חפש ב:

מערכת המים בישראל

מערכת המים בישראל

ישראל חולקת במים עם שכנותיה הסובלות מבעיות דומות הנוגעות למים: ירדן, לבנון, סוריה והרשות הפלסטינית. מקצת מן המים באים מנהרות שמקורותיהם במדינות השכנות. הגידול באוכלוסיית המזרח התיכון הופך את בעיית המים לבעיה מרכזית בעלת השלכות גאו-פוליטיות.

מקורות המים של ישראל

מקורות המים של ישראל הם אגם הכנרת הניזון בעיקר מן הירדן ומיובליו, אקוויפר ההר ואקוויפר החוף. האקוויפרים מתמלאים ממי גשמים שמחלחלים דרך הקרקע או ממקורות אחרים. קיימת סכנה ששאיבה מוגברת ממאגר כזה תגרום לירידת המפלס, וזו תביא להמלחת המאגר עקב חלחול מים מליחים פנימה. לפיכך ממלאים את האקוויפרים מילוי יזום של מי שיטפונות ומים עודפים שנצברים בכנרת בשנים ברוכות.
רוב שאיבת המים בישראל נעשית כיום מאקוויפר ההר. מקצת מן השאיבה מהאקוויפרים היא שאיבה חוזרת של מי הכנרת ומי שיטפונות שהוחדרו לאקוויפרים בשנים גשומות. בשנים גשומות במיוחד מוחדרים לאקוויפרים מרבית המים הנשאבים מן הכנרת, בעוד שבשנים שחונות שבהן יורד מפלס הכנרת סמוך לקו האדום התחתון – לא נעשית החדרה ממי הכנרת.
מאקוויפר החוף שואבים רק במקומות מסוימים בשל מצבו הקריטי. חלקים ניכרים ממנו הומלחו עקב שאיבת יתר בעשרות השנים האחרונות. מי הכנרת מוזרמים אל האקוויפרים, כמו גם אל שטחי הנגב, באמצעות המוביל הארצי ומפעל ירקון-נגב – רשת משוכללת, מאובטחת ומפוקחת אקולוגית המשמשת להובלת המים.
אגם הכנרת ניזון בעיקר מנהר הירדן וישירות ממי גשמים. נהר הירדן עצמו ניזון בעיקר ממקורות הירדן: חצבני, בניאס ודן. רוב המים הזורמים בנחלים אלו מקורם בהפשרת שלגים בחרמון ובהרי לבנון וסוריה. שליטתן של מדינות אלו על מקורות המים בעייתית ביותר, עקב היותן מדינות אויב. בשנת 1964 החלה סוריה בפרויקט נרחב של הסטת מסלולו של הבניאס אל עבר שטחה. ישראל הגיבה בהפגזה כבדה של אזור הפרויקט.

משבר המים בישראל

קיימות שתי בעיות מרכזיות במשק המים בישראל: ירידה בכמות המים הראויים לשתייה וירידה מתמדת באיכות המים. רמת המליחות באקוויפרים הלכה ועלתה וגרמה לירידה באיכותם של המים. נוסף על כך לא הוכנו תוכניות ארוכות טווח של חיסכון במים לשנות בצורת. חוסר טיפול בשפכים בפסולת ובדלקים גרם לזיהום מי התהום. מצב זיהום המים בארץ ניכר בזיהום הנחלים כמו נחל הקישון ונחל הירקון. לעתים סביבות אקולוגיות ונחלים מתייבשים עקב מחסור במים ולעתים הופכים לתעלות ביוב עקב זיהום תעשייתי. מעבר לירידה בכמות ובאיכות עלתה גם צריכת המים עם השיפור במצב הכלכלי, העלייה לישראל והריבוי הטבעי.
פיתוח מקורות מים חדשים
טיהור שפכים: מדינת ישראל היא המדינה המתקדמת ביותר בעולם בהשבת שפכים לצורכי חקלאות. המפעל הגדול ביותר למטרה זו הוא השפד""ן. כ-70% ממי הביוב בישראל עוברים טיהור ומושבים לצורכי השקיה, וכ-60% משדות הנגב מושקים במי קולחין שעברו השבה. צינור המים המוביל אותם לנגב מכונה ""הקו השלישי"".

