דלג אל

הצהרת נגישות

המלצות לספרי קריאה

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

נושאים ותחומי דעת:
היבטים רגשיים
שלבי חינוך:
יסודי, חטיבת ביניים, חטיבה עליונה
סוגי התוכן:
פריט מאגד
פותח ע"י:
גדי איתי
שפה:
עברית

רשימת ספרי קריאה שגיבוריהם מחוננים או מצטיינים

ספרי קריאה למבוגרים:
אחד ועוד אחד – ג'וג'ו מויס, ידיעות ספרים, 2015: רומן השוזר את סיפורה של אם יחידנית לבן חורג ולבת שהיא גאון במתמטיקה. הבת מקבלת הזדמנות להגיע לאולימפיאדת מתמטיקה אך אין לאִמה דרך להביא אותה לתחרות ולשלם בעד השתתפותה.

אלגנטיות של קיפוד – מוריאל ברברי, כתר, 2009: סיפורם של ילדה שקטה ומחוננת המתגוררת בבניין מהודר בפריז, של שוערת הבניין ושל דייר יפני חדש המשנה את מהלך חייהן של השתיים (מומלץ למורים למחוננים). בשנת 2009 יצא סרט בשם זה.

החברה הגאונה – אלנה פרנטה, הספרייה החדשה, 2015: ספר ראשון ברביעיית הרומנים הנפוליטניים. תיאור יחסיהן של לִילה ואלנה: האחת מסתפקת בחמש שנות לימוד אך מלמדת את עצמה לטינית, יוונית ואנגלית, קוראת ללא הרף ובגיל 12 מעצבת נעליים מדגמים שלא ראתה מעולם; והשנייה שקדנית ומלומדת (מומלץ למורים למחוננים). בשנת 2018 יצאה מיני-סדרה בשם זה.

המחוננים – אסף צפור, זמורה ביתן, 2009: אסופה של 15 סיפורים קצרים (מומלץ למורים למחוננים).

נער החידות ממומביי – ויקאס סוארופ, אחוזת בית, 2007: צעיר תימהוני מתגלה גאון בתוכנית הפופולרית "מי רוצה להיות מיליונר?" כשהוא מצליח להגיע לשלבים המתקדמים. סיפור חייו של ילד מהפחונים של מומביי שתלאותיו, עם אחיו וילדה אחת יפה שבה הוא מאוהב, מובילות אותו ללמוד הרבה על החיים. בשנת 2008 יצא סרט בשם זה.

נפלאות התבונה – סילביה נסאר, ידיעות אחרונות, 1998: הביוגרפיה של ג'ון נאש, גאון מתמטי שחלה בסכיזופרניה בשנות ה-30 לחייו. לימים החלים וזכה בפרס נובל בכלכלה לשנת 1994. בשנת 2001 יצא סרט בשם זהה.

קרוב להפליא ורועש להחריד – ג'ונתן ספרן פויר, כנרת זמורה ביתן דביר, 2005: סיפורו של אוסקר, בן לאחד מחללי הפיגוע בבנייני התאומים, היוצא למסע בניו יורק בעקבות מפתח שהשאיר לו אביו. בשנת 2011 יצא סרט בשם זה.

פרויקט רוזי, אפקט רוזי, הכול בגלל רוזי (טרילוגיה) – גרהם סימסיון, אחוזת בית, 2013, 2014, 2019: סיפורו של מרצה לגנטיקה הסובל מאספרגר (אם כי אינו מוכן להודות בכך). הספר הראשון מתאר את חיפושיו אחרי רעיה; השני – את התמודדותו עם חיי הנישואין ועם היריון; השלישי – את קשייו של הבן אשר גם הוא כאביו מתקשה להשתלב בחברת אנשים.


ספרי קריאה לנוער:
בורות – לואיס סצ'ר, עם עובד, 1998: סיפורו של סטנלי ילנטס שבעקבות קללה הרובצת על משפחתו נאשם בפשע שלא ביצע ומגיע למתקן כליאה לעבריינים צעירים, ובו חופרים בורות בגודל קבוע. בשנת 2003 יצא סרט בשם זה.

החיים חלקי שבע – הולי גולדברג סלואן, כנרת זמורה ביתן, 2016: וילו צ'אנס, מחוננת בת 12, היא נערה חושבת, ביקורתית, בעלת מודעות חברתית יוצאת דופן, סקרנית וידענית. כשהיא מאבדת את שני הוריה בתאונת דרכים היא מוצאת מקלט זמני אצל אישה ממוצא וייטנאמי, אם יחידנית לשניים, אח ואחות שווילו פגשה אצל היועץ החינוכי.

המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה – מארק האדון, מחברות לספרות, 2004: כריסטופר בון הוא נער בן 15. הוא יודע את שמות כל המדינות בעולם, כולל ערי הבירה שלהן, מכיר את כל המספרים הראשוניים עד 7507 ופותר בקלות בעיות סבוכות במתמטיקה. ואולם הוא מתקשה להבין רגשות ומצבים חברתיים. אמיתוֹת חייו של כריסטופר מתנפצות לילה אחד כשהכלב של השכנים נרצח. חיפוש תמים אחר הרוצח מוביל אותו לגילויים כואבים עליו ועל משפחתו. בשנת 2012 עלה מחזה של סיימון סטיבנס המתבסס על הספר, ובשנת 2014 עלה המחזה בישראל בתרגום לעברית בתיאטרון בית ליסין.

