דלג אל

הצהרת נגישות

המסיק ועץ הזית

המסיק ועץ הזית

בני האדם מגדלים זיתים כבר אלפי שנים. חוקרים רבים סבורים שעצי הזית הראשונים בעולם גדלו כאן, בישראל. בכמה מהכפרים הדרוזיים יש עצי זית בני אלף שנים. הדרוזים מגדלים זיתים זה מאות שנים, והמסירות לכרם עוברת אצלם מדור לדור.

בעונת המסיק המתחילה לאחר הגשם הראשון, יורדות משפחות שלמות יחד אל חלקת הזיתים לכמה ימים של מסיק. לעץ הזית מקום חשוב בתרבות בזכות סגולותיו הרבות, והוא סמל לשלום ולניצחון.

ביחידה זו מובאים חומרים המאפשרים לעסוק בנושא המסיק ועץ הזית גם בשיעורי העברית, לאחר התאמת התוכן ודרגת הקושי לרמת הכיתה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

הקשר הרב דורי: סיפורה של מדללה חמדאן (כיתות ה-ו)

סיפור חיים מתוך מיזם "הקשר הרב דורי" של בית התפוצות: התלמיד דין חמדאן מעספיא מביא את סיפור חייה של סבתו. הסיפור האישי שזור בניחוחות תרבות ומורשת, והוא מציג את החשיבות המיוחסת לרכישת עצי זית ואת הערך הרגשי הגבוה שנודע לה בהקשר הרב-דורי.
בכיתה אפשר לקרוא את הסיפור בשלמותו או חלקים ממנו. אפשר גם בעקבותיו לקיים ריאיון בעברית של תלמיד או תלמידה עם הסבים והסבתות. את הריאיון אפשר להגיש בכתב או בסרטון וידאו.
בסיפור מוזכרת קופסת מתכת ישנה ומסקרנת שהכילה מסמכים לרכישת עצי זית. אפשר להזמין את התלמידות והתלמידים לספר על חפץ בעל משמעות במשפחתם.

> לסיפור: סבא רבא ועץ זית אחד

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

חיות
יחידה שבמרכזה בעלי החיים, דרכם ישנו עיסוק בתחומים שונים של השפה
יום הנבי סבלאן, 10.9
לקראת יום נבי סבלאן שחל ב-10 בספטמבר מובא כאן מידע בעברית על אודות הנביא סבלאן ועל האתר המקודש לו בחורפיש. אפשר להתאים את המידע לגילים השונים ולספר לתלמידים ...
כינויי רמז
חומרי למידה והוראה בנושא כינויי רמז, חלק ממאגר התכנים על פי מיקוד הלמידה המעודכן
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.