דלג אל

מלכים א' א: אדניה בן חגית מבקש מלוכה

מלכים א' א: אדניה בן חגית מבקש מלוכה

מלכים א פרק א' פותח בזקנתו של דוד. פתיחה זו מעוררת את השאלה: האם דוד עדיין שולט בממלכה? ענין זקנתו של דוד מוזכר פעמיים לאורך הפרק, ודוד עצמו מתואר כמי שסועדים אותו- מכסים ומשרתים אותו. גם גבריותו של דוד עומדת בפרק בסימן שאלה, שכן אנו שומעים על אבישג השונמית שהייתה יפה עד מאד, אבל "המלך לא ידעה". דוד גם אינו יודע כל כך מה מתרחש בממלכתו, כפי שלומדים מדברי נתן לבת שבע.

על רקע תיאור זקנתו של דוד מובא סיפור המלכתו העצמית של אדניה בן חגית:
אדניה מתנשא למלוך- הוא עושה לו רכב ופרשים שרצים לפניו, ובעזרתם של יואב, אביתר ואחיו בני המלך הוא עורך לעצמו טקס הכתרה. אדניה הוא אמנם יורש העצר מבחינת מקומו בין בני דוד לאחר מות אמנון ואבשלום, ובכל זאת המלכתו בלי לקבל ברכתו של דוד, מלמדת על כך שהיה לו צורך למהר ולהכריז על עצמו כמלך, אולי מפני שלא כולם קיבלו אותו כממשיכו הטבעי של דוד המלך. ראיה לכך ניתן למצוא בעובדה שנתן הנביא ובניהו בן יהוידע לא תמכו באדניה.

הווה אומר: הפרק פתח אמנם בתיאור זקנתו של דוד, אשר מצטייר כמעט כחסר אונים, אך מהמשך הפרק ברור שרק על פיו של דוד יישק דבר בממלכה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

הרצאות מוקלטות

הרב דוד מנחם, מלך שעשוע ומלך ברגוע
דוד מנחם, מלך שעשוע ומלך ברגוע
רוני מגידוב, המלך לא ידע, הוא לא ידע
רוני מגידוב, המלך לא ידע
טפת הלפרין, מה בין תשובת דוד לתשובת שלמה?
טפת הלפרין, תשובת דוד ושלמה?
הרב יעקב אריאל, מרד אדניה והמלכת שלמה
יעקב אריאל, מרד אדניה
יהודה טרופר, למה פעמיים?
יהודה טרופר, למה פעמיים?
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.