התפלה

מקור מים אפשרי נוסף הוא מים מליחים, מֵי יָם. בתהליכים מסוגים שונים אפשר להפריד את המים מהמלחים המומסים בהם (או מרובם) ולקבל מים בעלי תכולת מלחים נמוכה המתאימים לשימושים חקלאיים. בתהליכים מסוימים אפשר לקבל מים באיכות מספקת לשתייה. ואולם התפלת מים יקרה מאוד מאחר שהתהליך צורך אנרגייה רבה. בשנים האחרונות ירדה עלות ההפקה של מים מותפלים ירידה משמעותית, אם כי עודנה גבוהה מעלות הפקת מים מקידוחים ובאמצעות שאיבה. התפלה גם דורשת שימוש בחומרי גלם שאף הם במחסור ויש לרוכשם. מתקני התפלה פועלים בקנה מידה קטן כבר שנים רבות באילת ומתפילים מים מליחים לרמת מי שתייה. מתקן המים הגדול הראשון שנכנס לפעולה הוא מתקן ההתפלה אשקלון שהחל לפעול ב-2005. מתקן זה הגדול מסוגו בעולם פועל בשיטת האוסמוזה ההפוכה ומפיק מים באיכות טובה. מתקן ההתפלה פלמחים שהחל לפעול בשנת 2007 מספק כ-30 מיליון מטרים מעוקבים מים בשנה. בדצמבר 2009 החל לפעול מתקן ההתפלה חדרה שמספק עד 127 מיליון מטרים מעוקבים של מים בשנה.
בתחילת 2009 הכריז יו""ר רשות המים על הקמה של שישה מתקני התפלה זמניים, פתרון זמני להתמודדות עם המשבר במשק המים. מפעלי התפלה גדולים הפועלים בישראל: אשקלון, פלמחים, חדרה, שורק, אשדוד וגליל מערבי.

אגירת מי גשמים

בשנת 2007 החלה לפעול בראשון לציון מערכת לאגירת מי גשמים, נֶגֶר עִלִּי. תחילה שימשו מי הגשמים להשקיה של פארקים וגינות ציבוריות במערב עיר. בשלב הבא יעברו המים השבחה עד לרמה של מי שתייה רגילים.

שפכים

במדינת ישראל מיוצרים מדי שנה בשנה 450 מיליון מטרים מעוקבים של שפכים. השפכים שיטופלו באיכות גבוהה יכולים לשמש להשקיה חקלאית בלא חשש לזיהום קרקע ומי תהום. השפכים שאינם מטופלים או מטופלים באיכות נמוכה מזהמים את מי התהום והנחלים, הקרקע והים ופוגעים בצמחייה.
290 מיליון מטרים מעוקבים של מי קולחים מושבים לשנה (כ־64%) לשימוש בחקלאות בעזרת מכוני טיהור השפכים. רוב השפכים זורמים במערכות הביוב וההולכה. סה""כ 63% מהשפכים מטופלים ברמה נאותה, בעוד 37% אינם מטופלים כלל או מטופלים ברמה נמוכה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יישומון מערכת המים בישראל

כיצד הוקם מוביל המים הארצי? אילו מתקני התפלה קיימים בישראל? מהו השפד"ן וכיצד הובילו מים בתקופות קדומות? על כל זאת ועוד ביישומון החווייתי שפיתחנו במיוחד עבורכם.
היישומון כולל קטעי מידע, פעילויות, סרטונים והצעות למשימות חקר קבוצתיות לתלמידים מזווית מעניינת וקצת אחרת.

השימוש ביישומון מומלץ בדפדפן כרום.

סרטונים

מחזור המים – הדמיה
מחזור המים – הדמיה
טיפה – מקורות
טיפה – מקורות
היווצרות עננים
היווצרות עננים
3 דקות על מים
3 דקות על מים
קו פרשת מים
קו פרשת מים
מי תהום
מי תהום
מקורות חברת המים הלאומית
מקורות חברת המים הלאומית
התפלת מים
התפלת מים
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.