חפש ב:

יהושע ב: רחב והמרגלים

יהושע ב: רחב והמרגלים

יהושע שולח שני מרגלים על מנת שיאספו מידע על העיר יריחו. המרגלים מגיעים לביתה של רחב היושבת על החומה והיא מוסרת להם מידע לגבי המורל הירוד של יושבי כנען ותחושת הפחד ומורא שלהם מפני כיבוש יריחו על ידי בני ישראל. כשנודע לבני העיר על הימצאות המרגלים בעירם - רחב ממלטת את השניים מחלון ביתה באישון לילה ומכוונת את רודפיהם לכוון ההפוך. תמורת הצלת המרגלים היא מחלצת מהם שבועה כי יצילו אותה ואת בני משפחתה ביום כיבוש העיר.

רחב מכונה בפרק "זונה", שם תואר המעורר סערה בקרב התלמידים, ומן הראוי לעסוק במשמעות המונח חרף המבוכה שהוא עשוי לעורר ולנצל כל הזדמנות להעביר לתלמידים מידע מדויק ומהימן התואם את גילם ואת הבנתם. מול ההצפה של מידע שגוי ובלי מהימן ברשתות החברתיות ובמעגלים שונים כיום ישנה חשיבות רבה להשמיע דווקא את קולו השקול והמהימן של מורה המוכן לדון בנושאי מיניות וערכים.

הפרק מזמן גם דיון במושגים דוגמת 'ערבות הדדית', 'ריגול', 'נאמנות', 'בגידה' 'תושייה' ויש מקום להרחיב הדיון בהם בהתאם לרמה ולהבנה של הכיתה ובעזרת הפעילויות המוצעות ביחידה זו.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

דרמת ריגול

שישה תלמידים מתנדבים יקראו את הסיפור על פי התפקידים הבאים: שני מרגלים, שלושה מאנשי יריחו (מלך ושני חיילים) וקריין. הקריין יקרא את סיפור המסגרת ואת דברי רחב, וכל אחד מהתלמידים יקרא את התפקיד שניתן לו.

מפרים את החוקים

התלמידים ישתפו ויספרו: האם הם מכירים עוד סיפורים על אנשים שפעלו בניגוד לעמדת הרוב ובכך הצליחו להציל את חייהם? האם הם סבורים שהשלטונות טועים לעתים במדיניות שלהם והאם מוצדק להתנהג בניגוד למדיניות זו כשמדובר בהצלת החיים?

קומיקס

המורה יחלק חלק לתלמידים קומיקס (עֲלִילוֹן) המציג את הסיפור בפרק, כאשר בועות הדיבור ריקות. על התלמידים למלא את דבריהן של הדמויות בהתאם לכתוב בפרק.

סרטונים

זהו זה: רחב והמרגלים
זהו זה: רחב והמרגלים
יהושע א-יב, 929
יהושע א-יב, 929
תנ"ך בחרוזים: רחב והמרגלים
תנ"ך בחרוזים: רחב והמרגלים
חדשות התנ"ך: חזק ואמץ
חדשות התנ"ך: חזק ואמץ

שידורים מוקלטים ללמידה מרחוק

תנ"ך, כיתה ו | יהושע פרק ב
מצגת יהושע פרק ב, דלית טרנברג
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.