דלג אל

הצהרת נגישות

העליות לישראל

העליות לישראל

העלייה לישראל

"עלייה לישראל" הוא מונח מרכזי ביהדות ובציונות המציין הגעת יהודים לארץ ישראל כדי להשתקע ולגור בה.
חשיבות העלייה לישראל באה לידי ביטוי כבר במגילת העצמאות, בה נקבע כי "מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות". בחוק השבות שנחקק ב-5 ביולי 1950 נקבעה זכותו של כל יהודי המשתוקק להשתקע בישראל לעלות לישראל ולקבל תעודת עולה.

מיד לאחר הקמת המדינה החלו גלי עלייה של יהודים רבים מרחבי הגולה. לכל אחת מהעליות מאפיינים ייחודיים משלה. כל עלייה הביאה עמה מנהגים, הרגלים וסממנים תרבותייים משלה שמקורם בארץ המוצא. רוב רובם של המניעים לעלייה היו ציוניים וכלכליים.

עליות מרכזיות לאחר קום המדינה

העלייה ההמונית
עלייה בצל המלחמות, התרחשה עם קום המדינה וחקיקת חוק השבות. במסגרתה הגיעו 1,550,000 עולים מארצות שונות, רובם פליטי שואה מרחבי אירופה. תקופה זו מאופיינת בהקמת המעברות.
שני מבצעי עלייה היו חלק מהעלייה ההמונית וכונו גם 'עליות חיסול גלויות':
- מבצע מרבד הקסמים להעלאת יהודי תימן בשנים 1948 ל-1950
- מבצע עזרא ונחמיה להעלאת יהודי עיראק בשנים 1950 ל-1951

 

עליית פליטי השואה ושארית הקהילות באירופה
העלייה מרומניה במסגרתה עלו החל בקום המדינה ועד שנת 1995 272,291 יהודים, נוסף ל-41,105 העולים שעלו בתקופת המנדט הבריטי ובתקופות קודמות.

 

עליית גומולקה
העלייה החוקית הראשונה מפולין שהתרחשה בין השנים 1956–1957 ובמסגרתה עלו ארצה כ-35 אלף עולים.

 

מבצע יכין
מבצע להעלאת יהודי מרוקו במהלך השנים 1961–1964 במסגרתו עלו ארצה כ-80,000 עולים.

 

העלייה הראשונה מברית המועצות לשעבר
יהודי ברית המועצות ביקשו לעלות ארצה כבר ב-1967 אך המשטר הסובייטי סירב לאפשר להם לעלות לארץ ישראל. רק שנתיים לאחר מכן, בעקבות לחץ בין-לאומי, ניאות המשטר הסובייטי לאפשר ליהודים לעלות לישראל. בשנת 1973 נעצרה העלייה מברית המועצות.

 

המבצע להעלאת יהודי אתיופיה
החל בראשית שנת 1980 והגיע לשיאו ב'מבצע משה' בשנת 1984 וב'מבצע שלמה' בשנת 1991.

 

העלייה השנייה מברית המועצות לשעבר
התרחשה במהלך השנים 1987–2005. במסגרתה הועלו כמיליון יהודים מברית המועצות ארצה. גל העלייה צבר תאוצה של ממש בעקבות קריסת ברית המועצות בשנת 1991. אוכלוסיית העולים מברית המועצות לשעבר בישראל מונה כיום מעל מיליון נפש.

הרכב האוכלוסייה היהודית בישראל לפי ארץ לידה

כ-73.9% מאוכלוסיית ישראל הם יהודים.  נכון לחודש מאי 2022 מונה האוכלוסייה היהודית בישראל כ-7,021,000 תושבים. נכון לשנת 2022 כ-79% מהאוכלוסייה היהודית נולדה בארץ, 14% ממנה הם ילידי אירופה ואמריקה, ו-7% ילידי אסיה ואפריקה.

העלייה כיום

על פי נתוני משרד העלייה והקליטה 42,675 אלף עולים עלו לארץ במהלך התקופה שבין יום העצמאות 2021 ליום העצמאות 2022. המספר הרב ביותר של עולים בשנה זו הגיעו מרוסיה (33% מכלל העולים) ומאוקראינה (27% מכלל העולים). לאחריהן: ארצות הברית (10%), צרפת (8%), ארגנטינה (3%), בלארוס (3%), הודו (2%) והיתר ממדינות אחרות.

 

 

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

העשרה - מניעת אובדן מזון
אובדן מזון פירושו מזון שהיה מיועד למאכל אדם והתקלקל או הושחת ולבסוף לא נאכל על ידו. אובדן מזון ייתכן בכל שלבי אספקת המזון, החל משלבי הייצור, האחסון, האריזה ו...
מפות מקוונות
מפה מקוונת היא מפה המוצגת על צג המחשב ומשלבת מספר אמצעים טכנולוגיים שפועלים בו-זמנית: מאגר מידע גאוגרפי; תקשורת שמקשרת את מאגר המידע אל המחשב; תוכנה שהופכת א...
ירושלים בירת ישראל
ירושלים היא עיר הבירה של מדינת ישראל והעיר הגדולה ביותר בה. בירושלים שוכנים מוסדות הממשל של ישראל. ירושלים הייתה מרכז חיי העם היהודי בימי קדם ומושא געגועיו ב...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.