דלג אל

מערכת המים בישראל

מערכת המים בישראל

קיומם של מקורות המים בישראל הוא פועל יוצא של כמויות המשקעים שיורדים על פני אדמת ישראל. מי גשמים היורדים אל הארץ ממלאים את הנהרות המעיינות והאגמים ומספקים מים פוטנציאליים לשתייה.
עונת הגשמים נמשכת בין אוקטובר לאפריל, כמות הגשם הולכת ויורדת ככל שנעים מצפון הארץ לדרומה.

מקורות משק המים הישראלי נחלקים למקורות טבעיים: הכינרת, אקוויפר החוף ואקוויפר ההר, ולמקורות מלאכותיים: התפלת מי ים וטיהור שפכים.

קיימות שתי בעיות במשק המים בישראל:
ירידה בכמות המים הראויים לשתייה וירידה מתמדת באיכות המים. רמת המליחות באקוויפרים הלכה ועלתה וגרמה לירידה באיכותם של המים. חוסר טיפול בשפכים בפסולת ובדלקים גרם לזיהום מי התהום. מצב זיהום המים בארץ ניכר בזיהום הנחלים.
מעבר לירידה בכמות ובאיכות עלתה גם צריכת המים עם השיפור במצב הכלכלי, העלייה לישראל והריבוי הטבעי.
מקורות מים טבעיים
הכנרת-ימת מים מתוקים, שוכנת בצפון מזרח מדינת ישראל, היתה במשך שנים רבות מקור המים החשוב ביותר של מדינת ישראל.
אקוויפר החוף הוא מאגר מי תהום המשתרע בעומק לא רב מתחת לפני הקרקע לאורך מישור החוף, מהכרמל בצפון ועד חבל עזה בדרום. בשנים ממוצעות תרומת המים של אקוויפר החוף למשק המים הישראלי נאמדת בכ-240–300 מלמ"ש
אקוויפר ההר (אגן ירקון-תנינים) משתרע בין רכס הרי יהודה ושומרון במזרח ובין חוף הים התיכון במערב. התפוקה מהאגן נעה בשלושים השנים האחרונות בין 304 ל-484 מלמ"ק לשנה.
בשלושת מאגרי המים העיקריים במדינת ישראל, הכוללים את אגם הכנרת ומאגרי מי תהום (אקוויפרים) חסרים מאות מיליוני מטרים מעוקבים מים.
מקורות מים מלאכותיים
מלבד המקורות הטבעיים למשק המים יש גם שני מקורות מלאכותיים חשובים: התפלה וטיהור שפכים.
התפלה – התפלת מי ים הינה תהליך שבו מוצאים המלחים מהמים בשיטות שונות, כך שהם הופכים למתוקים וראויים לשתייה על ידי האדם.
בתהליך התפלת מים מפרידים בין המים למלחים המומסים בהם כדי לקבל מים ראויים לשימוש.
כמעט 90% מהמים המותפלים מופקים בחמישה מתקנים להתפלת מי ים – אשקלון, פלמחים, חדרה שורק ואשדוד, והשאר מופקים במתקנים להתפלת מי תהום מליחים )רובם בערבה(.
נכון לשנת 2020 מתקני ההתפלה מפיקים כ- 600 מלמ"ק מים, ועל פי תכנית תמ"א 34ב הצפי הוא להקמת מתקנים נוספים כדי לענות על תחזיות הביקוש וההיצע של מים שפירים, וכן להגיע ליעד היקף ההתפלה הנדרש של 1,750 מלמ"ש לשנת 2050.
התפלת מים מליחים - מקורם של מים אלה במאגרים טבעיים תת קרקעיים, המצויים בבטן האדמה. המים נשאבים ומותפלים לאיכות הראויה לשימוש. באזורי הערבה והנגב, התפלת מים מליחים ממאגרים מקומיים היא מקור אספקת המים המרכזי להתיישבות מבוססת חקלאות.
השבת קולחים – במדינת ישראל נוצרים מדי שנה כ-550 מליון מ"ק שפכים. מרביתם עוברים טיהור ברמה כלשהי במתקני טיהור שפכים הממוקמים, בדרך כלל, בסמוך לכל עיר או לכמה ערים יחד.
שיעור השבת הקולחין בישראל עומד על כ- 75%, מרביתם לשימוש חקלאי. ההשבה מספקת כ - 355 מליון מ"ק בשנה. כמות זו מהווה כ - 31% מסך המים המסופקים לחקלאות וכ - 18% מסך המים המסופקים במדינה לכל השימושים. בהתאם לתוכניות משק המים, בשנים הקרובות נגיע לניצול של 95% ממי הקולחין לשימושים השונים, דבר שיאפשר הפניית מים שפירים נוספים לשימוש ביתי.
נתוני הפקה וצריכת מים על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (שנתון סטטיסטי לישראל 2021 מספר 72 )
הפקה של מים:
סה"כ: 2318 מלמ"ק
בארות (מי תהום): 780 מלמ"ק
מוביל ארצי (כנרת) 42 מלמ"ק
מים עיליים:349 מלמ"ק
מי קולחין: 545 מלמ"ק
מים מותפלים: 609. מלמ"ק
צריכה של מים:
מגזר ביתי (כולל תעשייתי): 1023 מלמ"ק
מגזר חקלאי 1191 מלמ"ק
מים לטבע: 24 מלמ"ק

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

יישומון מערכת המים בישראל

כיצד הוקם מוביל המים הארצי? אילו מתקני התפלה קיימים בישראל? מהו השפד"ן וכיצד הובילו מים בתקופות קדומות? על כל זאת ועוד ביישומון החווייתי שפיתחנו במיוחד עבורכם.
היישומון כולל קטעי מידע, פעילויות, סרטונים והצעות למשימות חקר קבוצתיות לתלמידים מזווית מעניינת וקצת אחרת.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

כדור הארץ והגלובוס
הגלובוס הוא דגם של כדור הארץ, שצורתו צורת כדור, הוא סובב סביב צירו ויש עליו יבשות ואוקיינוסים. היכרות ראשונה עם הכדור העגול והכחול
מגלי ארצות
הכינוי 'מגלה ארצות' מתייחס בתרבות המערב בעיקר לחוקרים האירופאים בני המאות ה-15-17 שגילו את ארצות אפריקה, אמריקה, אוסטרליה והמזרח הרחוק.
ישראל - מיקום וגבולות
מדינת ישראל גובלת בארבע מדינות: לבנון, סוריה, ירדן ומצרים, וכן ברצועת עזה שבשלטון חמאס ובאזור יהודה ושומרון, בו צה"ל העביר סמכויות שלטוניות מסוימות לרשות הפל...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.