חפש ב:

שמואל א' ח: העם דורש מלך

שמואל א' ח: העם דורש מלך

מדוע רוצים בני ישראל להמליך עליהם מלך? האם הדרישה הזו מוצדקת?
דרישת העם למלך נתפסה גחמה, רצון להידמות לכול ואפילו חטא. לכאורה מדוע להמליך מלך אם יש מלך בשמיים שיעזור לעם ישראל כל אימת שיזדקק?
ואולם למעשה העם ביקש מלך משום שהיה זקוק למלך אל מול הפלישתים.
האיום הפלישתי היה שונה מהותית מכל האיומים האחרים שהיו בפני עם ישראל וחייב התארגנות אחרת.

בתקופת השופטים התאפיינו המלחמות בקרבות קצרי טווח שלא הצריכו הקמת צבא מסודר. לשופט לא הייתה סמכות לגייס צבא. הוא נהג לתקוע בשופר ולהכריז על מלחמה, ומי שיכול הגיע. האיום הפלישתי היה מתמשך ומסוכן וחִייב היערכות אחרת. כדי להתמודד עם רצון הפלישתים להשתלט על הארץ נדרש צבא סדיר, ומי שמוסמך להקימו היה שלטון מרכזי כלומר מלך.

הפלישתים השתלטו על רצועת החוף בארץ ישראל והתיישבו גם בעמקים. באותה עת הגיעו ארצה ממזרח גם שבטי ישראל. ‏המאבק בין שתי האוכלוסיות על השליטה בארץ‏‏ נמשך דורות‏. גויי הים התיישבו במישורים, בעמק יזרעאל וברצועת החוף, ואילו שבטי ישראל התיישבו בהר, בהרי יהודה ושומרון. הפלישתים נהנו מיתרון צבאי טכנולוגי עצום על ישראל ולכן עד ראשית ימי שאול נכתב "ובימים ההם פלישתים מושלים בישראל". במלחמת אבן העזר הראשונה הגיעו הפלישתים לשילה והחריבו אותה.
שלטון מלוכני חייב גביית מיסים ומיסי עובד – מחויבויות שחברה שלא הייתה זקוקה קריטית למלך לא הייתה מבקשת לה. בקשת העם למלך נבעה אפוא מחוסר ברירה.

מיגור הפלישתים החל בימי שאול. בכל ימי מלכותו ניהל שאול נגדם מלחמות. הוא הצליח להדוף אותם מערבה ולייצב קו גבול בינם לבין ישראל. דוד הגיע למצב שבו הצליח לסיים את המלחמות והגבול איתם הפך לגבול של שלום. דוד כרת עימם ברית, ככל הנראה מתוקף ידידותו עם אכיש מלך גת, הפלישתים נשארו ברצועת החוף והגבולות יוצבו. מימי דוד וְאילך חדלו הפלישתים להיות איום קיומי על ישראל.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

התנ"ך בקומיקס: משפט המלך
התנ"ך בקומיקס: משפט המלך
חדשות התנ"ך: בקשת המלך (דק' 12:13)
בקשת המלך (מדק' 12:13)
שאול המלך, 929
שאול המלך, 929
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.