חפש ב:

בראשית לז (א- יא): חלומות יוסף

בראשית לז (א- יא): חלומות יוסף

יחידה זו עוסקת במערכת היחסים הטעונה והמורכבת בין יוסף לאביו יעקב, ובין יוסף לאחיו. יעקב אוהב את יוסף בן זקוניו יותר משאוהב את יתר אחיו. היחס המועדף שמעניק יעקב ליוסף מעורר רגשות עזים של שנאה וקנאה באחים כלפי יוסף. יוסף מספר לאחיו על החלומות שחלם והם מגבירים באחים את השנאה והקנאה כלפיו:

חלום האלומות - האחים מאלמים אלומות בשדה (קושרים חבילות של שיבולים קצורות) ולפתע אלומתו של יוסף נעמדת וכל האלומות משתחוות לה.

חלום הכוכבים - השמש, הירח ואחד עשר כוכבים משתחווים ליוסף.

ביחידה נלמד על משמעות החלומות של יוסף ועל משמעותם ומקומם של חלומות בחיינו בכלל.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

חלומות

התלמידים ידונו או יכתבו:
מהו חלום לדעתכם? האם חלום הוא מעין נבואה לעתיד? משאלת לב כמוסה או שמא בכלל תעתוע לילה שכולו פרי הדמיון? האם חלמתם פעם חלום שהתגשם או שמעתם על מישהו שחלם חלום שהתגשם?
שיחה וכתיבה על חלומות, מאוויים ומה שביניהם.

אחים

התלמידים יאזינו לשיר 'יש לי אח קטן' של אריק איינשטיין, ויספרו: מה היחסים בינם לבין אחיהם? האם הם מקנאים לפעמים באחים שלהם ומדוע? האם אחיהם מקנאים בהם לפעמים ומדוע? מה אפשר לעשות כדי להתגבר על רגש הקנאה?

בעין ביקורתית

כל תלמיד יבחר דמות אחת מהדמויות המוזכרות בפרק: יעקב, יוסף, ראובן, יהודה, האחים (כמכלול) ויכתוב נקודות לחיוב ולשלילה בהתנהגותה של הדמות שבחר. לאחר מכן יביע דעתו האם הדמות היא שלילית או חיובית בראייה כוללת, וכיצד יכולה היתה אותה דמות לנהוג אחרת לדעתו. התלמידים יציגו מסקנותיהם בפני הכיתה.

דו-שיח 

התלמידים יכתבו (או ימחיזו) דו-שיח בין שניים מאחיו של יוסף המשוחחים על היחס המיוחד של אביהם ליוסף, על התנהגותו של יוסף, ועל רגשותיהם השליליים כלפיו. 

 

סרטונים

תנ"ך בחרוזים: יוסף וכתונת הפסים
תנ"ך בחרוזים: יוסף וכתונת הפסים
מספר הסיפורים: בראשית לז
מספר הסיפורים: בראשית לז
בראשית לו-מ, 929
בראשית לו-מ, 929
יש לי אח קטן / אריק איינשטיין
יש לי אח קטן / אריק איינשטיין
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.