דלג אל

הצהרת נגישות

יחידות נוף בישראל

יחידות נוף בישראל

נושא על: המדינה שלי

הנוף הטבעי בישראל מחולק לאורכו לרצועות אורך – מישור החוף, רצועת ההר ובקע הירדן שבו שוכן ים המלח. יחידת נוף נוספת כוללת את רמת הגולן והחרמון בצפונה של ישראל.

מישור החוף

רצועה מישורית המשתרעת בגבולה המערבי של מדינת ישראל לאורך חוף הים. פה ושם מתרוממות גבעות נמוכות. גובהה של רצועת החוף מגובה פני הים ועד לגובה ‏מאה מטרים מעל פני הים. הרצף נקטע בשני מקומות ברכסי הרים – באזור חיפה ובאזור ראש הנקרה. מישור החוף נחלק לשלושה אזורי משנה: מישור החוף הצפוני, מישור החוף התיכון, מישור החוף הדרומי.

ההר

רצועת ההר משתרעת במרכז המדינה, גובהה נע בין ‏400 ל-900 מטרים מעל לפני הים. ישנן פסגות המגיעות אף לגובה של ‏1200 מטרים מעל לפני הים. רצועת ההר נחלקת לחמישה אזורי משנה: הרי הגליל, הרי שומרון, הרי יהודה, הרי הנגב, הרי אילת, רמת הגולן והחרמון (שאינם שייכים לרצועת ההר המרכזית אלא לרצועת ההר שממזרח לבקע ים המלח).

בקע ים המלח והעמקים

בחלקה המזרחי של מדינת ישראל משתרע בקע ים המלח (או בקע הירדן). רובו של הבקע נמצא מתחת לגובה פני הים, ושטחו כולל את ימת הכינרת וים המלח. הבקע תחום משני צידיו ברצועות הרים: רצועת ההר של ישראל ממערב ורצועת ההר שרובה נמצאת במדינת ירדן ממזרח. אלו אזורי המשנה של בקע ים המלח:

  1. עמק החולה
  2. הכינרת ובקעת כנרות
  3. עמק בית שאן (עמק המעיינות)
  4. בקעת הירדן
  5. ים המלח
  6. הערבה
  7. עמק יזרעאל

ההר הגבוה ביותר בארץ ישראל הוא הר החרמון. גובהו 2,224 מטרים.
בארץ ישראל נמצא המקום היבשתי הנמוך ביותר בעולם והוא חוף ים המלח.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

יהדות אתיופיה
ביתא ישראל (בית ישראל) הוא שמה ההיסטורי של קהילת יהודי אתיופיה מצפון מערב המדינה. יהודי אתיופיה שמרו על יהדותם אם כי מקצת ממנהגיהם שונים מהנהוג, בשל הניתוק ה...
דוד בן-גוריון
ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון הראשון של המדינה. ביום ה' באייר תש"ח הכריז על הקמת מדינת ישראל.
יום איכות הסביבה ול"ג בעומר
יום איכות הסביבה נועד להעלות את המודעות לנושא בעולם. בקהילה הבין לאומית נעשות פעולות שונות לעורר את חשיבות הטיפול בנושאים סביבתיים ולעודד מציאת פתרונות שיאפש...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.