שמות ז-יא: עשר המכות

עשר המכות

הפרקים העוסקים בעשר המכות מהווים את החלק המרכזי של סיפור השיעבוד והשחרור של עם ישראל מעולם של המצרים. על פי תוכנית הלימודים יש לעסוק עם התלמידים בהרחבה במכת הדם ובמכה האחרונה והמכרעת - מכת בכורות. צריך להתייחס כמובן גם ליתר המכות (אותן מכירים הילדים מסיפור החג ומההגדה של פסח) לאחר שמחליטים מראש עד כמה להעמיק בהן ובמאפייניהן.

נקודות לדיון עם התלמידים:

א. למי נועדו עשר המכות? האם מטרתן היתה להחליש ולהכריע את המצרים או שמא לשכנע את בני ישראל בכוחו של ה' להושיעם? האם הן בכלל תוצאה של התערבות אלוקית, כלומר של נס פלאי משמים, או שמא תוצאה של תופעות טבע, אסונות ומגפות המתרחשות מידי פעם וניתן להסבירן באמצעים מדעיים?

ב. מכת בכורות היא המכה האחרונה והאכזרית מכולן. לכאורה, היא מהווה עונש של "מידה כנגד מידה" לפרעה, אשר ציווה "כל בן הילוד היאורה תשליכוהו". האמנם מדובר בעונש של "עין תחת עין"?

יוצרים את עשר המכות:

פעילות יצירתית מכל סוג יכולה להקהות מעט את עוצמת הרושם שמותירות עשר המכות בתלמידים, בשל פגיעתן הקשה וההרסנית בבני אדם ובבעלי חיים. ילדים רבים יכולים להבין את עצמתן של לוחמה פסיכולוגית ושל התשת היריב, ולמצוא לכך הקבלה בסיפורים אחרים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

תנ"ך בחרוזים, דם צפרדע
תנ"ך בחרוזים, דם צפרדע
תנ"ך בחרוזים, המשך המכות
תנ"ך בחרוזים, המשך המכות
יצירה בעקבות עשר המכות
יצירה בעקבות עשר המכות
סבא טוביה, מכות מצרים
סבא טוביה, מכות מצרים
שמות  ו'-י', 929
שמות ו'-י', 929
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.