שמות ב: הולדת משה

הולדת משה

בסיפור הצלתו של משה מעורבות שלוש נשים אמיצות: האם יוכבד, האחות מרים, בת פרעה. בזכות אומץ ליבן וסירובן לציית לפקודה בלתי חוקית בעליל משה ניצל והופך למנהיג. תכונות המנהיגות ותחושות הצדק והמוסר מתגלות במשה כבר בגיל צעיר. סירובו להיכנע לעוולות חברתיות ולפגיעה בחלש מניעה אותו להרוג איש מצרי המכה איש עברי- מעשה של נטילת חיי אדם, ויש לדון בו עם התלמידים בהקשר הנכון.

שאלות מוסריות רבות באות לידי ביטוי בסיפור הולדתו ובגרותו של משה: שאלות של מוסר אישי ולאומי, של נקיטת עמדה מול פקודה בתי מוסרית בעליל, של חמלה ואנושיות, אומץ, נחישות ומעורבות.

תכונות המנהיגות של משה תופסות מקום מרכזי בפרק. ניתן לדון עם התלמידים בשאלות: מהו מנהיג ראוי? האם אפשר לחזות מראש הפיכתו של ילד או נער צעיר למנהיג בעתיד? האם תכונות המנהיגות הן מולדות או נרכשות? הדיון בסוגיית המנהיגות צריך להתקיים כמובן מתוך נקודת מבט ערכית וביקורתית.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

תנ"ך בחרוזים, משה בתיבה
תנ"ך בחרוזים, משה בתיבה
סבא טוביה, משה בתיבה
סבא טוביה, משה בתיבה
דומם שטה
דומם שטה
929, שמות א-ה
929, שמות א-ה
משה ביאור
משה ביאור
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.