דלג אל

הצהרת נגישות

הפקת תועלת מניתוח שאלות וטעויות

חזרה

הערכה בשירות הלמידה, כתכנון ההוראה לתלמיד

הערכה בשירות הלמידה, כתכנון ההוראה לתלמיד

מוצע כאן כלי הערכה פנימי, שמטרתו  לספק משוב מיידי. משוב זה נועד לסייע לקידום הלמידה של התלמידים, להתריע על תלמידים שאינם שולטים בתכנים ובמיומנויות הנדרשים, לזהות את הפער בין הביצועים המצופים לבין הביצועים בפועל, ולהעריך את האפקטיביות של הפעולות שנעשות לצמצום הפער.

אין להשתמש בכלי הזה כמבחן, אלא כחלק מתהליך ההוראה. אין צורך להשתמש בו לכיתה שלמה, אלא לתלמידים מסוימים שצריך לתכנן את ההוראה שלהם.

דגמי הוראה

דגמי הוראה

דגמי ההוראה משמשים הערכה בשירות הלמידה , ככלי לתכנון הוראה לתלמיד על מנת לטפח כישורי שפה ולקדם אותם בבית הספר היסודי, מוצעים כאן דגמים אחדים לתכנון ההוראה. דגמים אלה מציעים למורים כלים לטיפוח קריאה מושכלת של טקסטים מידעיים בתחומי דעת שונים ושל טקסטים סיפוריים. מטרת הדגמים לתמוך בהוראה של אסטרטגיות קריאה שישמשו את התלמידים בעת קריאת טקסטים במקצועות הנלמדים בבית הספר וכן בהקשרים חברתיים שונים. דגמים אלה גם נועדו לקדם את הישגי התלמידים בחינוך לשוני בהתאם לנדרש בארץ ובעולם.

השאיפה היא שמורים בתחומי הדעת יישמו את המוצע בדגמים בעת המפגש של תלמידיהם עם הטקסטים הלימודיים הנלמדים בבית הספר.
חשוב לזכור שאין להשתמש בדגמים כמבחנים, וגם אין צורך להעביר אותם לכיתה שלמה, אלא בהתאם לצרכי התלמידים, כשהמטרה היא תכנון ההוראה לתלמיד.

כל דגם כולל:

  • טקסט מידעי וטקסט סיפורי
  • מאפייני הטקסט וקישור לתכנית הלימודים בחינוך הלשוני
  • הקשרים לימודיים אפשריים לעיסוק בטקסט
  • הדגשים דידקטיים
  • פעילויות מוצעות
  • שאלות לתלמידים ותשובון למורים
  • אסטרטגיות נדרשות - המלצות להוראה
  • ממדי הבנה, הישגים נדרשים וציוני דרך
  • מיפוי השאלות על פי ממדי הבנה

הפקת תועלת ממבחנים לכיתות ב', ה'

בארבעה מ"מבחני המדף" מופיע פרק "הפקת תועלת מהמבחן". פרק זה כולל ניתוח פעילויות הבנת הנקרא של המטלות הנלוות לטקסט . הניתוח כולל הבנת הקשיים, איתורם והמלצות לעבודה במסגרת ההוראה בכיתה.

הפרק בנוי לפי סדר השאלות במבחן , כאשר כל שאלה היא יחידה נפרדת. בכל יחידה פירוט על מימדי ההבנה, הסברים על הכישורים הנדרשים לכתיבת תשובה נכונה, על סוג הקשיים, על בניית ידע על תוכן הטקסט והמלצות להוראה המתאימות לקידום הכישורים שבאו לידי ביטוי בשאלה.

אולי תתעניינו גם ב...

הערכה משולבת בלמידה
הערכה משולבת בלמידה בחינוך הלשוני
עידוד הקריאה
קריאה מרובה קשורה להישגים לימודיים, להרחבת הדעת, לעושר לשוני ויש לה תרומה להבנה חברתית ורווחה רגשית. לאור חשיבות הקריאה, האתגר העומד בפנינו כמורים הוא לעודד ...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.