דלג אל

הבחינה המתוקשבת

חזרה

הבחינה המתוקשבת

הבחינה המתוקשבת

היבחנות בבחינת בגרות מתוקשבת עתירת מדיה 

בחינת הבגרות לנבחנים אינטרנטיים היא בחינה מתוקשבת עתירת מידע. בחינת הבגרות המתוקשבת עתירת המדיה הינה חלק ממהלך שיזמה המזכירות הפדגוגית ביחד עם המנהל הפדגוגי ומנהל תקשוב טכנולוגיה ומערכות מידע.

רציונל המעבר לבחינה מתוקשבת

בהוראת הגאוגרפיה במאה ה- 21 הפך המחשב לכלי חשוב ומרכזי.

הבחינות המתוקשבות משלבות פריטים עתירי מדיה כגון: סרטונים, מפות שכבתיות וסימולציות וכך מזמנות למידה רב-חושית, חווייתית ורלוונטית ללומדים. שימוש במחשב בזמן הבחינה מאפשר הפקת מידע ממפות אינטראקטיביות שכבתיות, הצגת נתונים גרפיים בצורות שונות, הדמיית תהליכים גאוגרפיים מגוונים, ניתוח תמונות ו"נקודות חמות", להמחשת תהליכים, יישומי google earth, google maps ,google street view ועוד.
המעבר להערכה מתוקשבת מעודד שימוש מיטבי בטכנולוגיה בלמידה והוראה כחלק מהתאמת מערכת החינוך למאה ה-21. יתרה מכך,הבחינה המתוקשבת מסייעת במתן מענה למגוון בעיות דוגמת: כתב לא קריא, אפשרות להקראת שאלון הבחינה, אפשרות להגדלת שאלון ומפות, הפרדה ברורה בין סעיפים ועוד.

היערכות מקדימה של בית הספר

על בתי הספר להיערך על פי ההנחיות:

 • דרישות סף טכנולוגיות בית ספריות מפורטות בקובץ זה.
 • מורים המגישים לבחינת הבגרות המתוקשבת עתירת המדיה בפעם הראשונה נדרשים להשתתף בהשתלמות מקוונת ייעודית לתחום הדעת במודל "איחוד מול ייחוד". ההשתלמות היא בהיקף של 30 שעות ומקנה גמול עם ציון.
 • טכנאי המחשבים או רכזי תקשוב של בית הספר המתפעלים את בחינת הבגרות המתוקשבת עתירות המדיה חייבים להשתתף במפגש אחד בכל שנה. התאריכים למפגש יתפרסמו וישלחו לבתי הספר.
 • קיימת חובת תרגול על ידי התלמידים של לפחות שלוש בחינות - מתוך מאגר התרגולים.
 • קיימת חובת הגשה לבחינת ההדמיה.

קישורים נוספים:

חזרה לראש הדף

בחינת הדמיה של הבחינה המתוקשבת

במסגרת ההיערכות להפעלת הבחינה המתוקשבת ב"גאוגרפיה - אדם וסביבה" במועד קיץ תתקיים בחינת הדמיה.
לבחינת הבגרות עתירת המדיה החיצונית

מטרותיה של בחינת ההדמיה:

 1. זיהוי עומסים ותקלות מבעוד מועד וטיפול בבעיות לפני בחינת הבגרות במידה ויהיו.
 2. תרגול בית הספר (המורים, טכנאי המחשבים והתלמידים) באירוע בחינה מתוקשב כדי להיות מוכנים ביום בחינת הבגרות.
 3. תרגול נוסף של התלמידים שמתווסף לשלוש בחינות התרגול.

על בית הספר לבצע באירוע ההדמיה את כל הפעולות בדומה לבחינת הבגרות כדלהלן:

 1. הודעה על תחילת בחינה
 2. שיגור כל הבחינות למטח בסוף הבחינה
 3. קבלת אישור ממטח על קבלת הבחינות

על פי החלטת אגף הבחינות, בחינת ההדמיה בשנת הלימודים תשפ"ב תתקיים באחד המועדים הבאים (על פי בחירת בית הספר):
יום ראשון, כ"א אייר תשפ"ב, 22 במאי 2022
יום שני, כ"ב אייר תשפ"ב, 23 במאי 2022
יום שלישי, כ"ג אייר תשפ"ב, 24 במאי 2022

רישום לסביבת ה-itest

החל משנת הלימודים תשפ"ב ההרשמה לבחינות הרשמיות עתירות המדיה (בחינת ההדמיה ובחינת הבגרות), היא דרך אגף הבחינות לסמל שאלון 057387. על המורה או אחראי התקשוב בבית הספר להיכנס לאתר itest ולוודא כי כל התלמידים הרשומים (לאחר קבלת מסרון בעניין ממטח).
בית ספר שמבקש לעשות שינויים ברשימה צריך לפנות למרכז המידע של אגף הבחינות: 073-3938866.

