דלג אל

הצהרת נגישות

קבלת ספר תורה

קבלת ספר תורה

טקס קבלת התורה הנערך בכיתה א' מהווה אבן דרך משמעותית בחיי התלמידים וההורים בחברה הישראלית. הטקס פותח את לימודי התנ"ך במהלך שנות הלימודים בבית הספר ומקנה לתנ"ך מקום מרכזי בזהות ובתחושת השייכות הישראלית. לימוד התנ"ך הוא בסיס לתרבות העברית כולה וניתן לחוות אותו כבסיס לזהות ללא הקשר אמוני או דתי. רצוי למצוא דרך לבנות תוכנית חווייתית, רב חושית ורגשית שתעצים את חוויית הלמידה ותבנה את הציפיה.

ברוב בתי הספר נערך הטקס סמוך לחג השבועות, חג מתן תורה, ובכיתה ב מתחילים מיד לאחר מכן את הקריאה בספר בראשית. כחלק מהההכנה לקבלת הספר אפשר וכדאי לבקר עם התלמידים באחד מבתי הכנסת ביישוב וכן להפגיש אותם עם סיפורי חז"ל ועם פתגמים הממחישים את אהבת התורה ואת מרכזיותה בחיינו.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

אפיית עוגיות - אותיות הא"ב

פעילות חווייתית של אפיית עוגיות בצורת הא"ב.
מומלץ לטבול את העוגיות בדבש כפי שנהוג היה בקהילות יהודיות שונות במהלך תלמוד התורה ב'חדר', ולהשמיע לילדים את השיר 'אֶצְלֵנוּ בִּכְפַר טוֹדְרָא' של יהושע סובול (בביצוע להקת הברירה הטבעית) העוסק במנהג זה.

עטיפה יצירתית

ההורים יעטפו את ספר בראשית בעטיפה מיוחדת ויצירתית כיד הדמיון הטובה עליהם. הילדים יקבלו את הספר העטוף בהפתעה במהלך טקס קבלת התורה שייערך בבית הספר. לחלופין ניתן לקיים אירוע משותף של עטיפת הספרים על ידי ההורים והילדים גם יחד כהכנה לטקס קבלת התורה.

ביקור בבית הכנסת

ביקור כיתתי יחד עם המורה באחד מבתי הכנסת ביישוב. התלמידים יתוודעו לאופיו המיוחד של המבנה, לעיצובו וסגנונו, לארון הקודש והפרוכת, לספרי התורה על עיטוריהם וסממניהם, לבימה, לעמוד של שליח הציבור וכו'
.

"ריב ההרים" -על איזה הר תינתן התורה?

לימוד המדרש על ההרים והתורה מתוך ספר האגדה, המחזתו והצגתו בפני הורי הכיתה או בית הספר.

קיר תנכ"י

כל אחד מהתלמידים יתאר בציור את אחד מסיפורי התורה שהוא מכיר. הציורים ייאספו וישמשו להכנת קיר כיתתי המוקדש לנושא התורה. אפשר להכין כרזות מעוטרות של פתגמים הקשורים לתורה ולשלבם בקיר הכיתתי.

תערוכה של תשמישי קדושה

הילדים או ההורים יביאו מביתם ספרי תורה מיוחדים או תשמישי קדושה שייש ברשותם ויספרו את הסיפור שמאחוריהם בפני הכיתה.

בוגרים וצעירים

קיום מפגש משותף של תלמידי כיתה ו' ותלמידי כיתה א': במפגש יספרו התלמידים הבוגרים לתלמידים הצעירים על סיפורי התורה שהם אהבו באופן מיוחד. התלמידים הבוגרים יציגו את הסיפורים שבחרו בצורה יצירתית (סרטון, הצגה, מלל, דו שיח וכיוצ"ב). מטרת המפגש: לעורר סקרנות והתלהבות בקרב התלמידים הצעירים לקראת לימוד התורה.

סופרי סת"ם ליום אחד

התלמידים ילמדו על סופר סת"ם ויתנסו בכתיבה באמצעות נוצה טבולה בדיו על דף דמוי קלף.

שירים בהשראת התנ"ך

הילדים יחפשו ויאספו שירים שקשורים לתורה, לסיפורי התורה או שמבוססים על פסוקים מהתנ"ך. השירים יאוגדו לשירון כיתתי.
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

שמות יג: קשיים והזדמנויות במדבר
המסע במדבר מזמן קשיים ומעורר פחדים אך גם מייצר הזדמנויות
במדבר ו (כב-כז): ברכת כוהנים
הכוהנים, צאצאי אהרון הכהן, מצווים לברך את העם בברכת כוהנים: "וְשָׂמוּ אֶת שְׁמִי עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וַאֲנִי אֲבָרְכֵם" (פסוק כז).
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.