חפש ב:

שמואל ב טו-יט: מרד אבשלום

מרד אבשלום

מרד אבשלום הוא חוליה נוספת בשרשרת העונשים שפקדה את דוד בעקבות חטאו בפרשת בת שבע.

אבשלום הורג את אמנון בכורו של דוד שאמור היה לרשת את כס המלוכה לאחר מות אביו. אבשלום אף לא ממתין להמלכתו אלא מורד בדוד אביו בחייו וממליך את עצמו למלך על העם. אבשלום זוכה לתמיכת רוב העם ודוד נאלץ לברוח מירושלים בחברת קומץ נאמנים.

מחיר המרד יקר: דוד נוטש את ביתו, את עירו ואת מלכותו ולבסוף אף נלחם בבנו ומאבדו.

הסיפור מורכב ועמוס בפרטים, ולאורכו עוברת כחוט השני מערכת היחסים הדיכוטומית בין דוד לבין בנו אבשלום, בה אהבה ושנאה משמשים בערבוביה. יש לייחד דיון עם התלמידים סביב המנעד הרגשי המורכב המתואר בפרשה: הכיצד ניתן להכיל רגשות של כעס ונקם לצד אהבה וחמלה? ראוי לשוחח על כך עם התלמידים ולחדד עמם את התובנה בדבר מורכבותה של הנפש. בהמשך ישיר לכך יש לדון עמם בשינוי שעברה דמותו של דוד בעקבות המרד ומותו של אבשלום ובתכונה הבולטת הבאה לידי ביטוי בהתנהגותו של דוד לאחר המרד.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
רעיונות לפעילויות לתלמידים

מלך בשדה הקרב?

מה דעתכם על החלטתו של דוד לצאת לשדה הקרב ולהילחם כאחד הלוחמים? האם בימינו יוצאים המנהיגים (ראש הממשלה, הרמטכ"ל) לשטח כדי להילחם לצד החיילים? פעילות המזמנת דיון במושג "דוגמא אישית" יתרונותיה וחסרונותיה.

עצת אחיתופל

חשבו: האם קיבלתם אי פעם עצה שהתבררה בסופו של דבר כעצה לא טובה? כתבו סיפור, כתבה או דו שיח ושלבו בהם את הביטוי "עצת אחיתופל".

מהדורת החדשות

נסחו כתבה עיתונאית המתארת את מהלך המרד ותוצאותיו הטרגיות, את תגובתו של דוד למות בנו ואת התחושות בקרב העם לאחר המרד. לחלופין הכינו סרטון קצר של כותרות מהדורת החדשות הפותחת בתיאור האירועים הדרמטיים.

סרטונים

תנ"ך בחרוזים- מרד אבשלום
תנ"ך בחרוזים- מרד אבשלום
סיפור דוד ובת שבע ומרד אבשלום
סיפור דוד ובת שבע ומרד אבשלום
החטא ועונשו: מרד אבשלום
החטא ועונשו: מרד אבשלום
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.