דלג אל

הצהרת נגישות

אלכסנדר הגדול

אלכסנדר הגדול

אלכסנדר מוקדון חולל שינוי עולמי שהשלכותיו השפיעו על תולדות האנושות כולה. אף שהלך לעולמו והוא בן 33 בלבד, הספיק בעשור אחד לשנות את מפת העולם המדינית. הוא לא היה רק כובש גדול; כיבושיו היו מבוא לשינוי תרבותי גדול וליצירתה של תרבות חדשה – התרבות ההלניסטית. דמותו הייתה מופת לרבים בעולם, ורישומו ניכר גם בספרות חז"ל. אלכסנדר מוקדון יצא לכבוש את פרס בגיל 23. קודם לכן כבש כמעט את כל העולם התרבותי שהיה ידוע ליוונים. כיבוש האימפריה הפרסית הביא לביטול ההבחנה בין מזרח למערב ויצר סדר עולמי חדש שהייתה לו השפעה של ממש על תולדות האנושות. השינוי המשמעותי ביותר היה יצירתה של תרבות חדשה שמיזגה מזרח ומערב, התרבות ההלניסטית. עוצמת אישיותו ומעשיו של אלכסנדר מוקדון מעלים את השאלות עד כמה התכוון לכך ואם היה מודע להשלכות של מעשיו. אחרי מותו התפתחו אגדות על חייו המופלאים, והוא נעשה מופת לרבים. גם הספרות התלמודית ראתה בו דמות של מלך חוקר המאמין באל ומחפש אחר האמת.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידות הוראה מתוקשבות

היהודים תחת התרבות ההלניסטית
היהודים תחת התרבות ההלניסטית
תחומי דעת: היסטוריה חמ"ד

יחידה זו תעסוק בארץ ישראל בתקופה ההלניסטית תחת מלכות יוון ותסתיים עם תחילתו של מרד החשמונאים.
בשנת 336 עלה אלכסנדר מוקדון (מילה חמה) לשלטון. לאחר שביסס את שלטונו במוקדון וביוון, יצא אלכסנדר מוקדון למסע כיבושים נרחב. בשנים 334-323 כבש אלכסנדר מוקדון את כל ארצות הממלכה הפרסית.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

רבי יהודה הנשיא
המפעל המרכזי והחשוב ביותר של רבי יהודה הינו כמובן עריכת התורה שבעל פה – הלא היא המשנה – וחתימתה הסופית.
ממלכת החשמונאים
כולנו מכירים את סיפורה של המשפחה הלוחמת ממודיעין: האב מתתיהו וחמשת בניו. אבל, רובנו לא כל כך יודעים שבני משפחה זו הקימו מדינה ושושלת מלוכה שמשלה בארץ ישראל ב...
יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה
שיבת העם היהודי לארצו הייתה ועודנה נתיב של מאבק והקרבה. ביום הזיכרון אנו מתייחדים עם זכרם של אלו שבמותם ציוו לנו את החיים
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.