חפש ב:

כשמקצוע הלשון וההיסטוריה של מדינת ישראל נפגשים

כשמקצוע הלשון וההיסטוריה של מדינת ישראל נפגשים

הרעיון שלי

שרון דודיק הכינה פעילות במקצוע לשון עברית העוסקת בחגיגות 70 שנה לישראל. שרון היא מורה ללשון, מחנכת כיתה י"א ורכזת פדגוגית בתיכון "ברנקו וייס איתן" בקיבוץ נען.

הקשר בין גזרות הפועל ותצורת השם לטקסט היסטורי

שרון מאמינה שאפשר ואף צריך ללמד את החומר באמצעות חיבור בין תחומי לימוד שונים. לימוד שכזה יביא לדעתה להרחבת אופקים ויַראה כיצד מקצוע הלשון מתחבר לחיי היום-יום. שרון בחרה לציין את הנושא השנתי "70 שנה למדינה" בפעילות שבה הפגישה את תלמידיה עם טקסטים העוסקים מצד אחד בראשית המדינה (ימי הצנע: המדינה, הנשים, האוכל וישראל הצעירה, הספרייה הלאומית) ומצד שני בקִדמה ובפריצה קדימה של נשים (כוח נשי: חברות מגיעות לתוצאות טובות יותר כשנשים מובילות אותן, דליה נאור מרוז).

הפעילות מורכבת מטקסטים המלוּוים בשאלות בהבנת הנקרא ומנושאים דקדוקיים כגון מערכת השם, מערכת הפועל ותורת הצורות. בפעילות התלמידים מתבקשים לנתח פעלים, לזהות דרכי תצורה של שמות, למיין פעלים על פי משמעות (פעיל/סביל) ועוד. פעילות זו היא חלק ממיזם חינוכי שהקימה שרון ושמו "דובדב"ן": דוגלים בערכים דוגלים בעניין. מיזם זה נועד לתת ערך מוסף ומשמעות ללמידה ולעורר עניין בקרב התלמידים.

לפעילות של שרון + תשובון

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.