חפש ב:

בראשית כב: עקדת יצחק

בראשית כב: עקדת יצחק

אברהם, אבי האומה, עומד בפני מבחן אמונה קשה במיוחד. המקרא מספר מיד בהתחלה שמדובר רק בניסיון: "והאלהים ניסה את אברהם". אולם, אברהם איננו יודע שמדובר בניסיון וחושב כי קיבל הנחיה אלוהית להקריב את בנו יחידו יצחק אשר אהב. אברהם איננו מהסס ופונה מיד למילוי הצו האלוהי. בכך הוכיח לה' כי הוא אכן "ירא אלהים", ועמד במבחן.

הסיפור מעלה קושי תיאולוגי משמעותי :כלום ייתכן שאלוהים דוגל בקורבן אדם? קושי זה לא נעלם מעיני חז"ל. ייש מהם הסבורים כי הציווי הוא תוצאה של הסתת השטן, בדומה לאופן שבו פעל השטן כדי לפגוע באיוב.

סיפור העקדה הוא סיפור דרמטי במיוחד ויוצא דופן בתנ"ך בכלל ובסיפורי האבות בפרט. מעניין לתת את הדעת לכך שהכותב המקראי לא עוסק כלל ברגשותיהן של הדמויות, על אף שאין ספק כי סיטואציה מעין זו מעוררת רגשות רבים אצל כל המעורבים בה. הדרמה שבסיפור מועברת בעיקר באמצעות תיאור מפורט של הפעולות שעושה כל אחת מהדמויות: ההכנות למסע, השארת הנערים בדרך, העמסת העצים על יצחק, בניית המזבח לעקדה, עריכת העצים והעקדה עצמה. הדמויות עושות אך שותקות- שתיקה רועמת. אפילו ההליכה של יצחק ואברהם מתוארת - ההליכה ביחד. הליכה זו חוזרת על עצמה פעמיים לאורך הסיפור ונושאת מטען רגשי ברור למרות שהיא נעשית בשתיקה מוחלטת. השתיקה מופרת פעם אחת בלבד, כאשר יצחק שואל את אברהם: "איה השה לעולה"? ואברהם עונה: "אלהים יראה לו השה לעולה בני". וכפי שכתב המשורר חיים גורי בשירו, "ירושה": "...את השעה ההיא הוריש לצאצאיו. הם נולדים ומאכלת בלבם".

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

עקדת יצחק
עקדת יצחק
החמישיה הקאמרית- עקדת יצחק
החמישיה הקאמרית- עקדת יצחק
נעמי שמר,  עקדת יצחק
נעמי שמר, עקדת יצחק
שבוע שבוע: פרשת וירא
שבוע שבוע: פרשת וירא
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.