דלג אל

העשרה - זכויות האדם והילד

העשרה - זכויות האדם והילד

זכויות אדם

בשנת 1948 קיבלה עצרת האומות המאוחדות את "ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם" שמשמשת מאז כמסמך היסוד של הקהילה הבין-לאומית בנושא זכויות האדם והאזרח."זכויות האדם" הוא מונח שגבולותיו אינם ברורים אך הוא מבטא בבירור את העיקרון ההומניסטי לפיו לכל אדם, באשר הוא, ישנן זכויות מסוימות, זכויות טבעיות, המוקנות לו מכח היותו בן אנוש מרגע לידתו ועד מותו: הזכות לחיים, לאושר, לחירות, לכבוד, לביטחון אישי, לחינוך ועוד.


מדינות רבות בעולם מקבלות את העיקרון שיש להעניק לכל אדם זכויות יסוד מסוימות אך לא תמיד הן נוהגות כך הלכה למעשה. ממשלה רודנית אינה מתירה לאזרחיה לנצל את חירויות היסוד שלהם, גם אם אלה כלולות בחוק או בחוקת המדינה. במדינה שבה רשומות זכויות היסוד בחוקה או בחוקי יסוד, העדיפים על פני חוק רגיל, יש לאזרח סיכוי להגן על זכויות האדם שלו מפני איומים עליהן על ידי פנייה לבית המשפט.

 

אמנות וחוקים בנושא זכויות אדם

זכויות האדם מעוגנות במספר אמנות המהוות אבני דרך בציון התפתחות הזכויות. בין האמנות החשובות: מגילת הזכויות שנוספה לחוקת ארצות הברית (1789-1787); הצהרת זכויות האדם של המהפכה הצרפתית (1789); מגילת זכויות האדם של האומות המאוחדות (1948).
בישראל מעוגנות זכויות האדם בשני חוקי יסוד - בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ובחוק יסוד: חופש העיסוק.

 

יום זכויות אדם
יום זכויות האדם מצוין ברחבי העולם ב-10 בדצמבר בכל שנה החל משנת 1950 (לאחר שרוב המדינות החברות באו"ם חתמו על ההכרזה לכל באי העולם משנת 1948).
יום זה נועד להעלאת את המודעות בקרב האוכלוסייה לזכויות היסוד הטבעיות שיש לכל אדם ואדם מרגע לידתו ועד מותו ובהן: הזכות לחיים ולביטחון, לחירות, לשוויון ולכבוד.

בכל שנה נקבע יום זכויות האדם בסימן של נושא מסוים ומלווה אותו סלוגן. בשנת 2014 למשל נקבעה הסִיסמה "זכויות אדם 365", בשנת 2015 נקבעה הסיסמה "הזכויות שלנו, החירויות שלנו, תמיד".

 

ציון יום זכויות אדם ברחבי העולם
ארגונים ממשלתיים ולא ממשלתיים רבים ברחבי העולם הפועלים למען זכויות אדם יוזמים אירועים מיוחדים לציון יום זכויות האדם. באוסלו מוענק ביום זה פרס נובל לשלום. בישראל מצוין יום זה במערכת החינוך. משרד החינוך נוהג לפרסם בין השאר, בשיתוף האגודה לזכויות האזרח, כרזה המתמקדת באחת מזכויות האדם המוכרות.


בשנת 1983 לאחר קריסת הדיקטטורה הצבאית בארגנטינה, בחר הנשיא הנבחר ראול אלפונסין את יום השבעתו דווקא ביום זכויות האדם – סמל לעידן חדש ודמוקרטי במדינה אחרי שנות דיכוי והפרות של זכויות אדם. מאז נשיאי ארגנטינה מושבעים בתאריך זה.

זכויות הילד 

אמנת האו"ם בדבר זכויות הילד הינה המסמך הבין-לאומי המקיף והחשוב ביותר בתחום בתחום זכויות הילדים. האמנה אומצה על-ידי העצרת הכללית של האו"ם בנובמבר 1989 ונכנסה לתוקף בספטמבר 1990. ישראל חתמה על האמנה ביולי 1990 והיא נכנסה לתוקף לאחר אשרורה בנובמבר 1991.

 

האמנה מקנה זכויות לילדים ברחבי העולם באשר הם, ללא תנאי נוסף כמו אזרחות, תושבות או סטטוס ("ילד" על פי הגדרת האמנה הוא כל ילד מתחת לגיל שמונה עשרה). במובן זה כל הזכויות הנתונות לילדים באמנה הינן זכויות אדם. בנוסף, ניתן לעמוד על חלוקות שונות של הזכויות הנכללות באמנה וביניהן חלוקה לזכויות אזרחיות ומדיניות, כגון הזכות לחופש הביטוי או הזכות לפרטיות, זכויות כלכליות וחברתיות, כגון הזכות לביטחון סוציאלי, הזכות לחינוך, או הזכות לבריאות וזכויות תרבותיות.
בין הזכויות הייחודיות לילדים ניתן למנות את הזכות לקשר עם ההורים, את הזכות להתפתחות ואת הזכות לחינוך.

 

ארבעת העקרונות המרכזיים באמנה:
עיקרון השוויון – סעיף 2 לאמנה.
עיקרון טובת הילד – סעיף 3 לאמנה.
עיקרון החיים, ההישרדות וההתפתחות – סעיף 6 לאמנה.
עיקרון השתתפות ילדים בהחלטות הנוגעות לחייהם – סעיף 12 לאמנה.

 

הזכויות שמעוגנות באמנה מקימות חובות מקבילות להורים ולמדינה שמטרתן לממש את זכויות הילד.
במישור הבין-לאומי מהווה האמנה חלק מהמשפט הבין-לאומי הפומבי והיא מחייבת את המדינות שאשררו אותה לקיים את הוראותיה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

סרטונים

 זכויות האדם, אנימציה
זכויות האדם, אנימציה
זכויות האדם
זכויות האדם
קוד 100: הזכות לחירות
קוד 100: הזכות לחירות
הזכות לחיים ללא אפליות
הזכות לחיים ללא אפליות
חוק זכויות התלמיד
חוק זכויות התלמיד
הזכות לביטוי עצמי, אנימציה
הזכות לביטוי עצמי, אנימציה
לכל ילד הזכות לשחק
לכל ילד הזכות לשחק
קוד 100: הזכות לשוויון
קוד 100: הזכות לשוויון
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.