חפש ב:

בראשית כג: קבורת שרה

בראשית כג: קבורת שרה

מסעם המשותף של אברהם ושרה כזוג היה ממושך וכלל אירועי חיים משמעותיים כמו הגירה לארץ זרה, נדודים, ציפיה ארוכה לילד, הורות בגיל מאוחר, נסיון העקדה של יצחק ועוד. שרה ידעה בחייה רגעי שפל (קנאתה בהגר שפחתה למשל) לצד רגעי שיא (לידת יצחק). מותה מותיר חלל גדול בליבו של אברהם. הוא חש צורך לקבור אותה באחוזת קבר משפחתית- מקום קבורה מסודר שישמש גם לקבורתו וגם לקבורת הדורות הבאים. בהיותם גרים בארץ כנען אין להם מקום קבורה נסודר ואברהם פונה אפוא לבני חת המקומיים ומבקש מהם לקהות את מערת המכפלה. התעקשותו לשלם בכסף עבור אחוזת הקבר נעוצה ברצונו להבטיח את בעלותו במערת המכפלה ללא כל סייג. מקום קבורה משפחתי נועד לרכך את תחושת הבדידות שמעורר המוות. והבטחת הבעלות במקום מבטאת את הצורך בהעמקת הקשר עם הארץ - ההשתרשות בקרקע, כמעין תגובת נגד לתלישה האכזרית שלבני המשפחה באמצעות המוות. תרבות שלמה של אירועים וטקסים התפתחה סביב קברי אבות וצדיקים והיא מבטאת כבוד, המשכיות והיאחזות בקרקע.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
רעיונות לפעילויות לתלמידים

כותבים הספד לשרה

אברהם סופד לשרה. התלמידים ידונו בכיתה במהותו ומשמעותו של הספד, לאחר מכן ינסו להיכנס לנעליהם של אברהם או יצחק ויכתבו הספד בשמם לשרה. בהספד יתייחסו לחוויות משותפות שעברו על אברהם או יצחק יחד עם שרה ולאירועים משמעותיים בחייה של שרה: הנישואין לאברהם, ההגירה לארץ כנען, הנדודים למצרים ולגרר, הציפייה הארוכה לילד, ההצעה לאברהם להינשא להגר, הלידה וההורות בגיל מבוגר, גירוש ישמעאל, עקדת יצחק.

שיתוף אישי: מוות של איש קרוב

התלמידים יתבקשו לראיין את הוריהם או סביהם או מי מבני המשפחה האחרים ולשאול האם חוו אובדן של איש קרוב? כיצד הרגישו? מה הזיכרון שנותר בהם מאותו אדם? מה למדו ממנו לחיים? תלמידים שמעוניינים בכך אף יוכלו לספר על מוות של מישהו שהכירו (סבא, סבתא, שכן וכו'), על התחושות שחוו בעקובת מותו ועל האופן בו התמודדו עם התחושות הקשות.

אברהם מתאבל

התלמידים יציירו את אברהם ואת הבעת פניו כאשר הוא מגלה ששרה נפטרה: היכן הוא יושב? מה הוא מרגיש? מה הוא עושה?

חיי שרה

הפרשה עוסקת במות שרה אך נקראת "חיי שרה". התלמידים יתבקשו לשער מדוע שם הפרשה הוא בכל זאת 'חיי שרה' (שרה נפטרה אבל רוחה, המעשים הטובים שלה, הבן שלה וכולנו ממשיכים את דרכה בחיים. לשם השוואה: הפרשה העוסקת במות יעקב נקראת "ויחי").

סרטונים

קשה להיות יצחק (1:26-1:55)
קשה להיות יצחק (1:26-1:55)
תנ"ך בחרוזים: קבורת שרה
תנ"ך בחרוזים: קבורת שרה
מספר הסיפורים: בראשית כג
מספר הסיפורים: בראשית כג
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.