דלג אל

הצהרת נגישות

אילן רמון

אילן רמון

אילן רמון נולד ברמת גן בי"ט בסיוון תשי"ד (20.6.1954) להוריו טוניה ואליעזר וולפרמן וגדל בבאר שבע, שם למד בבית הספר בארי. בשנת 1972 סיים את לימודיו בתיכון מקיף ג'. רמון נהג לבלות שעות עם אביו במרכז לדאייה שהקים האב במושב שדה תימן. באוגוסט באותה שנה התגייס לצה"ל וכעבור שנתיים סיים בהצטיינות קורס טיס. הוא היה מן הראשונים שיצאו לארה"ב ללמוד להטיס את מטוס ה-F-16 ולקלוט אותו לחיל האוויר. רמון שירת בתפקיד טייס קרב ובשנת 1981 השתתף בתקיפת הכור הגרעיני בעיראק. בחלוף שנה השתתף במלחמת לבנון הראשונה. הוא צבר יותר מ-3,000 שעות טיסה על מטוסי סקייהוק נשר ופנטום ויותר מ-1,000 שעות טיסה על F-16. ב-20 בינואר 1982 בהתנגשות בין שני מטוסי F-16 ישראליים הצליח רמון לנטוש בהצלחה את מטוסו. שני המטוסים התרסקו. לאחר שהשתחרר מהצבא השלים תואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה ובמחשבים באוניברסיטת תל אביב. בסיום לימודיו חבר לצוות הפיתוח של מטוס הלביא. בשנת 1988 חזר לחיל האוויר ושירת בשורה של תפקידים בכירים ובהם מפקד טייסת F-16. בשנת 1994 קוּדם לדרגת אלוף משנה ושימש שלוש שנים ראש מחלקת אמצעי לחימה.

האסטרונאוט הישראלי הראשון

חיל האוויר בחר באילן רמון להיות האסטרונאוט הישראלי הראשון לאחר מבחנים ומיונים רבים. רמון נבחר להשתתף במשימת מעבורת החלל "קולומביה" במסגרת שיתוף פעולה שנחתם בין סוכנות החלל הישראלית לסוכנות החלל האמריקנית נאס"א. רמון העתיק את מגוריו עם בני משפחתו, רעייתו רונה וארבעת ילדיהם, אל מתקן האימונים לאסטרונאוטים במרכז החלל על שם ג'ונסון בארה"ב, שם התאמן כארבע שנים ומחצה לתפקיד מומחה מטען במשימה על המעבורת.

משימת מעבורת החלל "קולומביה"

מעבורת החלל "קולומביה" שוגרה ממרכז החלל קנדי ב-16 בינואר 2003 ועל סיפונה שבעה אסטרונאוטים, שישה אמריקנים וישראלי אחד. משימתם הייתה לערוך בחלל ניסויים במבחר תחומים אשר היו צפויים לספק מידע מדעי בעל ערך למדענים ברחבי העולם. אילן רמון ערך שני ניסויים מישראל: האחד, "מיידקס" - חֵקר שינויי אקלים שתיעד בפעם הראשונה סופות אבק בגבהים שונים ובחן 'שדוני ברקים', הילה חשמלית הזוהרת בזמן סופה מעל לעננים; השני - "הגַן הכימי" שתוכנן בידי תלמידים ישראלים מחטיבת הביניים "אורט קריית מוצקין" לבחינת גידול גבישים בתת-כבידה. פ

פריטים שלקח עמו לחלל

בפריטים שלקח עמו אילן רמון לחלל: דגל מדינת ישראל, מגילת העצמאות, קלטות של שירים שהכינה לו רעייתו, הציור "נוף ירח" של הילד פטר גינז שנרצח באושוויץ ב-1944, מזוזה מיוחדת, גביע לקידוש, ספר תורה קטן של ילד ממחנה ההשמדה ברגן-בלזן.

לאחר מותו

16 ימים שהתה בחלל ובכניסה חזרה לאטמוספרה התפרקה ונשרפה ככל הנראה בשל פגם בציפוי המעבורת, וכל אנשי צוותה נספו. גופתו של רמון זוהתה ב-5 בפברואר 2003. ב-11 בפברואר נקבר רמון בטקס צבאי בבית העלמין בנהלל. רעייתו רונה ביקשה לנגן את השיר Imagine של ג'ון לנון אשר הושמע במשימה בחלל. עוד הושמעו קולותיהם של רמון ועמיתו וילי מק'קול בהביעם תקווה לעתיד טוב יותר, כל אחד בשפתו. את טקס ההלוויה חתם מטס מבנה של ארבעה מטוסי F-16. מותו של אילן רמון נחרת בזיכרון הישראלי הקולקטיבי אסון לאומי. מאז מותו מתקיימים תכניות, תחרויות, כינוסים ומיזמים שונים להנצחת דרכו ופועלו.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

מנחם בגין
ראש הממשלה השישי, חותם הסכם השלום בין ישראל למצרים וחתן פרס נובל לשלום
סמלי המדינה – מגילת העצמאות וסמל המדינה
מגילת העצמאות היא מסמך "ההכרזה על הקמת מדינת ישראל". את דבר המגילה קרא דוד בן-גוריון בטקס הכרזת העצמאות שהתקיים ביום שישי ה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948, באולם ...
סביבות חיים משתנות
הנושא מתמקד בהכרת התופעות בסביבה הקרובה, ובכלל זה תיאורן, הבנת הקשרים ביניהן, השוני ביניהן ושינויים החלים בסביבה
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.