חפש ב:

הנאורות – התעוזה לדעת

הנאורות – התעוזה לדעת

הנאורות היא מעבר האדם מילדות לבגרות. הוגי הנאורות במאה ה-18 האמינו שהם חיים על סיפו של עידן חדש. הם חשבו שאנשים וחברות שיקבעו את חייהם לאורהּ של התבונה ועל פי ההיגיון יגיעו לחיים הטובים ביותר האפשריים לאדם מבחינה גופנית ורוחנית כאחד. לשיטתם הייתה הדרך אל החיים התבוניים כרוכה בהתנתקות מדפוסי החשיבה והאמונה הקודמים. בראש ובראשונה הם דחו את האמונה באי-רציונלי, וכך הגיעו קצתם לשלילת כל דת באשר היא. הם ביקשו לפרק עד היסוד את המבנים החברתיים שלפיהם נקבע מעמדו של אדם על פי מוצאו, דתו וייחוסו ובמקומם להקים חברה שוויונית. ואולם כפי שמגלה ההיסטוריה בדיעבד הייתה הדרך אל הנאורות רצופה משברים, הרס המוסדות הקיימים וכמעט שהטביעה את החברה האנושית בנהרות של דם. רבים חשו שהבטחת הנאורות אינה עונה לצרכים הרגשיים העמוקים של האדם. ובכל זאת, הנאורות החדירה לחברה את ההכרה שיש ביכולת התבונה האנושית לעשות את החיים האלה טובים יותר, ובה בעת ההיסטוריה לימדה אותנו שהתבונה יכולה לעשותם רעים לאין שיעור.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

הסדר הישן באירופה, הנאורות והמהפכה האמריקנית

כיתה י, נושא מרכזי: מסורת ומודרנה בתולדות ישראל ובתולדות העמים
מראשית המאה ה-16 ועד שלהי המאה ה-18 שלטו במדינות אירופה מלכים אבסולוטיים רבים – "הסדר הישן באירופה". בשלהי המאה ה-17 ובמהלך המאה ה-18 נפתח עידן חדש בתולדות אירופה: עידן הנאורות. הוגי הנאורות ראו עצמם בני האור, האנשים המשכילים והמוסריים הנלחמים בחשכת ימי הביניים ובסדר הישן באירופה.
מתוך תופעות אלו נתמקד ביחידה זו באירוע רב השפעה אחד – המהפכה האמריקנית. מחלוקת בין המתיישבים בצפון אמריקה לבין המלך הבריטי על זכויותיהם הובילה לאירועים רבים, ואלו הובילו למלחמה בין האנגלים למתיישבים בצפון אמריקה ולהכרזת המתיישבים על עצמאות ופירוד מהשלטון האנגלי. ניצניה של מהפכה זו נטועים בהגותם של אנשי תנועות הנאורות.

שיעורים מצולמים

חזרה לבגרות בהיסטוריה – הנאורות פרק 1
חזרה לבגרות בהיסטוריה – פרק 1
חזרה לבגרות בהיסטוריה – הנאורות פרק 2
חזרה לבגרות בהיסטוריה – פרק 2
כיתה הפוכה – הנאורות
כיתה הפוכה – הנאורות
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.