חפש ב:

במדבר א-ב: המפקד במדבר

במדבר א-ב: המפקד במדבר

"איש על מחנהו ואיש על דגלו"

פרק א' בספר במדבר עוסק לכאורה בסוגיה טכנית טהורה: אופן התפקדותם של כל השבטים הצועדים במדבר וסדר חנייתם הקבוע. אך לאמיתו של דבר הוא עוסק בסוגיה חשובה מאוד החובקת משמעויות רחבות: מטרת הסדר והארגון בניהול והובלה של גוף גדול כל כך, המשמעות והחשיבות שיש לסדר וארגון בחייו של הפרט.

הפרק מניח תשתית הכרחית לפיתוחם של כלים ארגוניים של גופים גדולים (כמו בית ספר, יישוב, מדינה) והוא מזמן הזדמנות לדון עם התלמידים בנחיצותם וחשיבותם של כלים כאלו. סדר, ארגון, חלוקה לשבטים ולבתי אב, קביעת דגל, סמל וצבע ייחודיים לכל שבט ושבט- כל אלו מחזקים את תחושת השייכות הלאומית או השבטית, יוצרים גאוות יחידה והכרה בערך העצמי, והם תנאי הכרחי לייסודו של שלטון תקין ולמניעת אנרכיה.

גם ילדים צעירים מבינים את חשיבות הסדר והשיטתיות בחייהם והם יכולים להביא דוגמאות לכך: בטיול שנתי כשהמורה סופרת את הילדים לפי כללים שנקבעו עמם מראש, באירוע בית ספרי בו נדרש תיאום בין כיתות רבות, בקבוצת כדורסל או כדורגל וכדומה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

929, במדבר א
929, במדבר א
סמלי 12 השבטים
סמלי 12 השבטים
המשכן ובית המקדש
המשכן ובית המקדש
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.