המשחק של אנדר – אורסון סקוט קארד, אופוס, 1985: אנדר בן השש יוצא לחגורת האסטרואידים כדי להציל את כדור הארץ מפולשים. חושים חדים, חמלה וגאונות הופכים את אנדר, הצעיר בילדי בית הספר, לטוב מכולם במשחקי מלחמה. ככל שהפלישה קרבה נדחף אנדר על ידי מפקדיו אל קצה גבולות יכולתו וכוח הסבל שלו. בשנת 2013 יצא סרט בשם זה. כמו כן יצאו ספרי המשך.

ילדת הכוכבים – ג'רי ספינלי, כנרת, 2008: ילדת הכוכבים מפעימה את כל חבריה עד שהם פונים נגדה. חברה היחיד מאיץ בה להפוך לנורמלית, מה שישנה אותה לתמיד.

להיות מחונן – גלילה רון פדר עמית, מודן, 2009: הסדרה 'להתבגר' מלווה את בני הנוער בבעיות שונות שהם נתקלים בהן. הסדרה מביאה את סיפוריהם של בני שכבה אחת בכיתה ט'. כל ספר מזווית ראייה של נער אחר. ספר זה כתוב מנקודת מבטו של אבנר, תלמיד מחונן.

מחוננת: שבע הממלכות – קריסטין קאשור, כנרת, 2009: (ספר ראשון בטרילוגיה) בארץ שבע הממלכות חיים מחוננים, בני אנוש בעלי יכולת מופלאה שמעוררים בעיקר פחד ומנוצלים בידי המלכים. קטסה היא מחוננת הנושאת נטל כבד במיוחד – כישרון להרוג.

מר אל, כאן אנה – פין, מרגנית, 1974: אנה, ילדה שובבה וצמאת ידע שברחה מביתה, נפגשת עם פין, בחור ענק, פשוט וכמוה סקרן וצמא ידע. בספר מתאר פין את שלוש השנים וחצי שהם מבלים יחד לפני שאנה מתה בתאונה. הוא מתאר את חוויותיהם במרוץ אחר שאלות בנוגע לחיים, למתמטיקה, לכימיה, ואת מר אל, חברהּ הקרוב ביותר של אנה.

נער הכרך – הרמן ווק, עמיחי, 1963: הרבי, נער צעיר ומבריק, מתמודד עם חבריו על רקע המתרחש בעולמם של המבוגרים: קנאות, אהבות, שנאות, בגידות ועוד. התמודדותו החברתית מתקשחת על רקע מאבקו של אביו למען המשך קיומו של מפעל שהקים ועומד על סף קריסה.


ספרי קריאה לילדים:
הכובע הגבוה של אלברט – נעמה בנזימן, עם עובד, 2009: אלברט היה משהו מיוחד, היה לו כובע גבוה, ואימא התאימה את הבית לכובע של אלברט. סיפור על "כובעים" אשר מגדירים, מייחדים ומגבילים אותנו. (מומלץ למורים למחוננים).

מטילדה – רואלד דאל, מרגנית, 2015: מטילדה קוראת ספרים של מבוגרים ומחשבת תרגילים מסובכים בראש כבר מגיל צעיר, אך הוריה אינם שמים לב אליה. כשמטילדה הולכת לבית הספר היא פוגשת מבוגרים נוראים אפילו יותר. האם המבוגרים יצליחו סוף־סוף "לקלקל" את מטילדה או שהיא זו שתקלקל להם את התוכניות? (מומלץ למורים למחוננים). בשנת 2017 יצא סרט בשם זה.

מי גאון של אימא – סימון ג'ונס, כנרת זמורה ביתן, 2009: התינוק החכם ביותר בעולם כבר קורא עיתון, מתקן את המכונית ונקרא לעזור במשימת חלל. התינוק הגאון הוא חלומו של כל הורה, אבל יותר מכול הוא רוצה לזכות בחיקה החמים של אימא.

עלילות דני מחונני – דוד אבידן, ירון גולן, 1992: גני משתעמם בגן בחברת בני גילו ומבקש להיות עצמאי.

שייקה גל אדריכל – אנדריאה ביטי, אגם, 2011: סיפורו של שייקה, ילד שהוא אדריכל צעיר ומוכשר במיוחד, שבנה פעם את הספינקס בגודל טבעי בחצר האחורית של בית הוריו. סיפור על צורך בהגשמה עצמית, על מימוש כישרונות ועל היכולת לעוף עם החלומות רחוק וגבוה. (מומלץ למורים למחוננים).

אולי תתעניינו גם ב...

התנועה בציוריו של אדגר דגה
כיצד יוצרים תנועה ביצירה דו-ממדית? למידת יצירותיו של אדגר דגה
גופי תאורה
קורס עיצוב גופי תאורה
מודל ההעשרה המשולש של רנזולי
מודל ההעשרה הבית ספרי לטיפוח מצטיינים (מודל זה הוא בסיס לתוכנית אמירים)
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.