דלג אל

שמואל א א: הולדת שמואל

הולדת שמואל

פרק הפתיחה של ספר שמואל מגולל סיפור משפחתי לכאורה: אישה עקרה מתפללת לאלוהים ונודרת נדר לפיו חייו של העולל יוקדשו לעבודת האל אם תפילתה תיענה. הילד נולד, הנדר קויים: שמואל עתיד להיות יורשו של עלי הכהן והמנהיג שימשח את שני המלכים הראשונים בתולדות העם.

הסיפור פורט על נימי הרגש של כל קורא. הוא מציג קונפליקטים אישיים משפחתיים וניתן להבנה בכל גיל.

ניתן להרחיב בכתיבה ובשיחה את התחושות של הגיבורים כולם ולהרחיב את יכולת ההבנה והאמפתיה למצוקותיה של אישה עקרה, של אישה צרה, של גבר הנשוי לשתי נשים וכיוצ"ב.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

יומנה של חנה (כיתה ה)

התלמידים יכתבו שלושה עמודים ביומנה של חנה בהם יתארו את מחשבותיה וחוויותיה בעקבות לעגה של פנינה, לאחר השיחה עם עלי הכהן וערב הבאת שמואל התינוק לעלי הכהן.
התלמידים יפנימו את החוויה המטלטלת שעוברת חנה עקב ביקורה בשילה, את היותה מרת נפש, את השמחה המהולה בצער בעקבות הנדר להקדיש את הרך הנולד לעבודת האל. הם יתנו ביטוי לשיח הפנימי של חנה בכל אחת מנקודת הזמן שבפרק, ויתרגלו כתיבה מתוך זווית ראיה רגשית ואמפתית.

מהו מדרש שם? (כיתה ה)

פעמים רבות השמות של הדמויות במקרא מבטאות מסר או משאלה. "שְׁמוּאֵל"- כינתה חנה את בנה הנולד "כִּי מֵיְהוָה שְׁאִלְתִּיו". בפעילות זו מוצע לבקש מתלמידי הכיתה לדון במשמעות הצפונה בשמותיהם, לאחר מכן לבחון אלו מהשמות מקורם בתנ"ך ולנסות להתחקות אחר משמעותם התנ"כית

סרטונים

שמואל א בחרוזים, אפרים סידון
שמואל א בחרוזים, אפרים סידון
שמואל א פרק א, 929
שמואל א פרק א, 929
חדשות התנ"ך, נביא נולד
חדשות התנ"ך, נביא נולד
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.