דלג אל

מבנה הנוף בישראל

מבנה הנוף בישראל

מיקומה של ארץ ישראל במרחב - ייחוד נופי ואקלימי והשפעתו על האדם

מבחינה גאולוגית ישראל נמצאת באזור מעבר בין 'המסיב הערבי-נובי' – גוש יבשתי גדול וקדום הבנוי ברובו סלעי יסוד, לבין רכס הרי האלפים שהוא רכס גבוה ו'צעיר' יותר הבנוי ברובו סלעי משקע. הנוף של ישראל מושפע משניהם. היווצרות רכסי ההרים בישראל היא תוצאה של תזוזת לוחות כדור הארץ (תאוריית טקטוניקת הלוחות). אוקיינוס טתיס כיסה את מרבית השטח באזורנו, ובמשך מיליוני שנים שקעו באוקיינוס חומרים שונים אשר עם הזמן הפכו לסלעי משקע.
רצועות האורך של ישראל:
מישור החוף
רצועה מישורית המשתרעת בגבולה המערבי של מדינת ישראל לאורך חוף הים. פה ושם מתרוממות גבעות נמוכות. גובהה של רצועת החוף מגובה פני הים ועד לגובה ‏100 מטרים מעל פני הים. הרצף נקטע בשני מקומות על ידי רכסי הרים: באזור חיפה ובאזור ראש הנקרה. מישור החוף נחלק לשלושה אזורי משנה: מישור החוף הצפוני, מישור החוף התיכון, מישור החוף הדרומי.
רצועת ההר
רצועת ההר משתרעת במרכז המדינה, גובהה נע בין ‏400 ל-900 מטרים מעל לפני הים. ישנן פסגות המגיעות אף לגובה של ‏1200 מטרים מעל לפני הים. רצועת ההר נחלקת לחמישה אזורי משנה: הרי הגליל, הרי שומרון, הרי יהודה, הרי הנגב, הרי אילת, רמת הגולן והחרמון (שאינם שייכים לרצועת ההר המרכזית אלא לרצועת ההר שממזרח לבקע ים המלח).
בקע ים המלח והעמקים
בחלקה המזרחי של מדינת ישראל משתרע "בקע ים המלח" (או "בקע הירדן"). רובו של הבקע נמצא מתחת לגובה פני הים, ושטחו כולל את ימת הכינרת וים המלח. הבקע תחום משני צידיו על ידי רצועות הרים: רצועת ההר של ישראל ממערב ורצועת ההר שרובה נמצאת במדינת ירדן ממזרח.  אזורי משנה של בקע ים המלח הם:
1.        עמק החולה
2.        הכינרת ובקעת כנרות
3.        עמק בית שאן (עמק המעיינות)
4.        בקעת הירדן
5.        ים המלח
6.        הערבה
7.        עמק יזרעאל

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

סרטונים

ישראל מלמעלה
ישראל מלמעלה
נופי ישראל
נופי ישראל
ישראל מהאוויר
ישראל מהאוויר
ישראל מלמעלה: פרק 3, ים המלח
ישראל מלמעלה: פרק 3, ים המלח
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.