דלג אל

גבולות ישראל

גבולות ישראל

התוויית גבולות מדינת ישראל - גורמים ותהליכים

מדינת ישראל גובלת בארבע מדינות: סוריה, לבנון, ירדן ומצרים.
עוד בגבולותיה: רצועת עזה שבשלטון חמאס ואזור יהודה ושומרון שבו צה"ל האציל סמכויות שלטוניות מסוימות לרשות הפלסטינית.

לישראל גם שלושה גבולות ימיים: ים התיכון, ים המלח וים סוף. לגבול המים הטריטוריאליים ולגבול המים הכלכליים של ישראל נודעת חשיבות רבה.
מדינת ישראל לא הכריזה רשמית על גבולותיה עם הקמתה. גבולותיה נקבעו בהדרגה בתהליך שהחל בהסכם סייקס-פיקו (שנחתם בין המעצמות ששלטו באזור במהלך 30 השנים שקדמו להכרזת המדינה) ונמשך בכתב המנדט ובתוכנית החלוקה.
בשנת 1949 בתום מלחמת העצמאות נחתמו הסכמי שביתת הנשק ונקבע קו שביתת הנשק של מדינת ישראל עם מצרים, ירדן, סוריה ולבנון.

קו הגבול כונה 'הקו הירוק'. על התוואי הוחלט בעיקר משיקולים צבאיים, ואחר כך נעשו בו שינויים קלים. גבולותיה אלו של מדינת ישראל השתנו בשנת 1967, עם תום מלחמת ששת הימים במהלכה כבשה ישראל את הגדה המערבית מירדן עד נהר הירדן, את רמת הגולן מסוריה ואת רצועת עזה ואת חצי האי סיני ממצרים. תוואי הגבול החדש של מדינת ישראל אחרי מלחמת ששת הימים כונה 'הקו הסגול'.

בשנת 1979 נחתם הסכם שלום בין ישראל למצרים במסגרתו הסכימה ישראל להחזיר למצרים את השליטה בחצי האי סיני. נסיגת ישראל מחצי האי סיני נעשתה בהדרגה והסתיימה סופית בשנת 1982.

הסכם השלום בין ישראל לירדן הביא לייצוג קו הגבול ביניהן מתוך הסכמה על שינויים זעירים בו.
רמת הגולן סופחה לישראל והיא בלב המחלוקת בין סוריה לישראל על גבולן המשותף.
בין ישראל ללבנון יש כמעט הסכמה למעט שטח קטן של חווֹת שַׁבְּעָא.

מדינת ישראל והרשות הפלסטינית טרם הגיעו לעמק השווה על הגבולות ביניהן.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

25 שנים להסכם השלום עם ירדן

גבולות ישראל - תחנות בזמן

לרגל ציון 25 שנים להסכם השלום שנחתם בין ישראל לבין ממלכת ירדן ב-26 באוקטובר 1994, יצר איתמר בנית, מורה לפיזיקה ורכז פדגוגי בקריית החינוך ע"ש יצחק רבין במזכרת בתיה, אתר המרכז תחתיו את כל המידע וחומרי ההוראה בנושא: ההסכמים וההצהרות המדיניות, נאומי ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, סרטונים, כתבות ותמונות.

כן כולל האתר מגוון יחידות לימוד ופעילויות לתלמידים: מערכי שיעור שיעור שפותחו על ידי הספריה הלאומית ועל ידי אגף של"ח וידיעת הארץ במשרד החינוך, שיעור שהכין  איתמר בנית עצמו המבוסס כל כולו על כותרות עיתנים מאותה תקופה, ומצגת לימוד מפורטת שהכין רן פיינשטיין, מורה לאזרחות, בנושא גבולות ישראל ואופן היווצרותם על ציר הזמן. 

חזרה לראש הדף

גבולות ישראל - תחנות בזמן

גבולות ישראל - תחנות בזמן

פעילות של המורה נטע ששון, תיכון בגין ראש העין

באמצעות הכלי הדיגטלי roojoom יצרה נטע מסלול תוכן דיגיטלי הכולל תחנות שונות בעיצוב גבולותיה של מדינת ישראל משנת 1947 ועד היום: תכנית החלוקה, מלחמת העצמאות, מלחמת ששת הימים, מלחמת יום כיפור, הסכם השלום עם מצרים, חוק ירושלים וחוק רמת הגולן, הסכמי אוסלו ועוד. מסלול התוכן, המותאם לפרק א בספר הלימוד "ישראל", כולל גם מושגים בסיסיים בנושא גבולות ישראל, התייחסות לגבולות ההבטחה, לגבולות המנדט הבריטי ולעניינים נוספים שהשפיעו על עיצוב גבולותיה של מדינת ישראל. 

כל תחנה במסלול התוכן שיצרה נטע מובילה לעולם תוכן שלם בפני עצמו: מפות, איורים, קטעי מידע, כתבות מרחבי הרשת, סרטונים, תמונות ועוד. הניווט בין התחנות הוא נוח ופשוט (באמצעות חץ למעלה/למטה) והוא מזמן למידה חווייתית וחיבור של לימודי הגאוגרפיה לאירועים היסטוריים ואקטואליים בדרך כייפית ומהנה.

  • לפעילות
  • קישור לכלי roojoom - כלי דיגיטלי חינמי המאפשר ליצור מסלול תוכן מקוון מבוסס קישורים. תחנות התוכן יכולות להיות ממוקמות על פי סדר כרונולוגי או תוכני והן יכולות להיות גם קישור לאתר, טקסט, קבצי PDF או תמונות. 
חזרה לראש הדף

סרטונים

הסכם סייקס פיקו
הסכם סייקס פיקו
חדשות מהעבר- המנדט הבריטי
חדשות מהעבר- המנדט הבריטי
ההצבעה באו"ם- כ"ט בנובמבר 1947
ההצבעה באו"ם- כ"ט בנובמבר
חדשות מהעבר- תוכנית החלוקה
חדשות מהעבר- תוכנית החלוקה
גבולות המדינה- מסע מצולם
גבולות המדינה- מסע מצולם
21 גבולות בין-לאומיים
21 גבולות בין-לאומיים
70 שנה להחלטת כ"ט בנובמבר
70 שנה להחלטת כ"ט בנובמבר
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.