חשוב לעדכן במטח את רשימת אנשי הקשר של בית הספר מידי שנה כדי לקבל הודעות שוטפות ממטח בזמן אמת. לסרטון הסבר לעדכון פרטי התקשרות.
רישום תלמידים לצורך תרגול בסביבת Itest באחריות בית הספר. יש להכניס את פרטי התלמידים ולהוריד את הבחינות שרוצים לתרגל. לסרטון הדרכה.
בשלב זה, פתוחות לתרגול התלמידים בחינות נתי"ב משנים עברו ובחינות שעלו החל מתשע"ו במבנה השלם של הבחינה במתכונת ההיבחנות החדשה. שימו לב שעל מנת לתרגל את כל הבחינות הקיימות במאגר, יש לרשום את התלמידים ב-iTest לשני סמלי שאלון שונים:

 • סמל שאלון ישן של בחינות הנתי"ב (1 יח"ל) - 057102
 • סמל שאלון חדש של הבחינות במתכונת החדשה ולהדמיה – 057387

שימו לב, חובה לרשום את התלמידים במנבסנ"ט לסמל שאלון בחינת הבגרות המתוקשבת הינו 057387 במקביל לרישום שביצעתם בתוכנת ה-iTest לצורך התרגולים של התלמידים. סרטון הדרכה לרישום נבחנים.

עדכון גרסה itest 11

במהלך חודש פברואר 2022 תתפרסם הגרסה החדשה itest 11. חשוב להתעדכן בהודעות השוטפות ולעדכן את הגרסה כשתתפרסם. עדכון הגרסה לא ישפיע כלל על רישום הנבחנים ולא על דוחות בחינות התרגול. עד לעדכון הגרסה, ניתן לתרגל בגרסה 10. מידע נוסף נמצא באתר itest. קישור להנחיות (ההנחיות בצד ימין בהודעות הרצות).

חזרה לראש הדף

מפה גאולוגית לבחינה המתוקשבת - הזוכה במקום הראשון בתחרות מפות

מפה גאולוגית לבחינה המתוקשבת - הזוכה במקום הראשון בתחרות מפות

מפה גאולוגית של העולם תוצרת המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מט"ח) אשר נבנתה עבור בחינת הבגרות המתוקשבת בגיאוגרפיה, על-פי הנחיות הפיקוח על הוראת הגיאוגרפיה, זכתה במקום הראשון בתחרות מפות שנערכה בכנס השנתי שמקיימת חברת סיסטמטיקס. החברה משווקת בארץ את תוכנת ArcView מתוצרת ESRI, המשמשת לייצור מפות (קרטוגרפיה) בטכנולוגיית GIS. חברת ESRI נחשבת לחברה המובילה בתחום הקרטוגרפיה בעולם. התוכנה הזאת משמשת לפיתוח מוצרים שונים המבוססים על מפות רב-שכבתיות, בעיקר למחשבים ולמכשירים ניידים.

במטח משתמשים בתוכנת ArcView לפיתוח סדרת המפות האינטראקטיביות הרב-שכבתיות הכלולות בבחינת הבגרות המתוקשבת בגאוגרפיה שמטח מפעיל בעבור משרד החינוך. ייחודן של המפות האלה הוא האפשרות הניתנת בידי הנבחנים להדליק ולכבות שכבות מידע שונות לפי דרישות השאלות בבחינה.
בכנס, שהתקיים לאחרונה, השתתפו מאות נציגים של ארגונים מכל תחומי המשק הישראלי שמסתייעים במפות בתחום עיסוקם, כולל משרדי ממשלה, צה"ל, עיריות ומועצות מקומיות וחברות מסחריות.

בתחרות השתתפו כ-15 מפות, שהוצגו על ידי גופים כגון הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, צה"ל ועיריות.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.