דלג אל

הצהרת נגישות

שבוע הבטיחות בדרכים בסימן מהירות תשפ"ד 2023

שבוע הבטיחות בדרכים בסימן מהירות תשפ"ד 2023

משרד התחבורה, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ומשרד החינוך- אגף זה"ב, נגישות ואורח חיים בטוח, חברו יחד לציון נושא חשוב זה ברמה לאומית ובכלל זה במוסדות החינוך. שבוע הבטיחות בדרכים בשנה"ל תשפ"ד יעמוד בסימן מהירות ומטרתו לפתח מודעות בקרב התלמידים לנושא מהירות כלי רכב בכביש ולהשפעתה על בטיחותם בדרכים כהולכי דרך, כרוכבי אופניים וכנוסעים ברכב.

המרחב התעבורתי הוא זירה שבה מתנהלת התנועה רציפה של כלי רכב ועוברי דרך אחרים (הולכי רגל, רוכבי אופניים וקורקינטים) בכיוונים שונים. תנועת כלי הרכב במרחב זה, מהירה ביותר בהשוואה ליכולת התפיסה והחישה האנושית. פער זה מקשה על תפיסת המרחב של משתמשי הדרך ועל יכולתם להעריך סיכונים אפשריים. מגבלות אלה מקשות למשל להעריך ולהחליט באיזו מידה ניתן להספיק לבצע פעולות כמו עקיפה, בלימה, עצירה או כל שינוי במהירות הנסיעה. בשל כך הגביל המחוקק את מהירות הנסיעה וקבע אותה בהתאם לתנאי המרחב התעבורתי ולמגבלות של עוברי הדרך.

החוק מגדיר מהירות מירבית מותרת. מהירויות הנהיגה המירביות בכבישי ישראל קבועות בתקנה 54 לתקנות התעבורה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

רשת הדרכים בשכונה ומחוץ לה
בעיר מספר סוגי דרכים: דרך עורקית, דרך מקומית, דרך מאספת. לכל דרך מאפיינים משלה המשפיעים על בטיחותם של הולכי הרגל
רכיבה בטוחה על אופניים
רכיבה על אופניים היא פעילות מהנה ובריאה שיש לעודדה, אך היא עלולה להיות גם מסוכנת אם לא מקפידים על מספר כללי בטיחות
ראות ונראות בחורף
כיצד מתמודדים עם תנאי ראות ונראות לקויים בחורף?
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.