דלג אל

הצהרת נגישות

תופעות אקלים קיצון בישראל

תופעות אקלים קיצון בישראל

מיקומה של ארץ ישראל במרחב - ייחוד נופי ואקלימי והשפעתו על האדם

תוצאותיה של ההתחממות הגלובלית

  • עלייה בשכיחותם ובעוצמתם של אירועי מזג אוויר קיצוניים:

ב-30 השנים האחרונות שכיחותם של אירועים של גלי חום ממושכים נמצאת בעלייה מתמדת. ומנגד מספר ימי הקרה נמצא בירידה מתמדת.
נוסף על כך מתרחשים אירועים חריגים בעוצמתם. לדוגמה, בגל חום שפקד את אירופה בקיץ ‏2003 עלו הטמפרטורות על °‏40 צלסיוס. באירוע יוצא הדופן שלא תועד כמותו נספו כ-35 אלף איש.
גלי חום ורוחות יבשות שנלוו אליהם גרמו להתפרצותן של שרפות ולהתפשטות האש על פני שטחים עצומים באזורים שונים בעולם כגון בספרד ובפורטוגל, באוסטרליה ובדרום-מערב ארה"ב.

  • שינויים בתפרוסת המשקעים:

העלייה בטמפרטורות גורמת לשינויים בתפרוסת המשקעים בעולם. אזורים רבים בעולם סובלים משנות בצורת ממושכות שבהן יורדים מעט מאוד גשמים. הבצורת מתרחשת בשטחים נרחבים, בפרט באזורים הטרופיים והסובטרופיים, והיא פוגעת בחקלאות ובייצור המזון. מנגד ישנם אזורים הסובלים מעלייה בכמות המשקעים, עלייה שבעקבותיה נוצרים שיטפונות, עוצמתם מתחזקת ותדירותם גדלה והולכת.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

לוחות טקטוניים
טֶקְטוֹנִיקַת הלוחות היא תאוריה גאולוגית המסבירה את התנועות המתחוללות בלִיתוֹסְפֵרָה. התאוריה ירשה את מקומה של תאוריית נדידת היבשות מהמחצית הראשונה של המאה ה...
אוכלוסייה
"אוכלוסיות במרחב העולמי" בתוכנית הלימודים מתייחס ללימוד השונות התרבותית של קבוצות אוכלוסייה ברחבי העולם, תהליכי עיור, הגירה ושינויים תרבותיים שהן עוברות, והד...
מערכת המים בישראל
מקורות משק המים הישראלי נחלקים למקורות טבעיים: הכינרת, אקוויפר החוף ואקוויפר ההר, ולמקורות מלאכותיים: התפלת מי ים וטיהור שפכים
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.