורגשית במסגרות שונות.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

"לא טוב היות האדם לבדו": הבדידות כתופעה חברתית

"לא טוב היות האדם לבדו": הבדידות כתופעה חברתית

יחידת לימוד אינטראקטיבית שמטרתה לפתח מודעות בקרב התלמידים לתופעת הבדידות, לטפח אמפתיה, אחריות ומעורבות חברתית גם מעבר למעגליהם האישיים הקרובים ולייצר תשתית לפעולה אקטיבית של התלמידים למען אנשים בודדים.

היחידה כוללת שלושה שיעורים:
שיעור 1 - מהי בדידות וכיצד היא באה לביטוי;
שיעור 2 - כיצד נוכל לזהות בדידות בסביבתנו;
שיעור 3 - בדידות וערבות הדדית: מה תפקידנו וחובתנו המוסרית כלפי אלו החווים בדידות חברתית.

חזרה לראש הדף

"גם אנחנו יכולים לעשות שינוי" – ט"ו בשבט 2023

"גם אנחנו יכולים לעשות שינוי" – ט"ו בשבט 2023

ערכת לימוד אינטראקטיבית בנושא קיימות שמטרתה להגביר מודעות התלמידים לנושא הקיימות ולהביא למעורבות פעילה מצדם בתחום זה. פיתוח בַּר־קַיָּמָה מתבסס על ההבנה שהדור הנוכחי נושא באחריות לסביבה בה אנו חיים כיום ובה יחיו בעתיד הדורות הבאים. אחריות זו מתייחסת הן לנושאים כלל עולמיים הן לנושאים מקומיים. בערכה ניתן דגש לטיפוח אכפתיות ואחריות כלפי הסביבה שמתבטאות בשימור משאבי הטבע, בעירנות למפגעים אקולוגיים ולגורמיהם, בהתייחסות לדילמות של פיתוח טכנולוגי אל מול שימור סביבתי ובנקיטת עמדה לפעולה למען קיימות הסביבה.

הערכה כוללת:

 • "חם מדי" - פעילות מקוונת בנושא ההתחממות הגלובלית
 • פעילויות בנושא פיתוח בַּר־קַיָּמָה
 • תכנים ופעילויות, חמ"ד
 • תכנים ופעילויות, של"ח
 • סרטונים
 • כתבות
 • דוגמאות לפעילויות לעידוד כלכלה מעגלית מצד תלמידים
 • עשרה דברים קטנים שאפשר לעשות כדי לחולל שינוי על פי גרטה תונברג
 • לערכת הלימוד

 

 • שבט בטבע - שינויי האקלים
  בפעילות מתוודעים המשתתפים לתופעה של התחממות כדור הארץ, לסכנות שבה. ולאחריותו של האדם לתופעה. בנוסף, ידונו המשתתפים בשאלה כיצד ניתן לעורר אחריות לשמירה על הטבע ועל הסביבה ולצמצום פליטת גזי החממה, וכן לפעול ולהשפיע בנושא שינוי האקלים במעגל האישי, הכיתתי והקהילתי.
 • שבט בטבע - "תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי" (חמ"ד)
  מטרת הפעילות לפתח רגישות ומודעות לקלקולים מעשי ידי אדם בטבע ובסביבה, ולחזק תפיסת עולם של קיימות על פי ערכי היהדות, הקוראת לאדם לנהוג בענווה ולגלות אחריות אישית לסביבתו.
חזרה לראש הדף

להתנדב בתבונה

להתנדב בתבונה

להתנדב בתבונה - יום ההתנדבות הבין-לאומי, 5 בדצמבר

יום ה-5 בדצמבר נקבע על פי החלטת האו"ם כיום ההתנדבות הבין-לאומי. מטרתו של יום זה להדגיש את החשיבות של ההתנדבות והמעורבות בקהילה ובחברה.
לרשותכם ערכת םעילויות לרגל יום זה.
הערכה כוללת:
-משחק סימולציה - "מגייסים משאבים לפרויקט קהילתי"
- סרטונים ושאלות לדיון סביב הסרטונים
- קישורים ליחידות לימוד לתוכנית התפתחות אישית ומעורבות חברתית.

חזרה לראש הדף

מלחמה באירופה - זהות, סולידריות ואחריות

מלחמה באירופה - זהות, סולידריות ואחריות

פלישת רוסיה לאוקראינה - 24.2.22

העולם התעורר ביום חמישי בבוקר לקולות של מלחמה. ידיעות על מלחמה, גם אם היא מתרחשת על אדמת אירופה ולא כאן, מעוררות חרדות רבות ותחושה של אי וודאות בקרב רבים. בני הנוער, שצורכים חדשות ומחוברים למתרחש בעולם דרך הרשתות, ניזונים ממידע שלא תמיד מדויק, אינם יודעים כיצד להגיב למציאות הקשה המתחוללת לנגד עיניהם.
מתפקידנו כמחנכים לעצור את הלמידה, לספק מידע לתלמידים על המתרחש, לקיים עמם פעילות של אוורור רגשות ולתת לגיטימציה לרגשות השונים שמציפים אותם
בעקבות המצב.

לצורך כך מינהל חברה ונוער הכין עבורכם מערך פעילות הכולל מידע, סרטונים, כתבות ומבחר סוגיות לשיח בדגש על היבטים חברתיים, עידוד יוזמות ועשייה אקטיבית למען החברה.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.