חפש ב:

ויקרא יט: חוקים חברתיים ומוסריים

ויקרא יט: חוקים חברתיים ומוסריים

רובו המוחלט של ספר ויקרא עוסק במצוות ובחוקים. בכל הספר שני קטעים בלבד בעלי גוון סיפורי.

עניינו של פרק י"ט בספר ויקרא הוא בחוקים השואפים ליצור חברה מוסרית, חברה שיש בה צדק ושיוויון, חמלה וחסד. בפרק שזורים יחד ציוויים דתיים ומוסריים.

אלוהים פונה אל משה ומפרט בפניו מה על בני ישראל לעשות כדי שיהיו "קדושים", כלומר כדי שיהיו חברה ערכית ומוסרית יותר. המילה "קדושים" מקפלת בתוכה אחריות וסולידריות חברתית, עזרה לחלשים ולחסרי הישע בחברה. הפרק מונה רשימת חוקים שמטרתם להבטיח קיומה של מערכת משפטית צודקת ואנושית, חוקים המהווים תשתית ליצירתה של חברה מוסרית ומתוקנת.

מומלץ ללמד את התלמידים על חשיבותו של "תקנון חברתי" הוגן ומוסרי כבר בגיל צעיר, שכן אז הילדים מגבשים את זהותם האישית והחברתית ואת סולם הערכים שלהם. משנה חשיבות ללימוד נושא זה ישנו בתקופה בה אנו חיים כיום - תקופה המקדשת את החומריות ומאופיינת בתחרותיות גדולה, תקופה שבה הפרט נמצא במרכז וטובת הכלל נדחקת לשוליים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

תקנון כיתתי

הכיתה תתחלק לקבוצות. כל קבוצה תגבש חוקים שצריכים להיות לדעתה החוקים החברתיים של הכיתה, חוקים שיחולו על כל אחד מבני הכיתה ויכתיבו התנהלות כיתתית הוגנת, מוסרית וחומלת.

לאחר מכן ייערך דיון כיתתי שבו יוחלט יחד על החוקים שייכללו בתקנון הכיתתי. התלמידים יכתבו את התקנון על גבי בריסטול ויקשטו. התקנון ייתלה על קיר מרכזי בכיתה.

חקיקה מודרנית

התלמידים ינסחו חוקים חברתיים נוסף על החוקים והציווים המובאים בפרק, שמתאימים לרוח התקופה. בניסוח החוקים יתנו דגש גם לנושא התנהלות ראויה ברשתות החברתיות.

עזרה לחלשים - מהלכה למעשה

התלמידים יבדקו האם וכיצד מתגשמות מילות הפרק במציאות: אילו עמותות, ארגונים ומסגרות שמסייעים לחלשים בחברה קיימים בישראל. ניתן לערוך סיור כיתתי במקומות אלו ואף ליצור תורנות התנדבות בין התלמידים באחד מהם.

הגֵרִים 

התלמידים יחשבו ויכתבו: ברור מיהו הגר בימינו? מהם הקשיים עמם הוא מתמודד ואיך יכולים הפרט והמדינה לסייע לו בהתמודדות עמם?

חוקים בפנטומימה

התלמידים יתחלקו לשתי קבוצות. כל קבוצה בתורה תציג לקבוצה השניה אחד מהחוקים החברתיים המובאים בפרק באמצעות פנטומימה, הקבוצה השניה תצטרך לנחש באיזה חוק מדובר.

הקבוצה המנצחת היא זו שתצליח לנחש מספר גדול יותר של חוקים.

סרטונים

מה זה להיות קדוש?
מה זה להיות קדוש?
איך מגנים על החלשים בחברה?
איך מגנים על החלשים בחברה?
איסור עבודה זרה
איסור עבודה זרה
שבוע שבוע: פרשת קדושים
שבוע שבוע: פרשת קדושים
כבד את אביך
כבד את אביך
שמירת שבת
שמירת שבת
לקט ישראל: הצלת מזון
לקט ישראל: הצלת מזון
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.