דלג אל

שמואל ב טו-יט: מרד אבשלום

מרד אבשלום

אבשלום רצח את אמנון בכורו של דוד, הפך הוא להיות היורש. אבל אבשלום לא המתין והחליט למרוד ולהמליך את עצמו למלך על העם. רוב העם תמך באבשלום ודוד נאלץ לברוח מירושלים בחברת מספר נאמנים. העונש הוא קשה ביותר: דוד נאלץ לנטוש את ביתו, את עירו ומלכותו ולבסוף הוא נלחם בבנו ומאבד אותו.

הסיפור מורכב ומלא פרטים ובבסיס הדברים עולה מערכת היחסים הרוויה אהבה ואיבה. המלחמה מעמידה דילמות לא פשוטות והם יכולות להיות לב הדיון בפרשה. דוד בבורחו מירושלים פוגש אנשים שנאבקים בו ואחרים שמיטיבים איתו. בדרכו חזרה הוא פוגש בהם וגומל לכל אחד מהם על פי מעשיו. מהי התכונה הבולטת של דוד לאחר מרד אבשלום? יש מקום לדון בהשתנות באופיו של אדם עקב נסיבות החיים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
רעיונות לפעילויות לתלמידים

מלך בשדה הקרב?

מה דעתכם על החלטתו של דוד לצאת לשדה הקרב ולהילחם כאחד הלוחמים? האם בימינו יוצאים המנהיגים (ראש הממשלה, הרמטכ"ל) לשטח כדי להילחם לצד החיילים? פעילות המזמנת דיון במושג "דוגמא אישית" יתרונותיה וחסרונותיה.

עצת אחיתופל

חשבו: האם קיבלתם אי פעם עצה שהתבררה בסופו של דבר כעצה לא טובה? כתבו סיפור, כתבה או דו שיח ושלבו בהם את הביטוי "עצת אחיתופל".

מהדורת החדשות

נסחו כתבה עיתונאית המתארת את מהלך המרד ותוצאותיו הטרגיות, את תגובתו של דוד למות בנו ואת התחושות בקרב העם לאחר המרד. לחלופין הכינו סרטון קצר של כותרות מהדורת החדשות הפותחת בתיאור האירועים הדרמטיים.

סרטונים

תנ"ך בחרוזים- מרד אבשלום
תנ"ך בחרוזים- מרד אבשלום
סיפור דוד ובת שבע ומרד אבשלום
סיפור דוד ובת שבע ומרד אבשלום
החטא ועונשו: מרד אבשלום
החטא ועונשו: מרד אבשלום
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.