דלג אל

הצהרת נגישות

העשרה - מגילת אסתר

מגילת אסתר

מגילת אסתר היא אחת מחמש המגילות בחלק ה"כתובים" בתנ"ך. המגילה מספרת על נסיון השמדתם של יהודי ממלכת פרס בימי המלך אחשוורוש והצלתם בידי מרדכי ואסתר היהודים. מזימתו של המן, בכיר השרים בממלכת פרס, להשמיד את כל היהודים - סוכלה בזכות מעמדה ותושייתה של אסתר המלכה ובעזרתו של דודה, מרדכי היהודי.

סיפור יציאתם של היהודים לגלות בתקופה זו לא נכלל בתכנית הלימודים ולכן יש להסביר לתלמידים כיצד הגיעו היהודים לשושן הבירה. סיפור המגילה מזמן דיון במשמעות המושג "ונהפוך הוא": תהפוכות העולם והיכולת של חלש להפוך לחזק, של עני לעשיר ושל מצליח לנכשל. יש לחבר את המושג לעולמם של התלמידים ולבחון יחד עמם היכן הם נתקלים בו בחייהם.

סיפור המגילה הציורי והעשיר בפרטים ותיאורים מאפשר פעילויות ביצירה בכתיבה ובציור יחד עם התלמידים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

מגילה כיתתית

התלמידים יתחלקו לקבוצות. כל קבוצה תתאר אירועי פרק אחד מפרקי המגילה בציורים או בקומיקס (ניתן לחלק את הפרק לנושאי משנה וכל תלמיד בקבוצה יהא אחראי לצייר נושא אחד). לכל אחד מהפרקים המצוירים וסיפו התלמידים פסוק מייצג. בתום הפעילות כורכים את היצירות למגילה אחת שלמה.

מיומנה של מלכה

אסתר המלכה מנהלת יומן בו היא רושמת את הגיגיה, פחדיה וקשייה.

כתיבת היומן יכולה ללוות את הקריאה בפרקי המגילה.

סיכונים ומחירם 

מרדכי ניצב בפני דילמה: האם לציית לצו המלך ולהשתחוות להמן או להפר את דבר המלך ובכך לסכן את חייו ואת חיי היהודים כולם. חשבו וכתבו: מה עובר במוחו? מהן התלבטויותיו? אילו ערכים מוסריים עומדים למבחן?

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

שמואל א א: הולדת שמואל
סיפור הולדתו של שמואל והקדשתו לאלוהים מסמן שינוי במשטר שהיה נהוג עד אז בעם ישראל: מעבר משלטון של שופטים מושיעים לשלטון של מלכים
שמות א: ראשית השעבוד
האירועים הפותחים את ספר שמות הם מלאי דרמה - בני ישראל מתרבים ומתחילים להפוך לעם, עמידת בני ישראל מול קשיי השעבוד וגבורתן של המיילדות העבריות המתעמתות וחותרות...
בראשית יא: מגדל בבל
לאחר המבול האנושות מנסה להפיק לקחים מתקופת המבול. הלקח העיקרי הוא שיש להתאחד – על מנת להגיע למצב של "נַעֲשֶׂה לָּנוּ שֵׁם" (יא, ד)
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.