דלג אל

התרשים והמפה

התרשים והמפה
התרשים והמפה

מפה היא שרטוט של פני השטח או חלק מהם לפי קנה מידה תוך שימוש בסימונים וסמלים מוגדרים. כדור הארץ פחוס בקטבים - גיאואיד. גלובוס הוא מפה המתארת את כדור הארץ במרחב תלת-מימדי. מפה מתארת את שטח כדור הארץ במרחב דו-מימדי, בפריסה שטוחה.
פריסת שטח פנים של כדור או גיאואיד למישור דו-מימדי אינה קלה. הבעיה בה נתקלים במעבר ממרחב תלת-מימדי של הגלובוס למרחב הדו-מימדי של המפה נעוצה בנקודת החיבור של הקטבים. לא ניתן להעביר בצורה ניאותה לנייר את העובדה כי, למשל, המרחק הנראה על המפה באזור הקטבים צריך להיות מתורגם למרחק קטן יותר במציאות לעומת אותו המרחק הנראה על המפה באזור קו-המשווה.
אטלס הינו קובץ של מפות. ישנן שני סוגי מפות: פיזית ונושאית.
מפה פיזית מתארת את המבנה פני השטח. מפה פיזית משתמשת בסולם גבהים צבעוני. סולם הגבהים משתמש בשלושה צבעים: ירוק, צהוב וחום בכד לציין עמקים, מישורים והרים.
מפה נושאית ממקמת על פני השטח את התפוצה, הפיזור ואו הגבולות של נושא מסוים. למפות נושאיות הן: מפה מדינית, מפת טמפרטורות ומשקעים, מפת חקלאות, מפת צפיפות אולוסייה, מפת מחצבים, ועוד.
בעזרת מפות אפשר לדעת היכן נמצאים מקומות בעולם. יש מפות המשמשות לניווט בשטח. בעזרתן אפשר למצוא את הדרך מהמקום שנמצאים בו למקום אחר.
בני האדם מכינים מפות מאז ימי קדם. בהתחלה המפות היו פשוטות, ותיארו את סביבתם הקרובה. מאוחר יותר הם הכינו מפות של מקומות רחוקים יותר על-פי סיפוריהם של נוסעים וספנים שחזרו ממסעות.
הקרטוגרפים בימינו מכינים מפות בעזרת תוכנות מחשב ובאמצעים טכנולוגיים משוכללים נוספים. הגלובוס הוא דגם של כדור הארץ, שעליו מוצגת מפת העולם. הגלובוס מדגים כמה מהמאפיינים החשובים של כדור הארץ:
1. צורת הכדור של כדור הארץ. 2. הסיבוב של כדור הארץ סביב עצמו. 3. החלוקה של כדור הארץ אוקיינוסים וליבשות.
מי שרוצה להשתמש במפות, צריך לדעת לקרוא ולהבין את שפת המפות. במפות יש סימנים שונים, וכל אחד מהם מייצג משהו.
כשלומדים לקרוא מפה: ראשית מתבוננים בכותרת, מבינים מהו "מבט-על",ובהמשך מכירים את סימני המפה: קנה המידה, הסימנים המוסכמים, הכיוונים, הרשת הגאוגרפית.
כיום יש גם מפות מקוונות. מפה מקוונת היא מפה המוצגת על צג המחשב, הנתונים של המפה עוברים אליה בתקשורת ממאגר נתונים הנמצא באתר אחר. חלק גדול מהמפות המקוונות שאנו משתמשים בהן מוצגות ברשת האינטרנט.
למפה מקוונת יש יתרונות על פני מפות מודפסות: האפשרות לשנות את קנה המידה של המפה ללא צורך לעבור למפה אחרת. האפשרות לעדכן את המפה, האפשרות להוסיף למפה שכבות מידע במידת הצורך ועוד.
‏GPS הינו מכשיר שניתן להתקינו במכונית, בטלפון הנייד ובמחשב. המכשיר מציג הנחיות כיצד להגיע ממקום למקום. המכשיר קולט אותות מלוויינים, ומשדר בכל רגע היכן נמצא המשתמש. רשת תקשורת מעבירה אל המכשיר את הוראות הנסיעה מתוך מאגר נתונים שבו מצוי המידע הנדרש.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.