דלג אל

העשרה - המפה ככלי עזר בהוראת התנ"ך

המפה ככלי עזר בהוראת התנ"ך
צילום: Wikipedia

מה מסמלת מפה

בבואנו ללמוד דבר מה חדש אנו נוטים אל הטקסט שבו אנו מורגלים. אנו מורגלים פחות לפנות אל המפה כדי לרכוש ידע, שהרי לכאורה היא רק תרשים. אמנם המפה אינה מקור כתוב, אך "אילמותה" שופעת מידע, ואם נקשיב היטב נשמע גם נשמע אותה מדברת אלינו ומספרת את סיפורה.

מפה היא תרשים, או ציור, המייצג תמונת מציאות ומסמל אותה. הפקת מידע מייצוג סִמלי מחייבת פענוח, מיומנות הכרוכה בחשיבה מופשטת.

הקניית כישורים לקריאת מפות

כישורי קריאת מפה עונים לצרכים לימודיים ויום-יומיים כאחד. לכן אפשר להגביר את ההנעה לרכוש מיומנות זו ואף לעשותה נושא לימודי מהנה ומשעשע. למשל, תכנון מסלול טיול והתמצאות בו, הגעה אל יעד מוגדר, התמצאות בכיוונים וברוחות השמים, מיקום ערים מרכזיות ואזורים גאוגרפיים יחסית למיקומו של הלומד ויחסית למקומות אחרים, התמצאות במפה המציינת "אתה נמצא כאן" (ביישוב, באתר תיירותי, במוזיאון). חשיבה מופשטת אינה מושגת מאליה; היא טעונה פיתוח וטיפוח, ואף רצוי שהלימוד יהיה ספירלי ומתמשך.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.