חפש ב:

מי מכיר את הים התיכון ?

מי מכיר את הים התיכון ?
שימש בעבר עורק תחבורה ראשי וכיום הוא יעד תיירותי

הים התיכון אינו מתאפיין בגלים גבוהים, הגאות והשפל בו חלשים יחסית לאוקיינוסים וכמעט שאינם מורגשים. לאורך חופיו הצפוניים, הים התיכון צלול עמוק ושקט. ואילו הים התיכון לחופי ישראל מתאפיין במשטר סערות חזקות יחסית ובערבול החול במים, מה שיוצר לעתים עכירות.

יעד תיירותי

הים התיכון הוא יעד תיירותי לכשליש מכלל התיירות הבין-לאומית. תיירות זו מתרכזת בעיקר לאורך חופיו. 150 מיליון תושבים בקירוב מתגוררים לאורך חופי הים התיכון, ובעונת הקיץ מספר זהה של תיירים מבקרים בו.

עורק תחבורה

הים התיכון שימש עורק תחבורה ראשי בעולם העתיק וקישר בין התרבויות הרבות שהתהוו לחופיו ובהן תרבויות מצרים, יוון ורומא, התרבויות הפיניקיות ותרבויות ארץ ישראל. כיום עוברים בו 30% מכלל התחבורה וההובלה הימית בעולם.
המילה העברית 'תיכון' משמעה אמצעי, מרכזי, נמצא בתווך. שמו של הים התיכון נגזר מלטינית mediterraneus כלומר בין אפריקה לאירופה. בימי קדם נודע הים התיכון בשם 'הים הגדול', והוא נזכר בשם זה לא פעם במקרא לציון גבולה המערבי של ארץ כנען.
מיקומו הגאוגרפי של הים התיכון וריבוי האיים הפכו אותו לגשר שחיבר בין הארצות ששכנו לאורך חופיו. גשר זה התאפשר עם פיתוח הספנות בעת העתיקה.

מֵי הים והדגה

האזור הצפון-מזרחי של הים התיכון נהנה ממי נהרות האיתן שמקורם בהפשרת שלגים מהרי הטאורוס באנטוליה שבטורקיה. מי הנהרות האלה מביאים סחף ועשירים בחומרים מזינים ולכן כמות הדגה באזור זה גדולה יחסית.
הים מול חופי ישראל עני במיוחד בדגה שכן כמות הגשמים היורדים בארץ קטנה ומרוכזת בעונה קצרה. מסיבה זו כמות המים העשירים בחומרים המזינים הזורמים אל הים מועטה. מבחינה גאולוגית, קרקעית הים התיכון היא קרום אוקייני.

עומק הים

עומקו הממוצע של הים התיכון כ-1,500 מטרים מתחת לפני הים. הנקודה העמוקה ביותר בו היא שקע קליפסו הנמצא בים היוני מדרום לאיטליה וליוון ועומקו 5,267 מטרים מתחת לפני הים.

פעילות טקטונית

אזור הים התיכון פעיל מאוד טקטונית וניכר בפעילות סֶיְסְמִית וגעשית. התנגשות הלוחות ניכרת גם בגאומורפולוגיה: מרבית האגן וגבולותיו נכללים באזור הקימוט האלפיני, שיצר את האלפים והתרחש לפני 23-5.3 מיליון שנה. מפגש הלוחות העיקרי בין הלוח האפריקאי ולוח אירו-אסיה חוצה את הים התיכון לרוחבו ומצוין בהרי געש. פעילות געשית זו היא תוצאה של אזור הפחתה שבו חודר הלוח האפריקאי אל מתחת ללוח האירו-אסייתי.

האקלים

האקלים הים תיכוני הוא אקלים מעבר בין האקלים הסובטרופי לבין האקלים הממוזג. בחורף קר גשום ולעתים מושלג ובקיץ יבש וחם בדרך כלל. הגידולים הייחודיים של מדינות הים התיכון הם: זיתים, גפנים, תפוזים ומנדרינות, והצמחייה הנפוצה היא חורש ים תיכוני.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

חלון לים התיכון

כיתה ה, נושא מרכזי: אדם וסביבה באגן הים התיכון
הים התיכון הוא ים סגור הנמצא בין שלוש יבשות: אירופה מצפון, אפריקה מדרום ואסיה ממזרח. המעצמות החשובות של העולם המערבי, יוון ורומא, התפתחו לחופיו וניצלו את המיקום המרכזי שלו שאפשר קשר בין המדינות השוכנות לחופיו כמו גם עם מדינות רחוקות יותר באירופה ובאסיה. מרכיבים רבים של החיים היום-יומיים והתרבות שלנו נעוצים בים התיכון. ביחידה זו נכיר את הים התיכון, את הנופים והארצות השוכנים לאורך חופיו ואת ההשפעות שיש לים התיכון על החיים היום. יחידה זו היא היחידה הראשונה בנושא השני הנלמד בכיתה ה': "אדם וסביבה באגן הים התיכון".

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.