דלג אל

הצהרת נגישות

הנאורות – התעוזה לדעת

הנאורות – התעוזה לדעת

הנאורות היא מעבר האדם מילדות לבגרות. הוגי הנאורות במאה ה-18 האמינו שהם חיים על סיפו של עידן חדש. הם חשבו שאנשים וחברות שיקבעו את חייהם לאורהּ של התבונה ועל פי ההיגיון יגיעו לחיים הטובים ביותר האפשריים לאדם מבחינה גופנית ורוחנית כאחד. לשיטתם הייתה הדרך אל החיים התבוניים כרוכה בהתנתקות מדפוסי החשיבה והאמונה הקודמים. בראש ובראשונה הם דחו את האמונה באי-רציונלי, וכך הגיעו קצתם לשלילת כל דת באשר היא. הם ביקשו לפרק עד היסוד את המבנים החברתיים שלפיהם נקבע מעמדו של אדם על פי מוצאו, דתו וייחוסו ובמקומם להקים חברה שוויונית. ואולם כפי שמגלה ההיסטוריה בדיעבד הייתה הדרך אל הנאורות רצופה משברים, הרס המוסדות הקיימים וכמעט שהטביעה את החברה האנושית בנהרות של דם. רבים חשו שהבטחת הנאורות אינה עונה לצרכים הרגשיים העמוקים של האדם. ובכל זאת, הנאורות החדירה לחברה את ההכרה שיש ביכולת התבונה האנושית לעשות את החיים האלה טובים יותר, ובה בעת ההיסטוריה לימדה אותנו שהתבונה יכולה לעשותם רעים לאין שיעור.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

המהפכה הקומוניסטית
המהפכה הקומוניסטית הצליחה להצעיד את ברית המועצות בצעדי ענק, אבל במחיר אכזרי של חייהם של עשרות מיליוני בני אדם וקיפוח חירותם של כל אזרחי המדינה.
תלמידים ומלמדים
מצוות תלמוד תורה, איננה 'עוד' מצווה, אלא היא נשמת הקיום היהודי. לשם כך הוקמו מערכות חינוך לגיל הרך
הרב נריה והציונות הדתית
הרב משה צבי נריה חולל את המהפכה החינוכית המשמעותית ביותר בלימוד התורה והנחלת העבודה.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.