חפש ב:

במדבר כא: נחש הנחושת

במדבר כא: נחש הנחושת

מסע הנדודים של בני ישראל מתארך בשל סירובו של מלך אדום לאפשר להם לעבור בשטחו (אירועי סוף הפרק הקודם) והם נאלצים לעשות סיבוב גדול שהיה כרוך גם במלחמות מול מלך ערד, סיחון מלך האמורי ועוג מלך הבשן. התארכות המסע מתישה את העם ונפשו קצרה.

 

מכאן חוזרת על עצמה התבנית המוכרת של תלונה, ענישה, תפילה של משה וישועה. בני ישראל כהרגלם בשעת לחץ, קושי ועייפות מתלוננים על המן: אותו לחם שניתן להם מהשמיים בראשית המסע וטעמו תואר על ידם "כצפיחית בדבש" (שמות טז) הופך למאוס בעיניהם, והם מכנים אותו "לחם קלוקל".

 

העונש מגיע בדמות נחשים שרפים שמכישים את בני ישראל וזורעים בהם פחד ואימה. בעקבות העונש מגיע המפנה: בני ישראל לוקחים אחריות על כעסם ומבינים את כפיות התודה שלהם. משה מתפלל עבורם ומקבל הוראות מהאל: "עֲשֵׂה לְךָ שָׂרָף וְשִׂים אֹתוֹ עַל נֵס וְהָיָה כָּל הַנָּשׁוּךְ וְרָאָה אֹתוֹ וָחָי" (כא, 8). הרמת המבט אל הנחש הניצב בראש העמוד היא בעצם הרמת מבט לכיוונו של אלוהים השוכן במרומים, שנשמע לתפילה ומרפא את הנשוכים. כך הפך הנחש המקראי לסמל הרפואה המופיע בסמל ההסתדרות הרפואית בישראל ובסמלו של חיל הרפואה בצבא הישראלי.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

כפיות טובה והכרת תודה

התלמידים ידונו או יכתבו: האם קרה להם שניסו להיטיב עם מישהו אך במקום הכרת תודה זכו לתגובה קרה, מתרעמת או נרגזת? האם קרה שהם עצמם לא הכירו תודה כלפי אדם שפעל מתוך כוונה להיטיב עמם? כיצד הרגישו?

ביזה ושלל מלחמה

התלמידים יערכו מחקר קצר ויבדקו במקורות מידע שונים ברשת האינטרנט: מהו החוק הצה"לי הקיים כיום בעניין לקיחת שלל מלחמה על ידי חיילי צה"ל? האם הוא תואם את נוהג המלחמה שרווח בתקופת התנ"ך? את הציווי האלוקי בפרקנו? לאחר מכן יכתבן מהי דעתכם האישית בסוגיה: בעד או נגד לקיחת שלל מלחמה וינמקו.

עיתונאים צעירים

התלמידים ידמיינו שהם עיתונאים בתקופת התנ"ך המסקרים את מתקפת הנחשים שנושכים בבני ישראל ויעבירו את רשמיהם באמצעות כתבה עיתונאית קצרה או כתבה מצולמת (סרטון).

 

סרטונים

תלאות הדרך, 929
תלאות הדרך, 929
שבוע שבוע: נחש הנחושת
שבוע שבוע: נחש הנחושת
מספר הסיפורים, במדבר כא
מספר הסיפורים, במדבר כא
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.